Zwolnienie od psychiatry – to warto wiedzieć

0
0
3
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Zwolnienie od psychiatry nie różni się od wystawionego przez innego specjalistę, poza kilkoma szczegółami. Z czym należy się liczyć, będąc na zwolnieniu od psychiatry oraz w jaki sposób będzie obliczane nasze wynagrodzenie?

Komu przysługuje zwolnienie od psychiatry?

W życiu mogą nas spotkać różne sytuacje, których nie zawsze będziemy w stanie przewidzieć. Korzystanie z wizyt u psychiatry już dawno przestało być tematem tabu i powodem do towarzyskiego ostracyzmu.

Coraz większą uwagę zwraca się na zdrowie psychiczne, które idzie nieodłącznie w parze z fizycznym. Dlatego takie sytuacje jak przedłużające się konflikty i napięcia między pracownikami, trudna sytuacja życiowa czy nadmiar obowiązków i stresu mogą przyczynić się do czasowego braku możliwości wykonywania powierzonych obowiązków. Zwolnienie od psychiatry może pomóc w powrocie do równowagi i odzyskania pełni sił witalnych.

Zwolnienie od psychiatry – czas trwania i wysokość wynagrodzenia

Jak już wspomnieliśmy, zwolnienie od psychiatry nie różni się od tzw. „L4”, po które udajemy się do internisty np. w przypadku grypy. Z tą jednak różnicą, że psychiatra może wystawić zwolnienie nie tylko na 3 dni wstecz, ale również kilka tygodni. Wystarczy, że uzna, że już wówczas zaczął rozwijać się stan, który doprowadził do braku możliwości prawidłowego wywiązywania się z powierzonych obowiązków.

Pracownik na zwolnieniu od psychiatry i związanym z tym zasiłku chorobowym może przebywać dokładnie 182 dni. Jeśli istnieje taka potrzeba, okres ten można wydłużyć o dodatkowe 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Każdorazowo jednak decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.

Zwolnienie od psychiatry wiąże się z otrzymaniem 80% podstawy wynagrodzenia, które zostaje obliczone na podstawie ostatnich 12 pensji. Jednak kobiety w ciąży, które przebywają na zasiłku chorobowym z tytułu zwolnienia od psychiatry i innych specjalistów, otrzymają 100% podstawy wynagrodzenia. W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik jest prawnie chroniony przed zwolnieniem. Jednak po upływie 272 dni na zwolnieniu lekarskim pracodawcy przysługuje prawo zwolnienia pracownika, nawet tuż po jego powrocie do pracy.

Więcej szczegółów i przydatnych informacji znajdziesz m.in. na tej stronie: https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-od-psychiatry-co-warto-wiedziec/.

Zwolnienie od psychiatry – w jaki sposób uzyskać?

Zwolnienie od psychiatry możemy uzyskać podczas wizyty stacjonarnej lub konsultacji online. Wówczas lekarz może również wystawić e-receptę. Co dla niektórych osób istotne, pracodawca nie pozna powodu wystawienia zwolnienia – rozpoznanej choroby czy zaleconego sposobowi leczenia. Będzie widział jedynie imię i nazwisko oraz numer specjalisty.

Istotne jest również to, czy lekarz w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim wyraził zgodę na wychodzenie pacjenta z domu, czy też nie. Decyzję tę uzależni głównie od stanu psychicznego i kondycji zdrowotnej, jednak w niektórych przypadkach kontakt z naturą czy spotkania z najbliższymi mogą pomóc pacjentowi w szybszym powrocie do zdrowia. Dlatego warto, by np. zgoda na opuszczanie domu widniała na zwolnieniu, co może się okazać pomocne w przypadku kontroli z ZUS-u. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://aleo.com/pl/blog/.

Artykuł sponsorowany 

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną