Sąd nakazał likwidację chińskiego giganta nieruchomości
Zadłużony chiński gigant nieruchomości Evergrande został postawiony w stan likwidacji przez sąd w Hongkongu.
Sędzia Linda Chan powiedziała "dość" po tym, jak borykający się z problemami deweloper wielokrotnie nie przedstawiał planu restrukturyzacji swoich długów.
Firma ta stała się symbolem chińskiego kryzysu na rynku nieruchomości, zadłużając się na ponad 300 miliardów dolarów (236 miliardów funtów).
Kiedy dwa lata temu Evergrande nie wywiązało się ze swoich zobowiązań, wywołało to wstrząs na światowych rynkach finansowych.
Dyrektor wykonawczy Evergrande, Shawn Siu, określił tę decyzję jako "godną ubolewania", ale powiedział, że firma będzie nadal działać w Chinach kontynentalnych.
Oddział firmy w Hongkongu był niezależny od jej działalności na kontynencie, dodał w oświadczeniu.
Podczas gdy potencjalny wpływ orzeczenia na działalność Evergrande w zakresie budowy domów jest obecnie niejasny, kryzys w firmie sprawił, że wielu nabywców domów czeka na nowe nieruchomości.
Pekin starał się wcześniej złagodzić obawy opinii publicznej dotyczące kryzysu na rynku nieruchomości, ponieważ ludzie zaczęli korzystać z chińskich portali społecznościowych, takich jak Weibo, aby dzielić się swoimi frustracjami związanymi z deweloperami takimi jak Evergrande.
Decyzja sądu może również wywołać dalsze wstrząsy na chińskich rynkach finansowych w czasie, gdy władze próbują ograniczyć wyprzedaż na giełdzie.
Chiński sektor nieruchomości stanowi około jednej czwartej drugiej co do wielkości gospodarki świata.
Akcje Evergrande spadły o ponad 20% w Hongkongu po poniedziałkowym ogłoszeniu. Obrót akcjami został zawieszony.
Likwidacja to proces, w którym aktywa spółki są przejmowane i sprzedawane. Wpływy mogą być następnie wykorzystane do spłaty zaległych długów.
Przed dzisiejszym orzeczeniem chiński Sąd Najwyższy i Departament Sprawiedliwości Hongkongu podpisały porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania i wykonywania orzeczeń cywilnych i handlowych między Chinami kontynentalnymi a Hongkongiem, które wchodzi w życie dzisiaj.
Jednak to, czy proces ten będzie kontynuowany, może zależeć od chińskiego rządu, a nakaz likwidacji niekoniecznie oznacza, że Evergrande zbankrutuje i upadnie.
Sprawa została wniesiona w czerwcu 2022 r. przez jednego z inwestorów, Top Shine Global z siedzibą w Hongkongu, który stwierdził, że Evergrande nie dotrzymał umowy odkupu akcji.
Ale to, co są winni, stanowi ułamek całkowitego zadłużenia Evergrande.
Zdecydowana większość pieniędzy, które Evergrande jest winna pożyczkodawcom w Chinach kontynentalnych, którzy mają ograniczone możliwości prawne, by domagać się swoich pieniędzy.
Z kolei zagraniczni wierzyciele mogą wnosić sprawy do sądu poza Chinami kontynentalnymi, a niektórzy z nich wybrali Hongkong, gdzie Evergrande i inni deweloperzy są notowani na giełdzie, by wnieść przeciwko nim pozwy.
Po wydaniu nakazu likwidacji, dyrektorzy spółek przestają sprawować nad nimi kontrolę.
Według Dereka Lai, globalnego lidera ds. niewypłacalności w firmie Deloitte, sąd prawdopodobnie wyznaczy tymczasowego likwidatora - pracownika rządowego lub partnera z profesjonalnej firmy.
Po spotkaniach z wierzycielami, formalny likwidator zostanie wyznaczony w ciągu kilku miesięcy.
Źródło: BBC