Synod o synodalności: oto kto nadzoruje projekt raportu

0
0
1
Watykan
Watykan / Pixabay

Delegaci Synodu o Synodalności wybrali w tym tygodniu członków komisji, która będzie nadzorować przygotowanie "raportu podsumowującego", który podsumuje to, co zostało omówione podczas poufnych rozmów i przemówień podczas październikowego zgromadzenia w 2023 roku.

Komisja ds. Raportu Syntetycznego ma "za zadanie nie pisać, ale okresowo nadzorować, poprawiać i zatwierdzać przygotowanie projektu", który zostanie opublikowany na zakończenie pierwszego zgromadzenia Synodu o Synodalności, zgodnie z komunikatem opublikowanym we wtorek przez organizatorów synodu.

Watykański rzecznik Paolo Ruffini wyjaśnił na konferencji prasowej 10 października, że raport podsumowujący zostanie napisany przez "ekspertów" uczestniczących w synodzie.

Watykan opublikował listę 62 "ekspertów i moderatorów" bez prawa głosu, w tym papieskiego biografa Austena Ivereigha, brazylijskiego jezuity ojca Adelsona Araújo dos Santosa i Thomasa Södinga, głównego zwolennika niemieckiej drogi synodalnej.

Czternastu ekspertów należało również do grupy około 20 ekspertów, którzy pomogli opracować dokument Synodu o Synodalności na etap kontynentalny pod koniec września 2022 roku.

Ruffini wyjaśnił, że raport opracowany pod koniec tego miesiąca zostanie ponownie przeanalizowany podczas zgromadzenia synodalnego w październiku 2024 roku.

Komisja ds. Raportu Syntetycznego, która będzie nadzorować pisanie projektu raportu, składa się z 13 członków - siedmiu członków wybranych przez zgromadzenie synodalne 9 października, trzech członków mianowanych osobiście przez papieża Franciszka, trzech członków de facto z Sekretariatu Synodu.

Oto, kto będzie nadzorował przygotowanie raportu podsumowującego synod:
Członkowie mianowani przez papieża Franciszka

Ojciec Giuseppe Bonfrate, Włochy, jest profesorem teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie prowadzi kursy na temat sakramentów i Soboru Watykańskiego II. Jest dyrektorem uniwersyteckiego Centrum Wiary i Kultury Alberto Hurtado i służył jako ekspert w Synodzie o Rodzinie w 2015 r. i Synodzie o regionie Panamazonii w 2019 r.

Siostra Patricia Murray, IBVM, Irlandia, spędziła prawie dekadę jako sekretarz wykonawczy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Siostra z Instytutu Najświętszej Maryi Panny (Siostry Loreto) pracowała wcześniej jako nauczycielka w szkole średniej, dyrektor i oficer ds. edukacji pokojowej, a na początku tego roku została mianowana konsultantką watykańskiej Dykasterii ds.

Kardynał Giorgio Marengo, IMC, prefekt apostolski Ułan Bator w Mongolii, jest najmłodszym kardynałem na świecie - został nim w wieku 49 lat. Pochodzący z północnych Włoch Marengo spędził dwie dekady jako misjonarz w Mongolii, gdzie został mianowany prefektem apostolskim w 2020 roku.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną