Sąd odrzucił wniosek o likwidację Polskiego Radia

0
0
7
Pilne
Pilne / własne

Warszawski sąd odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji Polskiego Radia. Wnioskował o to pod koniec grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. W ten sposób działania ministra w Polskim Radiu okazują się nielegalne.

Sąd wydał orzeczenie 22 stycznia. Czytamy w nim, że "bezprecedensowy charakter sprawy wymaga poczynienia szerszych rozważań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny".

Tymczasem 19 stycznia w dwóch osobnych orzeczeniach referendarze sądowi stwierdzili, że minister nie miał prawa do odwoływania zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych i odmówił wpisania do KRS zmian forsowanych przez rząd.

Już wcześniej poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniami Bartłomieja Sienkiewicza. Romanowski napisał w mediach społecznościowych: "Bezprawie musi mieć swoje konsekwencje. Przed chwilą złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ministra Sienkiewicza i jego współpracowników. Siłowe zajęcia siedziby TVP i nielegalne zmiany w zarządzie wypełniają znamiona art. 231 kodeksu karnego oraz szeregu innych przepisów. Państwo działa i zareaguje na skandaliczne łamanie prawa przez Tuska i jego ekipę. #Koalicja13grudnia #TVP #TVPinfo".

Sienkiewicz twierdzi, że działa na podstawi uchwały Sejmu, a także musi dbać o dobro państwowych spółek handlowych. Kwestionuje przy tym znaczenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wprowadził zabezpieczenie do czasu rozstrzygnięcia skargi przez grupę posłów PiS. Teraz sądy podważają legalność jego działań.

Źródło: Onet

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną