Kościół reaguje na decyzję o likwidacji Funduszu Kościelnego

1
0
11
Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Archikatedra św. Jana Chrzciciela / Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90493623

W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W związku z podjęciem przez Radę Ministrów decyzji o powołaniu zespołu w sprawie zmiany systemu finansowania
kościołów i innych związków wyznaniowych głos w tej sprawie zabrał  sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Artur Miziński.  W komunikacie  z dnia 29 grudnia 2023 roku, zamieszczonym
na stronie KEP  hierarcha  przypomniał,  że Fundusz Kościelny że powstał jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez Państwo nieruchomości ziemskie. ,,Podstawą prawną jego utworzenia była ustawa z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego'' – napisał. Dodał też, że ,W związku z planami zastąpienia Funduszu innymi rozwiązaniami o charakterze prawno - podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie. Gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii wykazał już w latach 2012/2013.''

Hierarcha podkreślił również,  że ,, należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami Konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej''.
Komunikat KEP jest odpowiedzią na decyzję  Donalda Tuska w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i przekazanie kościoła na utrzymanie wiernych.

Premier Donald Tusk, o czym informowaliśmy, poinformował, że powołany został zespół, który zajmie się likwidacją Funduszu Kościelnego, a jednocześnie wypracuje on nowe rozwiązania dotyczące finansowania organizacji religijnych. Podkreślił, że rząd zobowiązał się rozwiązać sytuację do końca 2025 roku. Po upływie tego czasu  Kościół  ma przejść na utrzymanie przez swoich wiernych.
Powołany zespół ma za zadanie wypracowanie zmiany sposobu finansowania Funduszu Kościelnego i innych wydatków kościoła  z pieniędzy publicznych, w tym także świadczeń emerytalnych i rentownych dla osób duchownych - księży, zakonników, sióstr zakonnych i misjonarzy.

Zespół ma charakter międzyresortowy. W jego skład weszli:  wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemanowicz-Bąk, minister finansów Andrzej Domański, szef Kancelarii Premiera i przedstawiciele  Rządowego Centrum Legislacji.

Zespół, jak podkreślił Donald Tusk, ma zakończyć prace i wdrożyć nowe rozwiązania prawne do  końca 2025 roku. Wcześniej w tej sprawie mają być przeprowadzone  konsultacje społeczne. Zaplanowano je, aby  aby "ucywilizować relacje" między państwem, a Kościołem. W konsultacjach udział mają wziąć także przedstawiciele kościoła.

Donald Tusk zapewniał, że "nie chodzi o wojnę ideologiczną", a o poczucie sprawiedliwości, aby na kościół płacili wierni tego kościoła, a kosztów nie ponosiły te osoby, które nie są z kościołem związane i nie  chcą przeznaczać pieniędzy na organizacje religijne.

 

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną