Wizyta Franciszka w Indonezji ma "wzmocnić przesłanie tolerancji, jedności i pokoju na świecie"

0
0
1
Indonezja
Indonezja / Pixabay

Wizyta papieża Franciszka w Indonezji w tym roku została ogłoszona przez Watykan, a rząd indonezyjski potwierdził, że kraj ten będzie pierwszym celem podróży apostolskiej 87-letniego papieża do regionu Azji i Pacyfiku, zaplanowanej na 2-13 września.

Oczekiwana 11-dniowa podróż międzynarodowa będzie najdłuższą podróżą pontyfikatu papieża Franciszka. Po wizycie w Indonezji, Ojciec Święty uda się do Papui Nowej Gwinei w dniach 6-9 września i Timoru Wschodniego w dniach 9-11 września, kończąc swoją podróż w Singapurze w dniach 11-13 września.

Po oficjalnym zaproszeniu przez prezydenta Joko Widodo w dniu 25 marca, oficjalne oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indonezji stwierdza: "Wizyta papieża Franciszka w Indonezji ma istotne znaczenie dla narodu indonezyjskiego, nie tylko dla katolików, ale także dla wszystkich wspólnot religijnych. Oczekuje się również, że wizyta ta wzmocni przesłanie tolerancji, jedności i pokoju na świecie".

Kościół katolicki jest obecnie trzecią co do wielkości wspólnotą religijną w kraju, liczącą około 8,5 miliona członków, którzy stanowią 3% całkowitej populacji kraju.

Chociaż Indonezja nie ma ustalonej religii państwowej, 87% populacji to muzułmanie, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem muzułmańskim na świecie. Katolicyzm jest jedną z sześciu oficjalnych religii uznawanych w kraju, obok islamu, protestantyzmu, hinduizmu, konfucjanizmu i buddyzmu.

Po ogłoszeniu zbliżającej się wizyty papieża w Indonezji, kardynał Suharyo Hardjoatmodjo, arcybiskup Dżakarty i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indonezji, ponownie podkreślił znaczenie budowania tolerancji religijnej, pokoju i jedności - szczególnie wśród chrześcijan i muzułmanów - w kraju.

"Narodowy meczet, zwany Istiqlal, co oznacza wolność lub wolność, znajduje się tuż przed katolicką katedrą w Dżakarcie" - powiedział Hardjoatmodjo w wiadomości wideo. "Meczet narodowy został celowo zbudowany w tym miejscu jako symbol harmonii".

Benedictus Nuwa, indonezyjski misjonarz klaretyński studiujący obecnie dialog międzyreligijny na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, wierzy, że wizyta papieża Franciszka w jego ojczyźnie przyniesie "przesłanie pokoju, sprawiedliwości społecznej, wolności wyznania i kultu" oraz będzie kluczem do wzmocnienia "relacji i dialogu między katolikami i muzułmanami".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną