"Przezwyciężyć legalistyczną i etyczną logikę". Nowy dokument Franciszka zaskakuje

0
0
4
Franciszek
Franciszek / Pixabay

15 października ukazała się adhortacja apostolska Franciszka pt. C'est la confiance", w której padają zaskakujące stwierdzenia.

Dokument nosi podtytuł  "O ufności w miłosierną miłość Boga z okazji 150. Rocznicy urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Trzy części poświęcone są św. Teresie, a czwarta ukazuje podejście Franciszka do relacji miłość-moralność, w której ta druga okazuje się drugorzędna.

Papież zauważa: "Nie wszystko jest równie centralne, ponieważ istnieje porządek lub hierarchia między prawdami Kościoła, a „odnosi się to zarówno do dogmatów wiary, jak również do całości nauczania Kościoła, łącznie z nauczaniem moralnym” . W centrum moralności chrześcijańskiej znajduje się miłość, która jest odpowiedzią na bezwarunkową miłość Trójcy Świętej, dzięki której „dzieła miłości względem bliźniego są bardziej doskonałym zewnętrznym wyrazem wewnętrznej łaski Ducha”. Ostatecznie liczy się tylko miłość".

Franciszek stwierdził: "Istotnie, szczególny wkład, jaki Mała Tereska daje nam jako Święta i jako Doktor Kościoła, nie jest analityczny, jak mógłby być, na przykład, wkład św. Tomasza z Akwinu. Jej wkład jest raczej syntetyczny, ponieważ jej geniusz polega na doprowadzeniu nas do centrum, do tego, co istotne, do tego, co niezbędne. Swoimi słowami i osobistą drogą życia pokazuje, że chociaż wszystkie nauki i normy Kościoła mają swoje znaczenie, swoją wartość, swoje światło, niektóre z nich są pilniejsze i bardziej konstytutywne dla życia chrześcijańskiego. To właśnie tam Teresa skoncentrowała swoje spojrzenie i serce".

Dodał też: "Jako teologowie, moraliści, badacze duchowości, jako duszpasterze i jako wierzący, każdy w swojej własnej dziedzinie, nadal musi przyswajać tę genialną intuicję Małej Tereski i wyciągnąć z niej konsekwencje teoretyczne i praktyczne, doktrynalne i duszpasterskie, osobiste i wspólnotowe. Potrzebujemy śmiałości i wewnętrznej wolności, aby móc to uczynić".

Franciszek podsumowuje: "W chwili powikłań, ona może pomóc nam odkryć na nowo prostotę, absolutny prymat miłości, zaufania i powierzenia się Bogu, przezwyciężając legalistyczną i etyczną logikę, która wypełnia życie chrześcijańskie obowiązkami i nakazami oraz zamraża radość Ewangelii".

Słowa te sugerują, że moralność może zagrażać miłości, która niekoniecznie wyraża się w nakazach i zakazach. Wielu komentatorów widzi związek tego tekstu z synodem o synodalności, błogosławieniem par homoseksualnych i ostatnim stwierdzeniem Watykanu, że można udzielać Komunii rozwodnikom żyjącym w nowych związkach.

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną