Watykan publikuje raport Synodu na temat synodalności. Jest wniosek, co należy zmienić w Kościele

0
0
1
Watykan
Watykan / Pixabay

W sobotę wieczorem Watykan opublikował "raport podsumowujący" synodu na temat synodalności, przedstawiający kluczowe propozycje omawiane podczas prawie miesięcznych poufnych rozmów zgromadzenia.

Tekst został zatwierdzony paragraf po paragrafie 28 października głosami 344 delegatów synodalnych, wśród których po raz pierwszy znalazły się kobiety i inne osoby niebędące biskupami.

Dokument, będący syntezą prac zgromadzenia w dniach 4-29 października, proponuje "Kościół synodalny", który wdraża synodalność w zarządzaniu Kościołem, teologii, misji oraz rozeznawaniu doktryny i kwestii duszpasterskich.

42-stronicowy tekst, opublikowany przez Watykan w języku włoskim, obejmuje 20 tematów, od "godności kobiet" po "biskupa Rzymu w Kolegium Biskupów". Dla każdego tematu przedstawiono "zbieżności", "kwestie do rozważenia" i "propozycje".

W głosowaniu synodalnym zatwierdzono ponad 80 propozycji, w tym ustanowienie nowej "chrzcielnej posługi słuchania i towarzyszenia", zainicjowanie procesów rozeznawania dotyczących decentralizacji Kościoła oraz wzmocnienie Rady Kardynałów w "radę synodalną w służbie posługi Piotrowej".

Inne propozycje obejmują przyznanie lektorom posługi kaznodziejskiej "w odpowiednich kontekstach", wdrażanie struktur i procesów w celu zwiększenia odpowiedzialności biskupów w sprawach administracji gospodarczej, wspieranie "misjonarzy cyfrowych" i promowanie "inicjatyw, które umożliwiają wspólne rozeznanie kontrowersyjnych, doktrynalnych, pastoralnych i duszpasterskich kwestii".

Watykański rzecznik Paolo Ruffini powiedział, że ponad 1000 poprawek zostało zgłoszonych przez delegatów synodalnych do pierwotnego projektu raportu po tym, jak został on przedstawiony zgromadzeniu w środę.

Głosowanie nad tekstem odbyło się w sobotę wieczorem, a każdy paragraf wymagał zatwierdzenia przez dwie trzecie obecnych członków, aby mógł zostać włączony do ostatecznego raportu.

Każdy paragraf został zatwierdzony w procesie głosowania. Akapit opisujący "niepewności związane z teologią posługi diakońskiej" i wzywający do głębszej refleksji nad dostępem kobiet do diakonatu otrzymał najwięcej głosów negatywnych.

"Zamiast mówić, że Kościół ma misję, potwierdzamy, że Kościół jest misją" - czytamy w dokumencie.

"Ćwiczenie współodpowiedzialności jest niezbędne dla synodalności i jest konieczne na wszystkich poziomach Kościoła" - dodano.

Tekst jest zwieńczeniem wielodniowej dyskusji 365 delegatów synodalnych podczas 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów po latach konsultacji na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym od czasu rozpoczęcia globalnego procesu synodalnego w 2021 roku. Kładzie on podwaliny pod drugie zgromadzenie Synodu na temat synodalności, które odbędzie się w październiku 2024 roku.

 

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną