Opinia publiczna manipulowana w sprawie in vitro!

0
0
0
/

Zespól Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, na kilka dni przed ruszeniem programu refundacji in vitro, wydał komunikat ostrzegający przed manipulacją informacjami naukowymi dotyczącymi procedury in vitro.

 

Powodem wystosowania komunikatu są wciąż pojawiające się tendencyjne informacje wskazujących na brak negatywnych konsekwencji genetycznych u osób rodzących się w wyniku procedury zapłodnienia pozaustrojowego. „Stanowczo stwierdzamy, że osoby formułujące takie tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną” – napisano w komunikacie.


Członkowie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w piśmie zwracają uwagę, że zostały przeprowadzone badania naukowe, z których wyraźnie wynika, że u dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego występują negatywne zmiany.


„Badania naukowe potwierdzają procentowo znaczące występowanie negatywnych zmian u dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazywane niebezpieczeństwo występowania niepożądanych skutków genetycznych i zdrowotnych, zarówno wobec konkretnych osób, jak i w wymiarze populacyjnym, znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych i eksperymentalnych na modelach biologicznych” – czytamy w oświadczeniu.


Ustosunkowując się do oświadczenia prof. Andrzej Kochański zauważył, że:


- Pojawiają się pierwsze doniesienia o tym, że u dzieci poczętych zastosowaniem tej procedury występują problemy z otyłością, z nadciśnieniem, problemy endokrynologiczne. Natomiast z badań na zwierzętach wiadomo, że np. zwierzęta, które w ten sposób są produkowane – bo de facto jest to produkcja – mają one również duże zaburzenia zachowania. Np. myszy mają zaburzenia lękowe, mają trudności w zapamiętywaniu drogi w labiryncie. To są te problemy, których nie badamy u człowieka, natomiast widzimy je u zwierząt, a tutaj na podłożu biologicznym istnieje bardzo wiele jednak analogii, tak jak w biomedycynie – zaznaczył prof. Kochański.


„Za niedopuszczalne - kontynuują eksperci - uważamy podawanie oczywistej nieprawdy, jakoby nie istniały rzetelne i wiarygodne opracowania naukowe potwierdzające ten stan rzeczy”.


By uniknąć jakichkolwiek oskarżeń ze strony „zwolenników in vitro” wystosowujący oświadczenie napisali:


„Jednocześnie podkreślamy, że żadne z powyższych stwierdzeń nie może być odczytywane jako przejaw dyskryminacji wobec dzieci urodzonych z in vitro, ani ich rodziców. Podejmowane przez nas wysiłki w przekazywaniu prawdziwych informacji o zapłodnieniu pozaustrojowym wynikają z troski o dobro każdego z dzieci i ich matek oraz prawo do informacji” - podkreślili członkowie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.


Do oświadczenia, w załączniku, zastała dołączona lista wybranych publikacji naukowych dokumentujących przedstawione fakty.


Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski komunikat wystawał 24 czerwca, czyli na tydzień przed ruszeniem rządowego programu refundacji in vitro (1 lipca br.).


Agata Bruchwald
Źródło: episkopat.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną