Szokujące słowa kardynała od Synodu ma temat diakonatu kobiet
Kardynał Mario Grech, jeden z dwóch czołowych kardynałów odpowiedzialnych za synod papieża Franciszka na temat synodalności, poparł tak zwane "diakonisy żeńskie" i "inną przestrzeń dla kobiet w Kościele".
Kardynał Mario Grech, jeden z dwóch wiodących kardynałów odpowiedzialnych za Synod o Synodalności, zdawał się zaprzeczać nauczaniu katolickiemu, stwierdzając, że "diakonat kobiet i inna przestrzeń dla kobiet w Kościele są naturalnym pogłębieniem woli Pana".
Przemawiając na marginesie spotkania szwajcarskich biskupów katolickich, kardynał Mario Grech przedstawił swoje obszerne przemyślenia na temat obecnego stanu wieloletniego Synodu o Synodalności, akcentując tematy dotyczące form "równości" w Kościele, a także mówiąc o "harmonii" i "jedności" w odpowiedzi na trudniejsze pytania dotyczące skutków Fiducia Supplicans.
Grech - który pełni funkcję sekretarza generalnego Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów - zwrócił uwagę na nowe grupy badawcze, które papież Franciszek ustanowił i które będą badać 10 tematów synodu.
To posunięcie, powiedział Grech, pokazało, jak Franciszek traktuje Synod o Synodalności inaczej niż poprzednie synody, skutecznie ograniczając dyskusję i przekazując Kurii Rzymskiej instrukcje posynodalne jeszcze przed zakończeniem synodu. Kardynał wyjaśnił:
Synod po raz pierwszy odbywa się w dwóch sesjach. Po zgromadzeniu w październiku 2023 r. wszystkie omawiane punkty zostały podsumowane w raporcie podsumowującym. Nowością jest to, że Ojciec Święty zidentyfikował 10 tematów w tym samym raporcie i przydzielił je grupom międzydykasterialnym z prośbą o dalsze odpowiedzi. W przeszłości adhortacja była zawsze posynodalna, ale w ten sposób Franciszek po raz kolejny pokazał, że słucha.
Grech opisał wybór przez papieża tematów dyskusji dla nowych grup jako zajmujących się "aspektami życia Kościoła w drodze, ale także relacjami ze zmieniającym się społeczeństwem".
Jak donosi LifeSite, piąty temat dyskusji dla nowo utworzonych grup obejmuje temat roli kobiet w Kościele i "wzrostu odpowiedzialności duszpasterskiej powierzonej im we wszystkich obszarach życia i misji Kościoła". To właśnie ta kwestia obejmie "możliwy dostęp kobiet do diakonatu", w oparciu o raport podsumowujący z października 2023 r. oraz komisje z 2016 i 2020 r. dotyczące tak zwanych "diakonis żeńskich".
Zapytany o to w wywiadzie, Grech unikał używania terminu "rewolucja" do opisania "diakonatu kobiet". Zamiast tego stwierdził:
Nie używam takich terminów jak rewolucja. Diakonat żeński i inna przestrzeń dla kobiet w Kościele są naturalnym pogłębieniem woli Pana, wyrażają i demonstrują dynamizm wpisany w historię Kościoła.
Ponieważ kwestia "diakonatu kobiet" została oficjalnie powierzona jednej z grup studyjnych, temat ten nie będzie oficjalnie omawiany podczas październikowej sesji Synodu na temat synodalności.
Jednak kluczowi członkowie Synodu i sam papież nadal dawali sygnały, że lobbują na rzecz "diakonis" podczas październikowych spotkań lub przynajmniej są otwarci na taki lobbing.
Źródło: LifeSiteNews