Nagrodzona Noblem biochemiczka i badaczka, która pomogła opracować technologię mRNA wykorzystywaną do tworzenia szczepionek Pfizer i Moderna przeciwko COVID-19 - Katalin Karikó - jest jednym z najnowszych członków Papieskiej Akademii Życia w Watykanie.
Papież Franciszek ogłosił nominację Karikó, która wykłada na Uniwersytecie w Szeged na Węgrzech, w komunikacie prasowym z 10 lutego. Papieska akademia, którą św. Jan Paweł II ustanowił w 1994 r., bada i zapewnia wkład w wykorzystanie biomedycyny w ochronie życia.
Karikó, która urodziła się w Szolnok na Węgrzech, otrzymała w 2023 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za pracę nad rozwojem technologii mRNA. Zgromadzenie Noblowskie w Instytucie Karolinska wydało komunikat prasowy, w którym stwierdzono, że ona i współbadacz Drew Weissman otrzymali nagrodę "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19".
"Dzięki swoim przełomowym odkryciom, które zasadniczo zmieniły nasze rozumienie interakcji mRNA z naszym układem odpornościowym, laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego" - zauważono w komunikacie prasowym.
Podziękowała papieżowi w poście na X, dawniej znanym jako Twitter.
"Jestem głęboko zaszczycona, że papież [Franciszek] mianował mnie członkiem Papieskiej Akademii Życia" - powiedziała Karikó. "W zeszłym roku wygłosiłem w Watykanie wykład na temat nowych biotechnologii. To było ekscytujące spotkać papieża [Franciszka] [na] prywatnej audiencji z moją rodziną [i] pobłogosławił moje wnuki ".
W wiadomości wideo po nominacji Karikó skomentowała swoją pracę nad mRNA.
"Wraz z moimi kolegami oparliśmy się na odkryciach naukowców, którzy byli przed nami i stworzyliśmy optymalne RNA odpowiednie do terapii" - powiedziała. "Nigdy w milionie lat [nie] wyobrażałam sobie, że zostanie to wykorzystane do stworzenia szczepionki do walki z globalną pandemią i ostatecznie uratuje miliony istnień ludzkich".
Karikó zauważyła również w swojej wiadomości wideo, która została opublikowana 11 lutego, że był to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
"Myślę też o wszystkich młodych dziewczynach, które mogą się zainspirować i chcieć zostać naukowcem" - powiedziała. "Chciałabym je zachęcić [do realizacji tych aspiracji] i uczynienia otaczającego je świata lepszym".