Papież Franciszek znów szokuje. Oto, co powiedział

0
0
6
Papież Franciszek
Papież Franciszek / https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/28586466625

Papież Franciszek powiedział udzielił ostatnio wywiadu w którym przyznał, że Afrykanie stanowią „przypadek szczególny” w opozycji biskupów i wielu innych ludzi na kontynencie wobec homoseksualizmu.

Stwierdził jednak, że ma pewność, że z wyjątkiem Afrykanów krytycy jego decyzji o udzieleniu błogosławieństw parom tej samej płci w końcu to zrozumieją.

W zeszłym miesiącu udzielono błogosławieństw  w dokumencie zatytułowanym Fiducia Supplicans (Zaufanie Błagające), co wywołało szeroką debatę w Kościele katolickim, przy szczególnie silnym oporze ze strony biskupów afrykańskich.
 
„Ci, którzy gwałtownie protestują, należą do małych grup ideologicznych”
– powiedział Franciszek włoskiej gazecie La Stampa.
 
 „Szczególnym przypadkiem są Afrykanie: dla nich homoseksualizm jest czymś «złym» z kulturowego punktu widzenia, nie tolerują go”.
 
„Ale ogólnie rzecz biorąc, ufam, że stopniowo wszyscy utwierdzą się w duchu deklaracji «Fiducia supplicans» Dykasterii ds. Nauki Wiary: ma ona na celu włączanie, a nie dzielenie”
– powiedział papież.
 
W zeszłym tygodniu Franciszek wydawał się przyznać braku akceptacji tego dokumentu, szczególnie w Afryce, gdzie biskupi skutecznie go odrzucili i gdzie w niektórych krajach osoby tej samej płci mogą skutkować karą więzienia, a nawet karą śmierci.

Powiedział, że podczas udzielania błogosławieństw księża powinni „w naturalny sposób wziąć pod uwagę kontekst, wrażliwość, miejsce zamieszkania i najwłaściwsze sposoby, aby to zrobić”.

W wywiadzie dla „La Stampa” Franciszek powiedział, że nie obawia się ryzyka oderwania się konserwatystów od Kościoła katolickiego w wyniku jego reform, twierdząc, że rozmowy o schizmie zawsze prowadzą „małe grupy”.

„Musimy ich zostawić i iść dalej… i patrzeć w przyszłość” – powiedział.

Zwracając się do Izraela i Palestyńczyków, powiedział, że „prawdziwy pokój” między nimi nie nastąpi, dopóki nie zostanie wdrożone rozwiązanie dwupaństwowe, i ubolewał, że ich konflikt się pogłębia.

Franciszek potwierdził, że ma spotkać się z prezydentem swojej rodzinnej Argentyny, Javierem Milei, 11 lutego i że ostateczne odwiedzenie kraju – do którego nie wrócił, odkąd został papieżem w 2013 r. – jest możliwe.

Powiedział, że jego program na 2024 rok obejmuje obecnie wyjazdy do Belgii, Timoru Wschodniego, Papui Nowej Gwinei i Indonezji.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną