Franciszek wydał nowy dokument

0
0
22
Watykan
Watykan / Pixabay

W najnowszym posunięciu w ramach reformy watykańskiego sądownictwa przeprowadzonej przez papieża Franciszka, papież wydał w piątek nowe motu proprio w sprawie wieku emerytalnego i świadczeń dla sędziów kardynałów i sędziów pokoju w watykańskim systemie sądowniczym.

Motu proprio z 19 kwietnia stanowi, że sędziowie watykańscy przejdą na emeryturę pod koniec roku sądowego, w którym ukończą 75 lat, a sędziowie kardynalscy w wieku 80 lat, chyba że papież Franciszek poprosi ich o pozostanie na stanowisku po przekroczeniu limitu wieku.

Sędziowie i sędziowie, którzy chcą zrezygnować z urzędu przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mogą to zrobić tylko za zgodą papieża.

Papież ma również prawo do odwołania sędziów niezdolnych do wypełniania swoich obowiązków w dowolnym momencie. Po zakończeniu pełnienia obowiązków sędziowie zachowają prawa do pomocy i opieki społecznej przysługujące obywatelom i pracownikom Watykanu.

Motu proprio, które wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, zmienia kościelną ustawę o systemie sądowniczym Państwa Watykańskiego.

Zmiany przewidują, że papież może wyznaczyć następcę prezesa sądu do pełnienia funkcji asystenta w roku poprzedzającym przejście prezesa na emeryturę.

Zmienione prawo stanowi również, że sędziowie, którzy przeszli na emeryturę, są uprawnieni do pełnych świadczeń emerytalnych od Państwa Watykańskiego, niezależnie od tego, czy otrzymują inne płatności o podobnym charakterze naliczone w innym kraju.

Inne artykuły motu proprio wymieniają przepisy regulujące strukturę wynagrodzeń, świadczenia emerytalne i odpowiedzialność cywilną watykańskich sędziów.

Papież Franciszek napisał w swoim krótkim wprowadzeniu do zmian, że "doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w wymiarze sprawiedliwości doprowadziło do potrzeby szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego".

Powiedział, że zmiany mają na celu promowanie "godności zawodowej i ekonomicznego traktowania sędziów Trybunału i Urzędu Promotora Sprawiedliwości".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną