Izrael i Hamas zbliżają się do zawieszenia broni

0
0
1
Gaza
Gaza / Pixabay

Negocjacje między Izraelem a Hamasem utknęły w martwym punkcie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Joe Biden rozmawiali w czwartek przez telefon i zapoznali się ze środową odpowiedzią palestyńskiej grupy bojowników Hamas na najnowszą izraelską propozycję pokojową, według wysokiego rangą urzędnika administracji, który poinformował dziennikarzy pod warunkiem zachowania anonimowości.

Urzędnik powiedział dziennikarzom, że Hamas zbliżył się do zaakceptowania wieloetapowego porozumienia o zawieszeniu broni z Izraelem, które z czasem ma na celu uwolnienie zakładników, zaprzestanie walk i rozpoczęcie odbudowy na terytorium.

Urzędnik przyznał, że reakcja "nie oznacza, że umowa zostanie zamknięta w ciągu kilku dni", ale dodał, że nierozstrzygnięte kwestie dotyczące ostatecznego porozumienia koncentrują się głównie na jego wdrożeniu. Powiedzieli również, że Biały Dom uważa, że "jest tu dość znaczące otwarcie".

Przełom nastąpił, gdy negocjacje między Izraelem a Hamasem utknęły w martwym punkcie w ciągu ostatnich kilku miesięcy w sprawie uwolnienia pozostałych przy życiu zakładników wziętych podczas ataku Hamasu 7 października 2023 r. Oraz trwałego zawieszenia broni kończącego walki w Strefie Gazy.

Porozumienie pozostawało nieuchwytne od miesięcy, ponieważ administracja Bidena naciskała na regionalnych pośredników Egipt i Katar, aby zwiększyć presję na Hamas i zabezpieczyć zobowiązania potrzebne do zawarcia porozumienia. Biden wezwał również rząd Izraela do zawarcia porozumienia, argumentując, że Hamas stanowi obecnie znacznie mniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela.

Rdzeniem dyplomatycznego impasu jest to, że Hamas chce, aby Izrael całkowicie i natychmiast wycofał swoje wojska ze Strefy Gazy, podczas gdy Izrael chce porozumienia, które pozwoli mu wznowić operacje wojskowe przeciwko Hamasowi w przyszłości.

Biały Dom zasygnalizował jednak na początku tego miesiąca, że obie strony są bliżej niż kiedykolwiek osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni, które zakończyłoby działania wojenne w Strefie Gazy i doprowadziło do uwolnienia pozostałych zakładników. 26 czerwca wysoki rangą urzędnik administracji powiedział dziennikarzom, że "jesteśmy blisko porozumienia", a rozmowy "sprowadzają się do konkretnych paragrafów".

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną