Sąd Najwyższy ONZ może orzec w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji

0
0
4
Kijów
Kijów / Pixabay

Najwyższy sąd ONZ stwierdził, że ma jurysdykcję do rozpatrzenia sprawy wniesionej przeciwko Rosji przez Ukrainę.

Kijów wniósł sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze, kilka dni po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Kijów oskarża Moskwę o fałszywe wykorzystywanie prawa o ludobójstwie w celu uzasadnienia brutalnej inwazji, która nadal trwa.

Rosja twierdzi, że interweniowała na Ukrainie, aby zapobiec ludobójczemu atakowi na etnicznych Rosjan we wschodnim regionie Donbasu.

Przedstawiciel Ukrainy Anton Korynevych z zadowoleniem przyjął tę decyzję.

"Ważne jest, aby sąd zdecydował, że Ukraina nie jest odpowiedzialna za jakieś mityczne ludobójstwo, które Federacja Rosyjska fałszywie twierdzi, że Ukraina... popełnia od 2014 roku w Donbasie" - powiedział.

Podczas gdy sprawa koncentruje się na Konwencji o ludobójstwie z 1948 roku, Kijów nie oskarża Moskwy o popełnienie ludobójstwa na Ukrainie.

Zamiast tego twierdzi, że Rosja naruszyła traktat o ludobójstwie, odwołując się do niego w celu uzasadnienia inwazji.

Ukraina utrzymuje, że nie było ryzyka ludobójstwa na wschodzie kraju, gdzie od 2014 roku walczy z siłami wspieranymi przez Rosję.

Dodaje, że traktat o ludobójstwie w żadnym wypadku nie zezwala na inwazję w celu powstrzymania domniemanego ludobójstwa.

Moskwa twierdzi, że Ukraina wykorzystuje tę sprawę jako okrężną drogę do uzyskania orzeczenia w sprawie ogólnej legalności rosyjskich działań wojskowych i poprosiła o jej odrzucenie.

Rekordowa liczba 32 państw złożyła oświadczenia w tej sprawie.

Ponad dwa tuziny państw europejskich, a także Australia i Kanada, poparły Kijów, składając formalne oświadczenia do MTS.

W piątek sędziowie stwierdzili, że MTS ma jurysdykcję do orzekania w sprawie wniosku Ukrainy o stwierdzenie, że Kijów nie popełnił ludobójstwa.

Sędziowie nie będą jednak rozstrzygać, czy inwazja Rosji lub uznanie niepodległości obszarów we wschodniej Ukrainie stanowią naruszenie Konwencji o ludobójstwie, ponieważ roszczenia te podlegają innym prawom międzynarodowym.

Orzeczenie jest ważnym krokiem proceduralnym, co oznacza, że sprawa jest kontynuowana.

Konwencja ONZ w sprawie ludobójstwa z 1948 r. definiuje ludobójstwo jako zbrodnie popełnione "w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej jako takiej".

Orzeczenia MTS są prawnie wiążące, ale nie mogą być egzekwowane przez sam sąd.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną