Stoltenberg: NATO powinno być gotowe na złe wieści z Ukrainy

0
0
9
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg / Wikimedia

"Musimy wspierać Ukrainę zarówno w dobrych, jak i złych czasach", mówi szef NATO w wywiadzie dla ARD.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że zachodni sojusz wojskowy powinien być gotowy na złe wieści z frontu ukraińskiego, ponieważ Kijów nadal broni się przed inwazją Rosji.

"Wojny rozwijają się etapami" - powiedział Stoltenberg w sobotnim wywiadzie dla niemieckiego nadawcy ARD. "Musimy wspierać Ukrainę zarówno w dobrych, jak i złych czasach", powiedział.

"Powinniśmy być również przygotowani na złe wiadomości", dodał Stoltenberg, nie precyzując jednak.

Jego komentarze pojawiają się w momencie, gdy zachodni sojusznicy debatują nad amunicją i pomocą finansową dla Ukrainy, a Moskwa zwiększa liczebność swoich wojsk. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek dekret o zwiększeniu liczby żołnierzy o około 170 000 do łącznej liczby 1,3 miliona.

W ostatnich miesiącach linie frontu niewiele się przesunęły, pomimo kontrofensywy Kijowa latem. Ale Ukraińcy użyli pocisków manewrujących, aby odepchnąć rosyjską flotę na Morzu Czarnym i spowodowali szkody głęboko na terytorium Rosji

"To duże zwycięstwa, mimo że nie udało im się przesunąć linii frontu" - powiedział Stoltenberg w wywiadzie.

Stoltenberg wezwał członków NATO do zwiększenia produkcji amunicji, ubolewając nad rozdrobnionym stanem europejskiego przemysłu obronnego.

"Nie jesteśmy w stanie współpracować tak blisko, jak powinniśmy" - powiedział, wzywając rządy do spojrzenia poza swoje interesy narodowe i dostrzeżenia szerszej perspektywy.

Zwycięstwo Putina byłoby nie tylko tragedią dla Ukrainy, ale także stanowiłoby zagrożenie dla reszty sojuszników, powiedział Stoltenberg. "Im bardziej będziemy wspierać Ukrainę, tym szybciej zakończy się wojna".

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną