YOUCAT: polska wersja językowa
Każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży w Madrycie otrzyma YOUCAT czyli Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych. Książka jest tłumaczona na 22 języki. Polska wersja językowa już jest. Jej prezentacja odbyła się 2 czerwca. YOUCAT jest już dostępny w naszych księgarniach.
Jak powstał YOUCAT?
YOUCAT (Youth Catechism of the Catholic Church), Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych, powstawał z myślą o młodzieży niemieckojęzycznej. Projektowi patronował jej metropolita Wiednia kardynał Christopha Schönborna.
Pomysł spotkał się z uznaniem Stolicy Apostolskiej i samego Ojca Świętego Benedykta XVI. Tak też YOUCAT stał się projektem międzynarodowym. Książkę otrzyma każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Będzie ona jednym z elementów pakietu pielgrzyma otrzymywanego od Ojca Świętego w czasie spotkania.
Nad powstaniem YOUCAT pracowali kapłani, osoby konsekrowane, teolodzy i wychowawcy. Pytania zaś redagowała młodzież. Oni też czuwali nad językiem jakim pisana jest pozycja, czy jest on zrozumiały. Po czym dobierali grafikę i zdjęcia. Tak więc to oni włożyli najwięcej pracy w postanie Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych.
Polskie tłumaczenie YOUCAT powstało przy ścisłej współpracy Edycji Świętego Pawła z Konferencją Episkopatu Polski. Merytorycznej oceny dokonywał zespół teologów pod kierunkiem bp Marka Mendyka – przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego. Impriamtur zaś nadał abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski 28 kwietnia 2011 roku.
Jak wygląda YOUCAT?
Otwierając polskie wydanie YOUCAT czytamy krótki akapit pod tytułem: „Wskazówki dla czytelników”. Czytelnik dowiaduje się czym jest żółta książeczka, którą właśnie trzyma w swoim ręku. A brzmi on:
„Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych, posługując się przystępnym językiem, porusza wszystkie kwestie wiary katolickiej, które zostały wyłożone w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK z 1992 roku), nie wnika jednak w zamieszczone tam szczegóły. Książka napisana jest na zasadzie pytanie - odpowiedź, a podane numery przy każdej odpowiedzi odwołują czytelników do wyczerpującej i pogłębionej analizy danego zagadnienia KKK”.
Dołączony komentarz ma za zadanie dodatkowo pomóc młodym ludziom w zrozumieniu i właściwemu odniesieniu omawianego problemu do życia. Ponadto na marginesie KKK dla Młodych znajdują się ilustracje i zdjęcia, streszczenia i definicje, cytaty z Pisma Świętego, sentencje wypowiedziane przez świętych i nauczycieli wiary, jak również nie wierzących pisarzy i twórców. Na końcu książki zamieszczono indeks rzeczy, z pomocą którego można łatwo odnaleźć konkretny temat.
Sam YOUCAT podzielony jest na cztery podrozdziały: „W co wierzymy”, „Jak celebrujemy misteria Kościoła”, „W jaki sposób mamy życie w Chrystusie”, „Jak powinniśmy się modlić”.
Słowo wstępne YUOCAT jest równocześnie list Benedykta XVI do młodych. Czytamy w nim:
„Mam nadzieję, że wielu młodych ludzi da się porwać tej książce. Niektórzy mówią mi: „Dzisiejszej młodzieży to nie zainteresuje”. Nie zgadzam się z tym i jestem pewny, że mam rację. Współcześni młodzi ludzie nie są tak powierzchowni, jak się im imputuje. Chcą wiedzieć, o co w życiu tak naprawdę chodzi.
Kryminał trzyma w napięciu, ponieważ wciąga nas w perypetie ludzi, które mogłyby być także naszymi. Ta książka trzyma w napięciu, ponieważ mówi o naszym własnym losie i dlatego głęboko dotyka każdego z nas.
Zachęcam Was zatem: Studiujcie Katechizm! Jest to pragnienie mojego serca. Ten katechizm nie będzie Wam schlebiał. Nie będzie dla Was łatwą lekturą. Będzie bowiem wymagał od Was nowego życia. Odsłoni przed Wami orędzie Ewangelii jak „drogocenną perłę”, dla której trzeba się wszystkiego pozbyć”.
Agata Bruchwald
Na podstawie: www.madryt2011.pl
Na zdjęciu okładka YUOCAT.
Źródło: prawy.pl