Chiny odpowiedziały WHO, czy za chorobą w ich kraju stoi nowy wirus

0
0
2
Karetka
Karetka / Pixabay

Skupiska infekcji układu oddechowego w Chinach nie są spowodowane nowym wirusem, twierdzi tamtejsze ministerstwo zdrowia. Dane zostały przekazane Światowej Organizacji Zdrowia, a Chiny twierdzą, że winowajcami są grypa i inne znane patogeny.

Gwałtowny wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego w Chinach, który zwrócił uwagę Światowej Organizacji Zdrowia, jest spowodowany grypą i innymi znanymi patogenami, a nie nowym wirusem, poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Niedawne skupiska infekcji dróg oddechowych są spowodowane nakładaniem się powszechnych wirusów, takich jak wirus grypy, rinowirusy, syncytialny wirus oddechowy lub RSV, adenowirus, a także bakterie, takie jak mykoplazma pneumoniae, która jest częstym winowajcą infekcji dróg oddechowych, powiedział rzecznik Narodowej Komisji Zdrowia.

Ministerstwo wezwało lokalne władze do otwarcia większej liczby klinik gorączki i promowania szczepień wśród dzieci i osób starszych, ponieważ kraj zmaga się z falą chorób układu oddechowego podczas pierwszej pełnej zimy od czasu zniesienia ograniczeń dotyczących COVID-19.

"Należy dołożyć starań, aby zwiększyć otwarcie odpowiednich klinik i obszarów leczenia, wydłużyć godziny pracy i zwiększyć podaż leków" - powiedział rzecznik ministerstwa Mi Feng.

Doradził ludziom noszenie masek i wezwał władze lokalne do skupienia się na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób w zatłoczonych miejscach, takich jak szkoły i domy opieki.

WHO na początku tego tygodnia oficjalnie zażądała od Chin dostarczenia informacji na temat potencjalnie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego i klastrów zapalenia płuc u dzieci, o czym wspomniało kilka doniesień medialnych i globalna usługa monitorowania chorób zakaźnych.

Pojawienie się nowych szczepów grypy lub innych wirusów zdolnych do wywołania pandemii zwykle zaczyna się od niezdiagnozowanych skupisk chorób układu oddechowego. Zarówno SARS, jak i COVID-19 zostały po raz pierwszy zgłoszone jako nietypowe rodzaje zapalenia płuc.

Chińskie władze na początku tego miesiąca zrzuciły winę za wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego na zniesienie ograniczeń związanych z blokadą COVID-19. Inne kraje również odnotowały wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, takie jak RSV, po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią.

WHO poinformowała, że chińscy urzędnicy służby zdrowia dostarczyli w czwartek dane, o które prosiła podczas telekonferencji. Wykazały one wzrost liczby przyjęć dzieci do szpitali z powodu chorób, w tym infekcji bakteryjnych, RSV, grypy i wirusów przeziębienia od października.

Według WHO chińscy urzędnicy utrzymywali, że wzrost liczby pacjentów nie spowodował przeciążenia szpitali w kraju.

Rzadko zdarza się, aby agencja zdrowia ONZ publicznie prosiła o bardziej szczegółowe informacje z krajów, ponieważ takie prośby są zazwyczaj składane wewnętrznie. WHO stwierdziła, że zwróciła się do Chin o dalsze dane za pośrednictwem międzynarodowego mechanizmu prawnego.

Według wewnętrznych relacji w Chinach, epidemie zalały niektóre szpitale w północnych Chinach, w tym w Pekinie, a władze zdrowotne poprosiły społeczeństwo o zabranie dzieci z mniej poważnymi objawami do klinik i innych placówek.

Źródło: Guardian/abc news

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną