Papież Franciszek toruje drogę do kanonizacji nowych świętych

0
0
1
Watykan
Watykan / Pixabay

Papież Franciszek zezwolił na ogłoszenie dekretu uznającego cuda przypisywane kilku błogosławionym, torując drogę do ich kanonizacji, poinformował Watykan.

Stolica Apostolska poinformowała w komunikacie prasowym, że papież Franciszek spotkał się w czwartek z kardynałem Marcello Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, i "podjął decyzję o zwołaniu konsystorza, który będzie również dotyczył kanonizacji" czterech błogosławionych: Carlo Actuis (pierwszego tysiącletniego beatyfikowanego przez Kościół katolicki), Giuseppe Allamano (włoskiego księdza i założyciela Misjonarzy Consolata), Marie-Léonie Paradis (kanadyjskiej katolickiej zakonnicy, która założyła Małe Siostry Świętej Rodziny w 1880 roku) i Eleny Guerra (założycielki Oblatów Ducha Świętego).

Błogosławiony Giuseppe Allamano, urodzony 21 stycznia 1851 r. w Castelnuovo Don Bosco, dawniej Castelnuovo d'Asti, w regionie Piemont, założył dwa zgromadzenia zakonne: Misjonarzy Consolata (dla mężczyzn) i Sióstr Misjonarek Consolata (dla kobiet).

Allamano był pod głębokim wpływem duchowości salezjanów i św. Jana Bosko, powszechnie znanego jako "Ksiądz Bosko", a także jego wuja, św. Józefa Cafasso, znanego kapłana i kierownika duchowego, który był znany jako jeden z "świętych społecznych" Turynu.


Po święceniach kapłańskich w 1873 r. Allamano poświęcił się pracy duszpasterskiej i w wieku 29 lat został mianowany rektorem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie, którą to funkcję pełnił przez 46 lat.

W 1901 r. Allamano założył Misjonarzy Consolata, koncentrując się na ewangelizacji i służbie ubogim na terenach misyjnych. W 1910 roku, na prośbę papieża Piusa X, założył również żeńską gałąź, Siostry Misjonarki Consolata.

Oba zgromadzenia kontynuują jego misję, pracując w różnych krajach na całym świecie, z dużą obecnością w Ameryce Południowej i Afryce. Allamano zmarł w Turynie 16 lutego 1926 roku.

Allamano został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 7 października 1990 r., a 13 września 2023 r. Watykan uznał jeden z przypisywanych mu cudów za "prawdziwy cud".

W czwartkowym ogłoszeniu papież Franciszek zatwierdził również drugi cud przypisywany Elodii Virginii Paradis, francusko-kanadyjskiej zakonnicy i założycielce Małych Sióstr Świętej Rodziny.

Urodzona 12 maja 1840 r. w Acadii we francuskojęzycznej kanadyjskiej prowincji Quebec, w rozeznaniu życia zakonnego pomógł jej ojciec Camillo Lefebvre, który zachęcił ją do wstąpienia do powstającego zgromadzenia Marianitów Świętego Krzyża, gałęzi Zgromadzenia Świętego Krzyża.

Paradis wstąpiła jako postulantka do tych zakonnic w 1854 r., a 19 lutego 1855 r., w wieku 17 lat, została nowicjuszką, przyjmując imię siostry Marie-Léonie. Profesję zakonną złożyła 22 sierpnia 1857 roku.  

Uznana za "doskonałe umiejętności pedagogiczne", Paradis służyła w różnych domach w Kanadzie. W 1862 r. została wysłana do Stanów Zjednoczonych, gdzie została guwernantką sierocińca St. Vincent w Nowym Jorku.

Wśród innych przyszłych świętych jest błogosławiona Elena Guerra. Urodzona 23 czerwca 1835 r. w Lucca, we Włoszech, w pobożnej rodzinie, poświęciła swoje życie dziełom charytatywnym i promowaniu edukacji młodych kobiet.

W 1872 r. założyła Siostry Oblatki Ducha Świętego, zgromadzenie poświęcone edukacji, pracy duszpasterskiej i promowaniu nabożeństwa do Ducha Świętego, gdzie Guerra uformowała setki młodych ludzi, w tym św.

Jako płodna pisarka, Guerra napisała liczne prace na temat problemów społecznych kobiet, a także znaczenia edukacji w ramach kultury chrześcijańskiej.

Sercem jej misji było szczególne oddanie Duchowi Świętemu. Była gorącą orędowniczką ponownego skupienia się na roli Ducha Świętego w życiu Kościoła. W 1865 r. napisała "Pobożną Unię Modlitw do Ducha Świętego", a w 1889 r. zleciła wydrukowanie nowenny zatytułowanej "Nowy Wieczernik", aby pomóc wiernym w rozwijaniu nabożeństwa do Ducha Świętego.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną