Kościół

Ukraińscy biskupi skarżą się Papieżowi na krytyków neobanderyzmu

szewczuk_abp_ukrainaPodczas sobotniej audiencji u Ojca Świętego Franciszka ukraińscy biskupi skarżyli się na „bezwzględne szkalowanie ukraińskiej tożsamości przez starannie prowadzoną międzynarodową kampanię propagandową”. Tym samym starali się dać odpór krytykom odradzającego się na Ukrainie zbrodniczego neobanderyzmu, istotnego elementu owej „tożsamości”, niestety również wśród niektórych duchownych.

 

Skargi na „starannie prowadzoną międzynarodową kampanię propagandową” nie sposób nie odczytać, jako kolejne podejście Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego do wyniesienia na ołtarze duchownych, którzy w okresie XX wojny światowej wspierali banderowców, w tym metropolity abp. Andrzeja Szeptyckiego.

W komunikacie po spotkaniu z Papieżem członkowie Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego mówili o ogromnych cierpieniach Ukraińców w XX w. i prześladowaniach swego Kościoła, który dokładnie przed 70 laty został rozwiązany przez Stalina, by zerwać więź jedności jego wiernych z Papieżem, lecz mimo to cudownie się odrodził i jest dziś prężnym Kościołem, bliskim swemu ludowi. – My potwierdzamy to, czego nie udało się złamać totalitarnemu reżimowi: naszą jedność z Rzymem i Kościołem powszechnym – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk.

– Przybyliśmy potwierdzić naszą jedność z Ojcem Świętym i prosić go o pomoc dla cierpiącego ludu Ukrainy w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia – powiedział hierarcha, zwracając się do Papieża z dramatycznym apelem: „Jeśli ludzie nie słyszą albo nie rozumieją tego głosu, czują się zagubieni, zatrwożeni i zapomniani”.

W obecności Papieża oraz podczas innych spotkań z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej członkowie Synodu potępili rosyjską inwazję i hybrydową wojnę z Ukrainą, jak również wielorakie łamanie praw człowieka, w tym torturowanie i więzienie obywateli Ukrainy w Donbasie i na Krymie. Biskupi szczegółowo poinformowali Papieża o tragicznych konsekwencjach rosyjskiej inwazji.

Kierownictwo Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej zaapelowało przy tej okazji do Papieża i całego świata o powstrzymanie wojny i kryzysu humanitarnego. Wyraziło gotowość pośredniczenia we wszelkiej pomocy humanitarnej. – Dość już cierpienia. Można mu było zapobiec. Można je powstrzymać. Niech Rok Miłosierdzia stanie się rzeczywistością dla ludu Ukrainy – powiedział abp Światosław Szewczuk podczas spotkania z Papieżem.

Źródło: KEP

Fot. YouTube

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra