Ursula von der Leyen robi ustępstwo wobec rolników
Ursula von der Leyen rezygnuje z ustawy o redukcji pestycydów w prezencie dla rolników. Parlament Europejski odrzucił już kontrowersyjny tekst, który przewodniczący Komisji określił jako "szczytny cel".
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek, że zrezygnuje z kontrowersyjnego projektu ustawy, który miał na celu ograniczenie stosowania pestycydów chemicznych w rolnictwie.
Komisja po raz pierwszy przedstawiła rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR) w 2020 r. w ramach Zielonego Ładu, projektu politycznego podpisanego przez von der Leyen, który obejmuje ambitne i prawnie wiążące plany uczynienia kontynentu neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Następnie Komisja formalnie zaproponowała projekt ustawy SUR w czerwcu 2022 r., wyznaczając cel ograniczenia stosowania pestycydów i ryzyka związanego z nimi o 50 procent do 2030 r.
"Komisja zaproponowała SUR w szczytnym celu zmniejszenia ryzyka związanego z chemicznymi środkami ochrony roślin" - powiedziała von der Leyen posłom do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. "Ale propozycja SUR stała się symbolem polaryzacji".
Posunięcie to stanowi kolejną oszałamiającą woltę ze strony Komisji, która umieściła ograniczenie stosowania syntetycznych pestycydów - w obliczu rosnącej liczby dowodów na to, że są one szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego - w centrum swojego planu odejścia od przemysłowego modelu rolnictwa.
Jednak w obliczu narastającego sprzeciwu politycznego ze strony lobby rolników i centroprawicowych polityków, a teraz w obliczu protestów rolników ogarniających kraje europejskie - a nawet poza samym Parlamentem w zeszłym tygodniu - organ wykonawczy UE wyciągnął wtyczkę.
Źródło: POLITICO