Opublikowane przerażające dane na temat handlu ludźmi

0
0
4
Handel ludźmi
Handel ludźmi / Pixabay

Według najnowszych szacunków opublikowanych we wspólnym raporcie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) i Walk Free, grupy zajmującej się prawami człowieka, która dąży do wyeliminowania współczesnego niewolnictwa we wszystkich jego formach, każdego dnia na świecie zniewolonych jest ponad 50 milionów ludzi.

Wiele osób dotkniętych handlem ludźmi znajduje się w Ameryce Łacińskiej, gdzie 90% ofiar to kobiety, zwłaszcza dziewczęta, przeznaczone do wykorzystywania seksualnego i gdzie wielu z niezliczonych migrantów, którzy przemierzają kontynent, pada ofiarą handlarzy ludźmi i osób ułatwiających nielegalną imigrację.

Kościół katolicki ustanowił czwartek Dniem Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi.

Pięćdziesiąt milionów ludzi w niewoli oznacza, że 1 na 150 osób na świecie jest zniewolona. Według globalnego raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) z 2022 r. 35% z nich to chłopcy i dziewczęta.

Biznes ten przynosi ponad 150 miliardów dolarów rocznie w 145 krajach, w których mieszka 94% światowej populacji. Dwie trzecie zysków pochodzi z wykorzystywania seksualnego, zgodnie z dokumentem MOP z 2014 r. "Profits and Poverty: Ekonomia pracy przymusowej".

Handel ludźmi polega na werbowaniu, transporcie, przekazywaniu i/lub ukrywaniu lub przyjmowaniu osób pod groźbą, przy użyciu siły lub innych form przymusu, porwania, oszustwa, podstępu, nadużycia władzy, wykorzystania słabości, w celu otrzymania zapłaty lub korzyści, aby mieć kontrolę nad inną osobą w celu wyzysku, jak wyjaśniono w Protokole z Palermo z 2000 roku.

Handel ludźmi ma miejsce na wszystkich kontynentach. W Ameryce Łacińskiej ofiarami niewolnictwa są w szczególności kobiety: "Ponad 80% ofiar handlu ludźmi w Ameryce Łacińskiej to kobiety i dziewczęta, które w większości znajdują się w krajach tego samego regionu", stwierdził Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres 31 lipca 2019 r., w Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi, według Voice of America (VOA).

"Według raportu ONZ 92% ofiar w Ameryce Południowej i 75% ofiar w Ameryce Środkowej i na Karaibach jest przemycanych do sąsiednich lub pobliskich krajów", stwierdził VOA.

Współczesne niewolnictwo może przybierać różne formy: pracy na roli, małżeństw niewolniczych, małżeństw dzieci, ofiar zmuszanych do bycia zabójcami lub "mułami" do transportu narkotyków, dzieci sprzedawanych za pośrednictwem katalogów w celu "pedofilskiej turystyki seksualnej" i nie tylko.

Według danych IOM rocznie odbywa się ponad 600 milionów międzynarodowych podróży turystycznych; 20% podróżnych przyznało, że podróżuje w poszukiwaniu seksu, a 3% przyznało, że podróżuje w poszukiwaniu seksu z dziećmi, co przekłada się na 4 miliony osób poszukujących seksu pedofilskiego. Kilka krajów Ameryki Łacińskiej jest głównym celem tej turystyki.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną