Franciszek po raz pierwszy napisze rozważania do wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej

0
0
1
Pieta
Pieta / Pixabay

Papież Franciszek po raz pierwszy w swoim 11-letnim pontyfikacie napisze własne duchowe medytacje na piątkową Via Crucis (Drogę Krzyżową) na dramatycznym tle historycznego rzymskiego Koloseum.

Rozważania będą oparte na temacie "W modlitwie z Jezusem na Drodze Krzyżowej". Papież napisze unikalne rozważania dla każdej stacji, "skoncentrowane na tym, czego Jezus doświadcza w danym momencie", ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Vatican News zauważył, że decyzja papieża o napisaniu własnych medytacji w tym roku jest zgodna z duchowym wymiarem Roku Modlitwy, okresu refleksji, który papież powołał w oczekiwaniu na Rok Jubileuszowy 2025.

W 1985 roku papież Jan Paweł II zapoczątkował tradycję powierzania pisania rozważań wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej różnym osobom i grupom. Przerwał jednak ten zwyczaj, gdy napisał własne rozważania na "Wielki Jubileusz", czyli Rok Święty 2000. Papież Benedykt XVI kontynuował tę tradycję przez cały swój pontyfikat.

Miejsce papieskiej Drogi Krzyżowej jest bogate w historię i ma szczególne znaczenie dla rzymskich chrześcijan.

Koloseum, które nosi również nazwę Amfiteatru Flawiuszów, zostało zbudowane w pierwszym wieku naszej ery za panowania dynastii Flawiuszów. Masywna eliptyczna struktura znajduje się w samym sercu starożytnego Rzymu i była znana jako miejsce walk gladiatorów, rekonstrukcji wojskowych i przedstawień dramatycznych.

Tradycja głosi, że pierwsi chrześcijanie byli licznie męczeni w Koloseum. Chociaż archeologiczne dowody na to, że Koloseum było miejscem męczeństwa są rzadkie, największy na świecie starożytny amfiteatr nadal zajmuje centralne miejsce w chrześcijańskiej wyobraźni, służąc jako symbol prześladowań wczesnego Kościoła.

W 1750 r. papież Benedykt XIV wzniósł tam duży krzyż i 14 stacji drogi krzyżowej; w 1756 r. poświęcił gmach pamięci męki Chrystusa i męczenników. Tradycja ta przetrwała sto lat, aż do zjednoczenia Włoch w 1861 r., kiedy to Kościół utracił suwerenną władzę doczesną nad Rzymem.

Papież Jan XXIII przewodniczył drodze krzyżowej w Koloseum w 1959 roku. Jednak dopiero w 1964 r., wraz z papieżem Pawłem VI, celebracja ta stała się stałym elementem planu podróży papieża w Wielkim Tygodniu.

W ubiegłych latach papież Franciszek powierzał medytacje różnym grupom i osobom, odzwierciedlając szeroki zakres tematów, takich jak wojna i pokój, migracja i doświadczenia uwięzionych.

Ubiegłoroczna Droga Krzyżowa skupiała się na temacie "Głosy pokoju w świecie ogarniętym wojną", obejmując świadectwa ofiar przemocy, z którymi papież Franciszek spotkał się podczas swoich międzynarodowych podróży apostolskich w ciągu ostatnich 10 lat.

Pełny tekst medytacji zostanie udostępniony w piątek rano przed nabożeństwem, które rozpocznie się o godzinie 21:15 czasu rzymskiego.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną