Z zagranicy

W Brazylii grożą śmiercią obrońcom praw człowieka

W Brazylii coraz częściej grozi się śmiercią obrońcom praw człowieka skupionych wokół duszpasterstwa ziemi. Specjalne pismo w tej sprawie wystosowała komisja duszpasterstwa ziemi episkopatu brazylijskiego.

 

Informacje o kolejnych groźbach, w oficjalnym piśmie, przekazano do minister Marię do Rosário z sekretariatu praw człowieka w kancelarii prezydent. Pismo uzupełniono o informacje na temat każdej groźby.

 

Do komisji wciąż dochodzą informacje o nowych groźbach wobec pracowników duszpasterstwa ziemi. Znane są dwa kolejne przypadki, nie ujęte w piśmie przekazanym do minister, grożenia śmiercią w stanie Pará.

W jednym z nich groźba została skierowana do filii komisji duszpasterstwa ziemi w Marabá. O znanym robotniku rolnym powiedziano wówczas przez telefon, że zostanie zamieniony w węgiel.

Dnia 31 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli komisji duszpasterstwa ziemi z minister Marią do Rosário. Ustalono na nim, że będą kierowane do niej informacje o zastraszaniu liderów zaangażowanych w obronę praw człowieka tych, którzy zajmują się pracą na roli.

W przesłanym już piśmie poinformowano minister o grożeniu śmiercią w ostatnich dniach w takich stanach, jak Tocantins, Mato Grosso, Pará, Maranhão, Rondônia i Acre.

Od 2009 r. przewodniczącym komisji duszpasterstwa ziemi jest biskup polonijny Ladislau Biernaski, ordynariusz diecezji São José dos Pinhais, położonej w sąsiedztwie Kurytyby.

Biskup Ladislau Biernaski od wielu lat jest zaangażowany w ruchach społecznych mających na celu obronę praw chłopów, przeprowadzenie sprawiedliwej reformy agrarnej, a także prawnego ograniczenia ilości posiadanego areału ziemi w Brazylii.

Agata Bruchwald
Na podstawie: www.radiovaticana.org

Fot. morguefile.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra