Kard. Ryś chciałby Dni Judaizmu w każdej parafii. Oto, co powiedział
Kard. Grzegorz Ryś wypowiedział się na temat obchodów Dnia Judaizmu. Stwierdził, że chce aby odbywały się w każdej parafii. Zobacz, co jeszcze powiedział.
Dzień Judaizmu obchodzony jest w Polsce 17 stycznia. Tym razem kard. Grzegorz Ryś (przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski) wypowiedział się na ten temat na jednej z konferencji. Jak przyznał istotnym wymiarem obchodów jest obszar pamięci.
"Czy pamiętamy, o tych ludziach, którzy żyli między nami? Czy chcemy o nich pamiętać, czy też – nie? Jeśli o nich nie pamiętamy, to naszą niepamięcią, naszą obojętnością tak naprawdę potwierdzamy dzieło Zagłady. Kościół jest ostatnią na świecie wspólnotą, która powinna się do takiej niepamięci przyczyniać"
-powiedział.
Dodał, że nie powinno się mówić o dialogu Żydami jako dialogu religijnym. Zaznaczył, że nie jest to, to samo co jak islamem czy innymi religiami. O Izraelu mówił też, że jest narodem wybranym. "Mniej więcej z tego samego korzenia wyrosło chrześcijaństwo i pobiblijny judaizm rabinistyczny. Dialog między tymi rzeczywistościami dla Kościoła katolickiego jest budujący" -mówił.
Przypomniał także, że papież Polak, święty Jan Paweł II mówił zawsze, że Żydzi są braćmi w wierze. Z kolei Benedykt XVI twierdził, że to "ojcowie w wierze".
Trzeba nadmienić, że centralne obchody Dnia Judaizmu zaplanowane były w Szydłowcu oraz w Radomiu. "W Szydłowcu Żydzi żyli od XVI wieku. Przed samą II wojną światową było ich tam blisko 7 tys. i stanowili 80 proc. mieszkańców miasta. (…) Po wojnie zostało tylko ok. 100 Żydów. Szydłowiec miał dwukrotnie zakładane i likwidowane przez Niemców getto" - podkreślił.
W 1997 roku Konferencja Episkopatu Polski ustanowił Dzień Judaizmu. Odbywa się co roku 17 stycznia. Priorytetem tego dnia jest rozwój dialogu chrześcijan z żydami.
Źródło: Redakcja