Z zagranicy

Amerykańscy biskupi potępili eutanazję

Jest pierwsze oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu USA w sprawie godności ludzkiego życia do śmierci. Biskupi stanowczo potępiają eutanazję i ostrzegają, że państwo, które na nią przyzwala, traci autorytet zaś ostatecznie szacunek dla innych praw i wolności.

W dokumencie zatytułowanym „Przeżyć każdy dzień z godnością” amerykański episkopat przypomina, że niezależnie od motywów, eutanazja jest moralnie niedopuszczalna, zaś każde działanie, którego zamiarem jest uśmiercenie człowieka nieuleczalnie chorego, jest głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i poszanowaniem prawa Bożego. Dlatego w takiej formie musi zasługiwać na potępienie, i to bez względu na okoliczności.

List amerykańskich biskupów to odpowiedź na nasilające się w ostatnim czasie kampanie promujące zabijanie osób nieuleczalnie chorych. Według tych nieludzkich teorii, „wspomagane samobójstwo” ma oznaczać medyczną formę współczucia dla osoby nieuleczalnie chorej.

W rzeczywistości – przypomina episkopat – chodzi o czysto materialne podejście do zagadnienia życia ludzkiego. Zastosowanie eutanazji miałoby się wiązać z oszczędnościami zarówno dla instytucji medycznych jak i dla samych rodzin nieuleczalnie chorych.

Z tego względu, jak dowodzą biskupi, „pomoc w śmierci” stanowi wyłącznie kamuflaż niegodziwości, którego centrum tkwi nie w pomocy człowiekowi a pomocy w jego eliminacji. Prawdziwe współczucie nieuleczalnie chorym wyraża się w niesieniu ulgi w cierpieniu, a nie w ich unicestwianiu – konkluduje Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

Michał Polak
źródło: Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra