Wielka Brytania zrezygnowała z programu wymiany studentów Erasmus
Wielka Brytania zrezygnowała z Erasmusa z powodu słabych umiejętności językowych Brytyjczyków.
Wielka Brytania odrzuciła ofertę pozostania członkiem programu wymiany kulturalnej po Brexicie.
Wielka Brytania zdecydowała się opuścić unijny program wymiany studentów Erasmus+, ponieważ słaba znajomość języków obcych przez Brytyjczyków sprawiła, że członkostwo w nim było zbyt kosztowne, jak ujawnił wysoki rangą brytyjski urzędnik.
Nick Leake, starszy dyplomata w brytyjskiej misji, powiedział w tym tygodniu, że niższe zainteresowanie programem przez brytyjskich studentów w porównaniu z innymi narodowościami - przypisywane słabej zdolności do nauki języków obcych - oznaczało, że Londyn spodziewał się płacić prawie 300 milionów euro rocznie więcej niż otrzymywał z powrotem.
Dzieje się to w momencie, gdy organizacje młodzieżowe po obu stronach kanału rozpoczynają ponowne naciski na Wielką Brytanię, aby ponownie przystąpiła do programu - a organ doradczy UE wzywa Komisję do rozpoczęcia negocjacji.
Wszyscy twierdzą, że wyjście Wielkiej Brytanii po Brexicie miało "druzgocący" wpływ na możliwości studiowania i podróżowania dla młodych ludzi.
Ale przemawiając na posiedzeniu komisji w Brukseli w środę, Leake powiedział delegatom: "Powiem wam, dlaczego do niego nie przystąpiliśmy: to dlatego, że zawsze istniała nierównowaga między naszą niezdolnością do bardzo dobrej znajomości języków, a tym samym do korzystania z możliwości mobilności zagranicznej, a ludźmi chcącymi przyjechać do Wielkiej Brytanii".
Leake powiedział, że "jedyne oferowane warunki" dalszego uczestnictwa w programie Erasmus podczas rozmów w sprawie Brexitu "wymagałyby od Wielkiej Brytanii zapłacenia 2 miliardów euro więcej niż otrzymalibyśmy w ciągu 7-letniego programu" - około 300 milionów euro rocznie.
"Doceniam, że niekoniecznie jest to jedyna miara sukcesu, ale czyni to dość trudnym" - dodał. "Interes brytyjskiego podatnika jest powodem, dla którego zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w programie Erasmus+".
Źródło: POLITICO