Nie żyje David Lynch. Artysta był związany z Łodzią!

0
0
2
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

"O Davidzie Lynch'u, niedawno zmarłym amerykańskim reżyserze i jego twórczości. Artysta był związany z Łodzią" - Anna Kluczyńska.

Cały świat obiegła już informacja, że amerykański reżyser zmarł w wieku 78 lat. Artysta zajmował się różnymi dziedzinami sztuki i pokochał Łódź. Nakręcił w naszym mieście film z polskimi aktorami. Planował zbudować tu centrum kinematograficzne. 

 

David Lynch urodził się 20. stycznia 1946 r. w Misouli, zatem za moment kończyłby 79 lat. Zmarł 15.01.2025. Znany przede wszystkim z bycia reżyserem, ale zajmował się też produkcją filmową, muzyką, aktorstwem, scenopisarstwem i malarstwem. Od kilkunastu lat prowadził też swój kanał na Youtube.

Twórczość Davida Lyncha

Lynch znany był przede wszystkim ze swoich surrealistycznych, dziwnych filmów, w których próżno było szukać ciągu przyczynowo - skutkowego. Zresztą, sam o tym wspominał, że jest to zbyteczne w filmach, w historiach. Tak naprawdę nigdy nie było wiadomo, czy w jego twórczości można odnaleźć logiczne wytłumaczenie czy też nie. Na pewno ciężko było o zrozumienie całego filmu po obejrzeniu go jeden raz. Artysta mówił o tym, że każde z jego kinematograficznych dzieł ma w sobie tzw. "oko kaczki". Chodziło o element w filmie, na pozór niepotrzebny, niepasujący do całości, ale bez niego nie byłby tym, czym jest. Tak jak kaczka potrzebująca oka. Zwierzę potrafi być ładne i kolorowe, ale bez narządu wzroku nie jest kompletna.

Najbardziej znane produkcje Davida Lyncha

Pierwszym znanym filmem była "Głowa do wycierania", posiadający mocno surrealistyczną formę. Następnie pojawił się "Człowiek słoń", bardzo przejmujący film mówiący o okrucieństwie, ale i uczący empatii do drugiego, innego od wszystkich, człowieka. Później nakręcił "Diunę", która była niezbyt ciepło przyjęta. Kolejnymi filmem było "Blue velvet", dość mroczne widowisko, nie dla każdego widza. Następnie "Dzikość serca" z Nicolasem Cage'm. Było to połączenie melodramatu i thrilleru. Światową sławę Lynchowi przyniósł serial "Miasteczko Twin Peaks", pełen tajemnic, ale też od drugiego sezonu, zawierający dużo elementów "opery mydlanej". Filmowi towarzyszyła bardzo znana ścieżka dźwiękowa.

W utworze z czołówki "Falling" zaśpiewała Julee Cruise.

Po w/w filmie pojawił się do niego prequel pt. "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną""Zagubiona autostrada" jest chyba najmocniejszym filmem w dorobku artysty z dość niepokojącym i nieprzewidywalnym soundtrack'iem. Najwięcej chyba w tej produkcji było pokazanej erotyki, prostytucji oraz gangsterskiego świata. "Prosta historia", z kolei jest jednym z łagodniejszych filmów, budzącym miłe skojarzenia oraz element nadziei. "Mulholland Drive" obnaża życie w branży filmowej, momentami brutalne, pełne manipulacji i braku empatii. To nie jest "amerykański sen". Ostatnim pełnym metrażem jest film częściowo kręcony w Łodzi, czyli "Inland Empire" z Karoliną Gruszką, Krzysztofem Majchrzakiem oraz Leonem Niemczykiem. Kilka lat temu pojawił się również 3. sezon "Miasteczka Twin Peaks", chyba najbardziej niezrozumiały dla widowni ze wszystkich części serii.

Ulubieni aktorzy i muzycy Lyncha

David Lynch grał ze "swoją" ekipą aktorów. Przez jego filmy przewijały się te same twarze. Ulubionym kompozytorem reżysera, który tworzył jego ścieżki dźwiękowe był Angelo Badalamenti.

W kilku filmach wystąpili przede wszystkim Laura Dern i Kyle MacLachlan. Obsadzał również parę razy m.in. Isabellę Rossellini, Harry Dean Stanton'a i Grace Zabriskie, David Bowie.

Kilku twórców stało się bardziej znanych i mogli kontynuować swoje kariery dzięki współpracy z Lynchem m.in. Julee Cruise czy Naomi Watts.

David Lynch i Łódź

Ponoć David Lynch był zakochany w Łodzi. Nakręcił tu część swojego filmu "Inland Empire".

- Łódź ma duszę. Dlatego ją tak bardzo polubiłem - mówił.

Wykorzystano do zdjęć Hotel Grand, Pałac Herbsta, ul. Moniuszki, Targową i Przędzalnianą. Zaangażował do produkcji polskich aktorów. Planował zbudować tu centrum kinematograficzne, jednak inwestycja nie doszła do skutku. Reżyser bardzo nad tym ubolewał.

- Podoba mi się, w jaki sposób Łódź wygląda w dzień, i jak prezentuje się w nocy. Łódź sprawiła, że zacząłem marzyć. Postrzegam siebie jako człowieka, który po prostu wpada na pomysły, a potem je realizuje - mówił reżyser.

Inne formy Davida Lyncha

Lynch tworzył również krótsze formy filmowe oraz teledyski m.in. do Wicked Game - Chrisa Isaac'a

W ostatnich latach tworzył muzykę. Śpiewał w utworach, choć to bardziej była melorecytacja, jak i zapraszał artystów do tego m.in. Lykke Li. Lynch również zajmował się malarstwem i od kilkunastu lat publikował filmy na Youtube. Posiadał swój warsztat stolarski.

Wspólny utwór Davida Lyncha i Lykke Li

Jego utwory często były też remiksowane m.in. przez Mob'iego.

"The Big Dream" (Moby reversion featuring Mindy Jones)

David Lynch zmarł 15. stycznia 2025 r. w wieku 78 lat. Od wielu lat chorował na rozedmę płuc.

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną