Papież Franciszek i prezydent USA Biden rozmawiali telefonicznie o Izraelu i Strefie Gazy
Papież Franciszek i prezydent USA Joe Biden rozmawiali telefonicznie w niedzielę po południu, aby omówić "najnowsze wydarzenia w Izraelu i Strefie Gazy", zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało wcześniej, że rozmowa telefoniczna trwała około 20 minut i koncentrowała się na "sytuacjach konfliktowych na świecie i potrzebie zidentyfikowania dróg do pokoju".
"Prezydent potępił barbarzyński atak Hamasu na izraelskich cywilów i potwierdził potrzebę ochrony cywilów w Strefie Gazy" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu. Obaj rozmawiali również o zeszłotygodniowej podróży Bidena do Izraela i jego wysiłkach na rzecz pomocy humanitarnej w regionie.
Papież i prezydent omówili również "potrzebę zapobiegania eskalacji w regionie i pracy na rzecz trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie", powiedział Biały Dom.
Wcześniej papież Franciszek w swoim niedzielnym modlitwie Anioł Pański zaapelował o pokój w trwającym konflikcie izraelsko-hamaskim, który trwa już trzeci tydzień.
"Po raz kolejny moje myśli zwracają się ku temu, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Jestem bardzo zmartwiony, zasmucony; modlę się i jestem blisko wszystkich, którzy cierpią, zakładników, rannych, ofiar i ich rodzin" - powiedział papież.
Papież wspomniał również tych, którzy nadal cierpią na Ukrainie.
"Wojna, każda wojna na świecie - myślę także o udręczonej Ukrainie - jest porażką" - powiedział Franciszek. "Wojna jest zawsze porażką, jest zniszczeniem ludzkiego braterstwa. Bracia, przestańcie! Stop!"
Biden odwiedził na krótko Izrael w środę 18 października, aby wziąć udział w rozmowach na wysokim szczeblu z premierem Benjaminem Netanjahu i okazać wsparcie dla rozdartego wojną państwa żydowskiego. Prezydent zaapelował również o pomoc dla ludności palestyńskiej w Strefie Gazy, gdzie od początku konfliktu przesiedlono około miliona osób.
Biden powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z podróży do Izraela, że w rozmowie telefonicznej z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisim, przywódca zgodził się zezwolić na wjazd 20 ciężarówek z pomocą humanitarną do Strefy Gazy z ograniczonego przejścia granicznego Rafah, które łączy Egipt i Strefę Gazy. Biden ogłosił również pomoc humanitarną w wysokości 100 milionów dolarów dla ludności palestyńskiej zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu.
Źródło: CatholicAgencyNews