Aborcja nie oznacza bezpieczeństwa
Legalizacja aborcji nie oznacza wzrostu bezpieczeństwa matek i nowonarodzonych dzieci. W Wielkiej Brytanii zabijanie nienarodzonych dzieci legalne jest od ponad 40 lat. Nie wpływa to jednak pozytywnie na ich zdrowie.
Wnioski prezentujące wpływ legalizacji aborcji na zdrowie dziecka i matki przedstawiono renomowanym periodyku naukowym wydawanym przez Stowarzyszenie Amerykańskich Lekarzy i Chirurgów (AAPS). W czasie badań porównano państwa: Wielką Brytanię, gdzie aborcja legalna jest od ponad 40 lat oraz Irlandie i Irlandię Północną, gdzie zabijanie dzieci nienarodzonych jest zakazane lub mocno ograniczone.
Autorami opracowania są: Byron C. Calhoun z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii w Charleston, John M. Thorp z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill i Patrick Carroll MA z brytyjskiego Instytutu Badań Emerytur i Populacji (PAPRI). Naukowcy przeanalizowali szczegółowo wskaźniki dotyczące śmiertelności matek, urodzeń wcześniaków i martwych dzieci.
Z badań wynika, że wskaźnik aborcji dla Irlandii w 2011 roku wyniósł 0,13; zaś dla Irlandii Północnej 0,09. Dla porównania dla Anglii i Walii wyniósł on 0,52; dla Szkocji 0,36 i 0,6 dla Szwecji.
Wynika z tego, że prawdopodobieństwo dokonania aborcji dotyczy jednej trzeciej Brytyjek, a w przypadku irlandzkich kobiet – mniej niż jednej dziesiątej.
Od 1968 roku wskaźniki śmiertelności okołoporodowej w Irlandii zmniejszyły się znacznie bardziej niż w Wielkiej Brytanii. W ostatnim dziesięcioleciu współczynnik zgonów matek w Republice Irlandii wyniósł 3 na 100 tys., zaś w Wielkiej Brytanii i Walii – 6 na 100 tys.
Na podstawie badań naukowcy wskazali także zależność pomiędzy aborcją a przypadkami martwych ciąż, przedwczesnych urodzeń, wcześniactwa z niską masą ciała oraz porażeń mózgowych u noworodków, a także zgonów okołoporodowych matek. Również te wskaźniki wypadają na korzyść Irlandii.
Wyniki badań potwierdzają argumenty, od lat podnoszone przez obrońców życia, mówiące o tym, że państwa, w których zakazano zabijania nienarodzonych dzieci cieszą się najniższą śmiertelnością okołoporodową wśród matek oraz są pod wieloma względami bezpieczniejsze dla noworodków.
Kilka dni temu irlandzki rząd przedstawił projekt nowego prawa aborcyjnego. Zgodnie z nim aborcja będzie dopuszczona w sytuacji, gdy matka ma myśli samobójcze. Zamordowanie nienarodzonego będzie wówczas możliwe po wyrażeniu zgody przez trzech lekarzy, w tym psychiatrów.
W Irlandii funkcjonowało dotychczas prawo zezwalające na odmowę przez szpital dokonania aborcji z powodu tzw. klauzuli sumienia. Jeśli projekt wejdzie w życie, sytuacja będzie wyglądała podobnie jak w Polsce – prawo klauzuli sumienia będą posiadać jedynie pojedynczy lekarze, z zastrzeżeniem jednak, że będą musieli wskazać miejsce, aborcja będzie mogła być dokonana.
Agata Bruchwald
Źródło: www.fundacjasos.pl, prolife.com.pl
Źródło: prawy.pl