Z kraju

Szczyt bezczelności! Pod koniec kadencji sprzedaje kamienice i podwyższa opłatę za grunty

To przykład, jak wielką butą odznacza się Hanna Gronkiewicz – Waltz. Urzędująca jeszcze prezydent stolicy zarządziła podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste gruntów na warszawskiej Woli o prawie 400 procent! Wydała też zgodę na rozbiórkę zabytkowej kamienicy na Starym Mieście.

 

Pisma w sprawie podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste mieszkańcy Woli otrzymali kilka dni temu. Przykładowo opłata za użytkowanie wieczyste mieszkania o powierzchni 64 m kw. w kamienicy na terenie stołecznej Woli wzrośnie w tym miesiącu o 379%. Właściciel tej nieruchomości jeszcze w 2012 roku wniósł opłatę na poziomie 240 zł rocznie, a teraz gmina oczekuje 1150 zł. – To swoisty haracz – słusznie oburzają się właściciele gruntów.

 

Jest więc niemal pewne, że w lokalach wyborczych na stołecznej Woli w niedzielę będzie nadzwyczaj tłoczno…

 

A co mają zrobić oburzeni likwidacją zabytkowej kamienicy w centrum Starego Miasta? Warszawski konserwator zabytków uznał, że kamienicę przy Placu Zamkowym przy ul Podwale 1 można rozebrać!

 

Do tej pory w budynku działała jedna z lepszych stołecznych restauracji. Teraz ma tu powstać nowoczesny biurowiec. Zgodę na jego wybudowanie wydano już w 2012 roku.

 

Nie jest to jednak budynek wartościowy historycznie. Nie miał dotąd także większego znaczenia dla Miasta Stołecznego Warszawy. Niemniej jednak należy pamiętać, że sama ulica Podwale została wpisana do rejestru zabytków założenie urbanistyczne.

 

Budynek, o którym mowa powstał w latach 60. tych XX wieku, a więc tylko kilka lat później niż Pałac Kultury i Nauki. Tyle tylko, że ten drugi, choć jest zabytkiem w świetle prawa, rozebrany szybko nie zostanie…

 

Michał Polak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra