Polskość

TUJE TRUJĄ, PSZCZOŁY PŁACZĄ

– I co my tu widziem szanowne państwo? – spytał by warsiawski cwaniak, jadąc przez nasz piękny kraj. Wioski, miasteczka, miasta. Ogrody, parki, trawniki. A wszędzie gdzie okiem sięgnąć skupiska pikujących w górę lub płożących się u płota ni to drzew ni to krzewów. Kubek w kubek te same. Tak! Zgadliście! Tak. To ona. Tuja. Od najmniej dekady roślinna laureatka, wygrywająca każdy konkurs na temat „Co zrobić by przyozdobić ”. Polskę ogarnęła istna tujomania. A właściwie: trujomania.

Hodowcy/plantatorzy tuj zacierają łapki. Wzniecić taką modę – to jest coś! Że za naszą zachodnią granicą tuje każą wycinać, bo podobno ludziom szkodzi? A niech se każą. Nie będzie Niemiec…itd. Niegdyś tuja rosła tylko na cmentarzach. Teraz przy niemal każdym domu, na każdym podwórku! Polska tują stoi. Polak bez tui to zacofaniec i ciemnogród. Won staromodne graby, lipy, klony czy jesiony. Liście z tego opadają, sprzątać trzeba. A nasza tuja wdzięczna, pachnąca, wejdzie w każdą glebę, żreć temu nie trzeba dawać jakichś wyszukanych nawozów. Rośnie jak na drożdżach. Wszędzie. I choć durne ptaszki za nic na tym nie chcą usiąść, co z tego? Ptasie móżdżki wygody i mody nie pojmą. Pszczoły też omijają tuję wielkim łukiem. Taki ich owadzi bezrozumek.

Przeciwnicy tui walą argumentami. Ładnie pachnie? No więc powdychajcie to dłużej, szczególnie po przycięciu, gdy otwarta jest tkanka drzewa. Jednak ostrzegamy: to ryzyko, szczególnie dla osób wrażliwych, ze słabymi oskrzelami/płucami. Często gęsto kończy się zawrotami głowy, omdleniem, dusznościami albo nawet szpitalem. Przyczyna? Zatrucie oparami toksycznych tujowych olejków. Ta akurat kwestia jest dobrze udokumentowana badaniami. Kto nie wierzy, niech wpisze w wyszukiwarkę słowa: tuja toksyczność. Któryś ze specjalistów orzekł, że ów iglak to coś takiego jak azbest na dachu.

Do gromady antytujowców przystąpiłam nie bez przyczyny. Przed kilku laty mój stary pies złapał kleszcza. W mieście, na osiedlu gęsto obsadzonym wiadomo czym. Z trudem psinę odratowano. Na moje zdziwione: – skąd kleszcze w mieście? – zaprzyjaźniony weterynarz odparł krótko: – Z tui. Siedzą tam całe stada tego gówna. Tuja to jak macica dla ich rozmnażania. Że też nikt z tym nie zrobi porządku. W kółko leczymy zarażone psy. Ale ludzi, choćby ich kleszcze zagryzły, i tak nie przekona. Swoje wiedzą…

Wiem, że pisanie o tym jest jak walenie w pusty bęben. Psu na budę się zda. Jednak wspomnieć o sprawie trzeba, bo a nuż ktoś pojmie…

Niejako na antypodach tujomanii tkwi problem zaanonsowany w tytule tego felietonu. Pszczoła. Owad- szansa ludzi na dobre zbiory i zdrowie. Pszczelarze załamują ręce, skarżąc się na drastyczny spadek pszczelej populacji. Jedną z przyczyn, poza faktem zatruwania wszechobecną chemią, jest kurcząca się z roku na rok ilość tzw. pszczelich pożytków. Tym mianem określa się rośliny miododajne. Kiedyś, gdy nie brakowało bujnych kwietnych łąk, gdy w każdym ogródku gęsto było od wszelakiego kwiecia a ogrody wypełniano takimi drzewami jak lipa, akacja, klon (wszystkie na liście pszczelich pożytków), zaś troskliwi gospodarze dbali by było tam więcej czereśni, agrestu, malin, słoneczników, mniszka lekarskiego (też na tej liście) – pszczoły miały raj. Z czasem w miejsce owych szlachetnych drzew i kwiatów weszła wszechwładna tuja. W różnych jej odmianach. Wygodna, bo nie trzeba po niej sprzątać. Do tego każdy sąsiad ją ma – to i ja. Jak małpa, jak papuga. Wszyscy na jedno kopyto. Wolnoć Tomku w swoim domku. Co komu do tego jak ja się ozdabiam? Właśnie. Co komu do tego. Tyle, że po zsumowaniu otrzymujemy wynik niekoniecznie zachwycający.

Jeśli więc mamy do wyboru: tuja czy lipa, malina, agrest albo chociaż zwykła słoneczna forsycja – zastanówmy się i dodajmy coś od siebie. Dla dobra wszystkich. Pozwólmy żyć pszczołom. To także dzięki nim tańsze będą owoce, po które tak chętnie sięgamy.

Zuzanna Śliwa

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

58 komentarzy

58 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Indragiri Hulu

 2. show me how

  6 listopada 2017 at 13:36

  Deference to op , some superb selective information .

 3. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Gresik

 4. Pingback: obat kutil alami paling ampuh

 5. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Nias Selatan

 6. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Ogan Komering Ilir

 7. Pingback: obat kutil pada kelamin pria

 8. Pingback: Penyembuhan Penyakit Kutil Kelamin

 9. Pingback: Gejala Gejala Kutil Kelamin

 10. Pingback: cara menghilangkan bekas kutil

 11. Pingback: Cara Mengobati Kutil Kelamin Dengan Alami

 12. Pingback: obat kutil kelamin dari dokter

 13. Pingback: akibat penyakit wasir

 14. expressvpn 6.2.3 crack

  25 listopada 2017 at 08:07

  Intresting, will come back here again.

 15. Pingback: obat kencing nanah alami

 16. Pingback: obat gatal kutil kelamin

 17. Fletcher Rubright

  22 grudnia 2017 at 06:58

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.|

 18. Pingback: Apa Suntikan Hpv DiKota Gorontalo

 19. Pingback: Apakah Kutil Kelamin Bisa Sembuh Sendiri DiAgam

 20. Pingback: penyakit

 21. Pingback: Bengkak Di Sekitar Kemaluan

 22. Pingback: Obat Kencing Nanah Di Apotik Umum

 23. Pingback: cara mengobati penyakit jengger ayam

 24. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Apotik K24

 25. Pingback: Obat Sipilis DI Bandung

 26. Barbara

  5 kwietnia 2018 at 20:37

  Bardzo ładnie to wszystko Pani opisała, niezwykle malowniczym językiem. Jednakże nie opiera się Pani na żadnych wiarygodnych argumentach. Oskarżanie tuji o całe zło tego świata jest śmieszne, a raczej wskazuje na jakieś głębsze frustracje, które od pewnego dłuższego czasu Panią „targają”. Życzę zdrówka i pozytywnego nastawienia do świata tego 🙂

  • Heniek

   20 maja 2018 at 13:39

   Żałosne są te osobiste wycieczki, pewnie samemu mamy kompleksy i pełno tui w ogrodzie.

   • Aleksandra bakalarz

    10 sierpnia 2019 at 14:35

    Referat na temat szkodliwości tuj jest bardzo prawdziwy jako biolog potwierdzam szkodliwosc tuj co jest powszechnie udokumentowane.Tuje zawierają bardzo silna truciznę neurotoksyne tzw tujon niszczy płuca układ krążenia prowokuje migreny.Dlatego nim zmieszanie z błotem autorkę krytykujaca tuje to przyjmij do wiadomości że tuja jest bardzo toksycznym krzewem a że ładna to fakt i tym zwodzi wielu.

 27. lolek

  7 kwietnia 2018 at 05:03

  co za bzdury, kleszcze i owady unikają tui, tuje to są rośliny odstraszające kleszcze i owady, tuja dzięki olejkom eterycznym sterylizuje powietrze, żeby się zatruć tujonem trzeba go wypić albo inhalować w skoncentrowanych ilościach, zielarze używają tujonu jako cennego środka leczniczego podawanego w odpowiednich ilościach

  • Pablo

   29 czerwca 2018 at 14:51

   zajmuję się ścinką i wycinką drzew i potwierdzam artykuł to jest syf z dalekiego wschodu! Mało mamy drzew krzewów naszych rodzimych na co ścierwo sprowadzone w nasz klimat??? Jeżeli chodzi tylko o zarobek to wybierajcie życie/pieniądze?!

 28. Fejkowa

  12 kwietnia 2018 at 08:24

  Lolek co ty tam pierd..sz chyba ci tuja mózg zlasowała tyle w temacie Lolku co opowiadasz o Bolku z PRL-u.

 29. Tuta

  18 kwietnia 2018 at 00:52

  Kleszcze unikają tujonu wiec proszę się douczyć bo brak wiedzy aż trzeszczy na tej stronie. Jestem tu pierwszy i ostatni raz. Żegnam nieczule.

 30. zbihaj

  18 czerwca 2018 at 23:02

  Logika wywodu p. Zuzanny jest powalająca. Wg jej zasad największą trucizną na świecie powinien być… np. czosnek. Wywar z łusek zabija szkodniki a tam gdzie rośnie plony większości warzyw są większe bo „boi” się go wszelkie robactwo. Mam ogrodzenie z tui szmaragdowych, zielonych i żółtych. Wygląda oszałamiająco przez cały rok, zawsze zdrowy i piękny – nawet w zimie. Poza tym jego utrzymanie jest mało czasochłonne co w dzisiejszych jest wielką zaletą. Propozycja żywopłotu z malin czy agrestu jest interesująca a jeszcze lepiej będzie wyglądał żywopłot z np. rzodkiewki albo sałaty 😉

  • Anna

   14 września 2018 at 14:59

   super komentrz. A p. Zuzannie życzę posadzenia lipy tuż przy domu jak jej szerszenie i osy tyłek zrąbią a ręce odpadną od zamiatani i usuwania soku z mszyc pogadamy!

 31. Ewa

  22 lipca 2018 at 11:16

  Szanowna Pani, W dobie powszechnego dostępu do wiedzy, pisanie bzdur, że tuje trują pszczoły, a ptaszki w tujach nie chcą sobie budować gniazd jest po prostu śmieszne i kompromituje Panią jako autora tekstu.Zatem uświadamiam Panią jako praktyk, że ptaszki w tujach chętnie budują gniazda, a pszczoły chętnie zbierają z tuj pyłek.

  Prawdą natomiast jest, że zastąpiliśmy lipy, klony i inne drzewa tujami, ale to wynika z praktycznego punktu widzenia. Tuja szybko rośnie a więc szybko zasłania nas przed okiem wścibskich, nie zrzuca liści na zimę i jest cały rok zielona. No i nie zajmuje dużo miejsca, można ją kształtować do woli, nie zacienia skromnych ogródków. Bo dziś Szanowna Pani ogródki mamy skromne. Nie ma w nich miejsca na klony, lipy i inne drzewa o których Pani pisze.

 32. Działkowiec amator

  5 sierpnia 2018 at 17:38

  Dzisiaj zakupiłem pile i wycinałem 2 10 letnie Huje z działki ..

  Wsadza za nie wierzbę energetyczna 🙂
  Sadzonki śmiesznie tanie.

  Pozdrawiam . Fajny tekst. 🙂

 33. oz

  8 sierpnia 2018 at 17:04

  Co za pozbawione argumentów pierdolenie. Autorka mogła po prostu wrzucić tytuł „TUJE ZABIJAJO”, a w treści napisać tylko 1 zdanie – „Wpiszcie w google <>.” Wyszłoby na to samo. Albo nie, bo by się p. Zuzanna nie skompromitowała

 34. Agnieszka

  14 września 2018 at 14:57

  pani Zuzanna jest pisarką (od siedmiu boleści) po filozofii i bierze się za pisanie artykułów wymagających wiedzy botanicznej, z jakim skutkiem ano z takim że brak w tym tekście logiki, mnóstwo podwórkowych bzdur i do tego żadnej literatury czyli jedna pani drugiej pani …

 35. egzaminator

  19 stycznia 2019 at 16:28

  Składnikiem toksycznym jest tujon, który jest też w popularnym zielsku o nazwie wrotycz. Bóg powinien dać autorce nieco rozumu. Więcej nie mam ochoty pisać, mity, bajki i zero wiedzy.

