Umowa inwestycyjna – jak ją napisać?

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Prowadzisz działalność gospodarczą? Na co dzień masz do czynienia z dziesiątkami umów i kontraktów. Jeśli przy swoich projektach współpracujesz z dużymi podmiotami, prędzej czy później przyjdzie Ci podpisać umowę inwestorską. Sprawdź, jak poprawnie przygotować ten dokument i kiedy przyda Ci się taka forma porozumienia.

Czym jest umowa inwestycyjna?

Umowa inwestycyjna to rodzaj formalnego porozumienia między dwiema stronami uczestniczącymi w projekcie. Niekoniecznie musi mieć on charakter budowlany, jednak właśnie w tej branży jest najczęściej stosowana ta forma umowy. Inwestor podpisuje ją z zamiarem zaangażowania swoich środków w wybrane, obiecujące przedsięwzięcie.

Na mocy takiej umowy inwestor zyskuje stabilność i pewność, że jego wkład zostanie wykorzystany zgodnie z ustaleniami. Dokument szczegółowo reguluje bowiem prawa i obowiązki każdej ze stron. Umowa inwestycyjna zwykle opiewa na wysoką kwotę i właśnie dlatego musi zostać obwarowana licznymi postanowieniami. 

Najważniejsze elementy umowy inwestycyjnej

Aby każda ze stron podpisująca się pod dokumentem czuła się bezpiecznie, powinien on regulować możliwie jak najwięcej szczegółów współpracy. Oto punkty, które obowiązkowo należy uwzględnić w umowie inwestycyjnej.

Określone strony umowy 

Należy wskazać inwestora, czyli podmiot wkładający swój kapitał w projekt. Może to być zarówno osoba fizyczna, podmiot prawny, jak i taki, który nie ma zdolności prawnej. Do tej ostatniej grupy zalicza się np. stowarzyszenia czy wspólnoty mieszkaniowe.

Określenie przedmiotu umowy

Przedmiotem umowy inwestycyjnej będzie wysokość kapitału finansowego, który zostanie przekazany przez inwestora na rozwój organizacji lub realizację konkretnego projektu. To również miejsce na opis sposobu realizacji działań w ramach inwestycji oraz uzgodnienie harmonogramu płatności. Ważne jest, aby w umowie wskazać konkretną datę zakończenia planowanej inwestycji.

Opis struktury właścicielskiej

Opis struktury właścicielskiej jest jednym z najważniejszych punktów umowy inwestycyjnej. To miejsce, w którym wskazuje się, jakie osoby mają udziały w powstającym przedsiębiorstwie (w ramach projektu) i w jakiej wysokości. Inwestor może zechcieć w późniejszym czasie przejąć część projektu, w który się zaangażował – taką możliwość dają mu właśnie stosowne zapisy w umowie. Z tego powodu warto dokładnie opisać w tym segmencie prawa dotyczące ewentualnego przejęcia nowo powstałej organizacji, połączenia z inną czy też procedury likwidacji. 

W dalszej części umowy inwestycyjnej powinny się znaleźć:

  • zasady powoływania poszczególnych organów nowej spółki,

  • ograniczenia i prawa wspólników,

  • oświadczenia dotyczące zachowania poufności,

  • opis warunków, które mogłyby uniemożliwiać powstanie nowej organizacji,

  • załączniki wynikające z treści umowy.

Klauzule w umowie inwestycyjnej

Klauzule stanowią nieodłączny i bardzo ważny element umowy inwestycyjnej. Warto umieścić w niej przede wszystkim klauzule:

  • lock-up – blokuje możliwość zbycia udziałów w przedsiębiorstwie przez określony czas;

  • antyrozwodnieniową – zabezpiecza stronę inwestującą na wypadek próby obniżenia jej udziału w projekcie.

Umowa inwestycyjna może zostać podpisana w momencie, gdy każda ze stron powstającego zobowiązania dokładnie zapoznała się z jej warunkami. W końcu kontrakt tego rodzaju wiąże się z dużą odpowiedzialnością, przede wszystkim finansową. 

Jeśli masz wątpliwości co do treści zapisów takiego porozumienia lub potrzebujesz pomocy przy jego tworzeniu, możesz zdać się na zewnętrzne wsparcie zespołu specjalistów w LegalGeek. Pamiętaj, że każda pomyłka lub nieścisłość w umowie inwestycyjnej może wiele kosztować.

umowa inwestycyjna

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną