Watykan publikuje notę na temat rozeznawania ważności sakramentów

0
0
1
Watykan
Watykan / Pixabay

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary (DNW) opublikowała w sobotę notatkę na temat rozeznawania ważności sakramentów.

Nowy dokument podpisany przez papieża Franciszka i prefekta DDF kardynała Victora Fernándeza nosi tytuł "Gestis Verbisque", czyli "Czyny i słowa".

Fernández napisał we wstępie do tekstu, że nota o sakramentach została napisana "aby pomóc biskupom w ich zadaniu jako promotorów i opiekunów życia liturgicznego powierzonych im Kościołów partykularnych".

"Dykasteria Nauki Wiary zamierza zaproponować w tej Nocie pewne elementy natury doktrynalnej w odniesieniu do rozeznania ważności celebracji sakramentów, zwracając również uwagę na pewne implikacje dyscyplinarne i duszpasterskie" - napisał.

W 11-stronicowym tekście opublikowanym 3 lutego jedynie w języku włoskim powtórzono, że w przypadku wszystkich sakramentów w Kościele katolickim "przestrzeganie zarówno materii, jak i formy zawsze było wymagane do ważności celebracji".

"Zarówno materia, jak i forma, podsumowane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, są ustanowione w księgach liturgicznych promulgowanych przez kompetentną władzę, które w związku z tym muszą być wiernie przestrzegane, bez "dodawania, usuwania lub zmieniania czegokolwiek"" - czytamy w dokumencie.

Dokument dodaje, że arbitralne zmiany w materii lub formie "zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych" oraz że "dotkliwość i moc unieważniająca" takich zmian. "muszą być ustalane indywidualnie dla każdego przypadku".

"Gestis Verbisque" często odnosi się do noty doktrynalnej dykasterii z 2020 r. w sprawie modyfikacji formuły sakramentalnej chrztu, w której wyjaśniono, że zmiana słów formuły chrzcielnej na "my ciebie chrzcimy" unieważnia chrzest, wymagając od każdego, kto został ochrzczony tą formułą, aby został uznany za osobę, która jeszcze nie przyjęła sakramentu.

Fernández pisze, że w 2022 r. kardynałowie i biskupi uczestniczący w styczniowym zgromadzeniu plenarnym DNW wyrazili już zaniepokojenie "mnożeniem się sytuacji, w których byli zmuszeni zauważyć nieważność sprawowanych sakramentów".

Konkretne przykłady, wymienione przez kardynała, obejmują użycie "Chrzczę cię w imię Stwórcy ..." lub "W imię ojca i matki ... chrzcimy cię" zamiast ustalonej formuły chrztu.

"Podczas gdy w innych obszarach duszpasterskiego działania Kościoła jest wiele miejsca na kreatywność, taka pomysłowość w kontekście celebracji sakramentów zamienia się raczej w "manipulacyjną wolę" i dlatego nie można się na nią powoływać" - powiedział kardynał prefekt.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną