Francja będzie eksperymentować na ludzkich embrionach

0
0
0
/

314 członków francuskiego parlamentu opowiedziało sie za legalizacją badań na ludzkich embrionach, przeciw było 223 osób. Biskupi Francji nie kryją oburzenia i podkreślają, że nowe prawo zostało przyjęte "prawie bez żadnej dyskusji parlamentarnej".

 

Ustosunkowując się do ostatnio przyjętej ustawy zezwalającej na badania na ludzkich embrionach  biskup Rennes Pierre d´Ornellas, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za sprawy bioetyczne podkreślił: - Zezwolenie na badania na embrionach ludzkich zostało wprowadzone spokojnie i po cichu.


W rozmowie z Radiem Watykańskim hierarcha zaznaczył, że do uchwalenia ustawy doszło z powodów taktyczno - partyjnych.


- Było tak, że socjaliści, mający większość w parlamencie, chcieli pokazać opozycji, że są zjednoczeni. Nie chodzi o sumienie pojedynczego polityka, lecz partyjno polityczne myślenie. Nie było żadnych dyskusji. Nagle pojawił się projekt ustawy i stanął pod głosowanie. Zrobiono to kosztem nienarodzonego życia - jednoznacznie określił działania rządzących bp d´Ornellas.


Biskup odpowiedzialny za sprawy bioetyczne we francuskim episkopacie przypomniał rządzącym, że Kościół katolicki nie boi się szerokiej debaty na temat badań na embrionach.


- Wysłuchanie odmiennych opinii i ich przemyślenie jest konieczne i chrześcijańskie - zaznaczył bp d´Ornellas.


- Chodzi o ludzki ekosystem. Jeśli nie będziemy mieli respektu dla życia to uderzy w nas natura. Nauka nie może kierować polityką i być nadużywana dla jej celów. Państwo musi zamiast tego chronić ekosystem ludzkiego życia. W tym sensie ekologia znaczy pełny respekt dla godności człowieka - powiedział specjalista od spraw bioetycznych francuskiego episkopatu..


Ustawę zezwalającą na eksperymenty na ludzkich embrionach Zgromadzenie Narodowe Francji przyjęło 16 lipca 314 głosami, przeciwko było 223 głosy. Wcześniej jej projekt przegłosował Senat.


Według nowego prawa znoszącego zakaz z 2011 roku dokonywania tego typu eksperymentów, naukowcy będą mogli "w określonych warunkach" prowadzić badania na embrionach. Zwolennicy nowej ustawy twierdzą, że chodzi o wykrywanie mechanizmów pozwalających na badanie chorób o przyczynach genetycznych i zastosowanie najnowszych form leczenia.


Agata Bruchwald
Źródło: www.fundacjasos.pl, prolife.com.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną