Kościół a sztuczna inteligencja. Co o AI mówi Ojciec Święty?

0
0
16
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Stanowisko Kościoła w kwestii sztucznej inteligencji – to najważniejszy temat najnowszego miesięcznika papieskiego „L’Osservatore Romano”, który ukazuje się teź w języku polskim.

W czerwcu Ojciec Święty uczestniczył w dwustronnym spotkaniu ze światowymi przywódcami - prezydentami i premierami w ramach szczytu G7 (grupy najbardziej uprzemysłowionyh państw świata: Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej, w tym roku zaproszeni zstali tez przedstawiciele Indii, Turcji, Brazylii i Argentyny)), które w tym roku odbywało się w Borgo Engazia we włoskiej Apulii.

Papież Franciszek, który był pierwszą głową kościoła, która wzięła udział w obradach tego gremium, wygłosił przemówienie na temat sztucznej inteligencji. Nazwał sztuczną inteligencję narzędziem „fascynującym”, ale też „groźnym”. Z jednej strony fascynuje możliwościami, jakie oferuje, a z drugiej strony generuje lęk przed konsekwencjami jakie zapowiada. W swoim wystąpieniu Papież zwrócił też uwagę na potencjalne konsekwencje rosnącego wpływu sztucznej inteligencji na życie ludzi, reakcje społeczne i tożsamość ludzką. Podkreślił, że sztuczna inteligencja powinna służyć dobru każdego człowieka i być etycznie inspirowana. Zdaniem Papieża, podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać jest to, czemu sztuczna inteligencja ma słuzyć: dobru ludzkości, czy umacnianiu potęgi kliku gigantów?

Właśnie w najnowszym „L’Osservatore Romano” można przeczytać na co Franciszek zwraca uwagę w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji.

W najnowszym miesięczniku jest też mowa o watykńskiej konferencji, poświęconej sztucznej inteligencji. Paolo Benanti, profesor etyki i bioetyki na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, przewodniczący Komisji Informacji o sztucznej inteligencji i członek Komitetu ds. sztucznej inteligencji w ONZ mówił na niej, że pilnie potrzebne są̨ regulacje w celu uporządkowania kwestii dotyczących sztucznej inteligencji na wzór kodeksu drogowego.

W tym numerze jest także relacja z posługi polskiej misjonarki w Kiwu Północnym s. Agnieszki Gugały ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Relacjonuje, że „bomby spadły wokół naszego klasztoru, kilka metrów różnicy i byłoby po nas. Przynosili do nas rannych, ściany miałyśmy czerwone od krwi”. Mimo to siostry pozostają z najbardziej potrzebującymi z narażeniem życia i zdrowia.

W miesięczniku jest też podsumowanie miesiąca Papieża Franciszka, zilustrowane zdjęciami, które pozwala śledzić na bieżąco działalność Papieża w Rzymie i na świecie. Znajdują się w nim też najnowsze dokumenty i przemówienia papieskie, stanowiska i oficjalne wypowiedzi w rożnych sprawach Stolicy Apostolskiej, relacje z zagranicznych podróży apostolskich, dokumenty ogłaszane przez dykasterię Kurii Rzymskiej oraz inne teksty i artykuły.

„L’Osservatore Romano” po raz pierwszy ukazało się w 1861 r., a w języku polskim – z inicjatywy św. Jana Pawła II – pismo jest wydawane od 1980 r. Miesięcznik jest rozpowszechniany we wszystkich diecezjach kościola w Polsce przez Konferencje Episkopatu. W celu pozyskania wersji elektronicznej „L’Osservatore Romano” na terenie Polski należy zwracać się do swoich parafii.

 

 

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną