Rekordowe upały i ulewne deszcze w Chinach budzą obawy o bezpieczeństwo żywnościowe

0
0
2
Pole
Pole / Pixabay

Chiny zmagają się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, ponieważ dotkliwa susza i rekordowe temperatury palą północ, podczas gdy ulewne deszcze zalewają południe, budząc obawy o bezpieczeństwo żywnościowe w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Obszary kraju, które produkują dużo ryżu i pszenicy, zostały poważnie dotknięte, zakłócając wiosenne i letnie sezony sadzenia.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w czwartek, że susza i upały miały negatywny wpływ na sezon sadzenia w niektórych północnych i centralnych prowincjach i ostrzegło, że w nadchodzących dniach temperatury mogą przekroczyć 35 stopni Celsjusza (95 Fahrenheita).

Alert awaryjny obejmujący co najmniej siedem prowincji, w tym główne regiony rolnicze Henan i Shandong, został już wprowadzony z powodu suchych i gorących warunków.

"Ostatnie utrzymujące się wysokie temperatury przyspieszyły utratę wody w glebie i (spowodowały) suszę na niektórych obszarach, co negatywnie wpłynęło na letni sezon siewny" - podało ministerstwo w oświadczeniu. "Susza prawdopodobnie będzie się utrzymywać, a zadanie ochrony letniego sezonu sadzenia jest trudne".

W Henan, największym chińskim regionie produkującym pszenicę, który odpowiada za jedną czwartą całkowitej produkcji, opady deszczu w maju były o 70% niższe niż średnia roczna, Yang Wentao, urzędnik prowincji, powiedział w środę krajowemu nadawcy CCTV.

Część kraju doświadcza poważnej fali upałów.

Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) poinformowała w środę, że 28 regionalnych stacji meteorologicznych pobiło swoje rekordy pod względem najwyższej temperatury, jaką kiedykolwiek odnotowano w połowie czerwca. Miasto Fenyang w północnej prowincji Shanxi odnotowało najwyższą temperaturę w historii, wynoszącą 40,2 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita).

Chiny miały w tym roku najgorętszą wiosnę w historii. Średnia krajowa temperatura między marcem a majem osiągnęła 12,3 stopni Celsjusza, co jest najwyższym wynikiem od 1961 roku, a 12 krajowych stacji meteorologicznych zarejestrowało temperatury osiągające lub przekraczające rekordy, według National Climate Center. Ubiegły rok był najgorętszym w historii kraju.

W międzyczasie południowe regiony kraju, w których uprawia się najwięcej ryżu, zmagały się z wielotygodniowymi ulewami.

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną