Kościół jednoznacznie o zbrodni wołyńskiej
Tekst wspólnej Deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego związanej z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej przyjęli biskupi podczas 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, jakie odbyło się 21 -22 czerwca br., w Wieliczce.
Wspólna Deklaracja zawiera jednoznaczne potępienie „czystek etnicznych” dokonanych na Polakach w 1943 r. w tekście padają także słowa przeprosin ze strony zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Jak informuje KAI deklaracja ta stanowi kolejny etap procesu pojednania polsko-ukraińskiego zainicjowanego 25 lat temu przez Kościół katolicki w Polsce i Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Jego ostatnim etapem był wspólny list obu Kościołów z 2005 r., w którym przytoczone została słynna formuła: „Przepraszamy i prosimy o przebaczenie”.
28 czerwca podpis pod dokumentem złożą w Warszawie abp Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.
Podpisanie wspólnej Deklaracji poprzedzi panichida (modlitwa za zmarłych), która z udziałem Prezydenta RP odbędzie się 27 czerwca o godz. 17. w stołecznym kościele ojców bazylianów.
Biskupi zdecydowali także, że w niedzielę 7 lipca, poprzedzającą 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej we wszystkich kościołach w Polsce w ramach modlitwy powszechnej wierni modlić się będą w intencji ofiar czystek etnicznych na Wołyniu w 1943 r.
Abp Józef Michalik stwierdził, że zapowiedź podpisania Deklaracji jest kolejnym krokiem będący konsekwencją naszego posłuszeństwa Panu Jezusowi, który polecił, żeby kierować się braterstwem, przebaczeniem i wzajemną życzliwością, a nie etyką Hammurabiego, czyli zasadą: oko za oko, ząb za ząb.
- Musimy patrzeć perspektywicznie, naprzód – powiedział przewodniczący KEP. - Nie ma przebaczenia tam, gdzie nie ma równie głębokiej świadomości bólu, przestępstwa, dramatu, który się dokonał. Im głębiej zaglądamy w ten dramat, tym większą rolę ma przebaczenie” - dodał metropolita przemyski.
Z kolei metropolita lubelski Stanisław Budzik zwraca uwagę, że w dokumencie polsko - ukraińskim biskupi sięgają do długoletnich doświadczeń w tej dziedzinie. Przypomniał, że biskupi polscy i ukraińscy powiedzieli już, przy różnych okazjach, bardzo ważne rzeczy na temat trudnej przeszłości.
- Mamy do kogo sięgać: do wielkiego autorytetu jakim jest Jan Paweł II, który w tej sprawie też powiedział ważne słowa - powiedział abp Budzik.
Metropolita lubelski dodał, że Deklaracja to: - Bardzo ważny dokument, który przy okazji kolejnej rocznicy tej strasznej zbrodni wskazuje drogę Ewangelii.
Rocznica zbrodni wołyńskiej czczona jest 11 lipca. Tego dnia w 1943 roku miała miejsce Krwawa Niedziela.
Agata Bruchwald
Źródło: ekai.pl
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl
Źródło: prawy.pl