 36. Anka

  25 lutego 2019 at 13:44

  Mam tuje w ogrodzie.Niedużo, ale ogród mam duży.Oprócz nich mam też drzewa i krzewy liściaste, różne iglaki, mnóstwo kwiatów ( bylin i jednorocznych).Mam też sadek i warzywnik,3 kompostowniki. W moich tujach gniazdują ptaki, pszczół nie zauważyłam, ale za to przy wiosennym cięciu napotkałam na całe rodziny biedronek- naszych, nie azjatek.Mam również psa i kota i nigdy żaden zwierzak nie „złapał” w ogrodzie kleszcza.
  Tematem zainteresowałam się podczas przeglądania youtube- tam znalazłam informację o rzekomej szkodliwościi tui. Przykładam wagę do ekologii- artykuł mnie trochę wystraszył.

 37. Toja

  26 lutego 2019 at 21:16

  Wychodzi na to że każdy pisać może jeden lepiej drugi gorzej.Pisze pani bzdury ,mija się pani z prawdą.Mam na działce dwie tuje sąsiedzi chyba z 10 i co roku we wszystkich tujach pełno ptasich gniazd .A kleszcz wbił mi sie jak siedziałem w trawie.Jest dużo artykułów że ta szkodliwośc tuji to głupia niesprawdzona plota.

 38. volkov

  26 marca 2019 at 11:06

  KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA KŁAMSTWA
  od początku do końca. Artykuł napisany przez handlarza „cudownego żywopłotu” który sadzonki wiązu próbuje wcisnąć ludziom za duże pieniądze.

 39. Austpi

  16 kwietnia 2019 at 04:33

  Cephalexin 250 Mg п»їcialis Cephalexin Mixed With Diclofenac Effects

 40. lolo

  19 maja 2019 at 12:57

  Odrobina logiki i deko umiaru bo mądrze powiedział kiedyś pewien niemiecki lekarz i alchemik niejaki Paracelsus, że „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Pozdrawiam.

 41. Stepskege

  6 czerwca 2019 at 06:50

  Selbsthilfegruppe Levitra Achat Cialis Forum cialis 5 mg Ireland Voltaren The Pharmacy Shop Viagra Dosing Schedule For Amoxicillin

 42. Austpi

  6 czerwca 2019 at 09:59

  Cialis 20mg Non Generic tadalafil cialis from india Elavil Generic 50 Mg. No Script Buy Furosemide Tablets

 43. Randzency

  7 czerwca 2019 at 10:39

  What Is Generic Viagra Called Cialis Was Ist Dass Beta Lactam Amoxicillin apotex kamagra Cialis Andorra

 44. Stepskege

  15 czerwca 2019 at 11:43

  order accutane online no prescription Buy Prozac Mexico Viagra Prix En Belgique En Cergy canadian pharmacy cialis 20mg Viagra En Ligne En France

 45. Austpi

  19 czerwca 2019 at 19:48

  Cheap Viagra Buy Pharmacy Online Now Ordering Glucophage Online Cialis Generique Pharmacie France levitra on sale Xenical Orlistat Buy Online Usa For Sale Hydrochlorothiazide

 46. Randzency

  20 czerwca 2019 at 06:39

  Levaquin Medicine For Sale Shipped Ups discount programs for accutane buy propecia Xtane Buy Real Propecia Can Men Use Womans Cialis

 47. fitoterapeuta.gumppek

  20 czerwca 2019 at 21:21

  Na pewno tuja głupoty nie leczy. Nie wiem skąd taki wyssany z palca tekst. Wyciąg wodny z żywotnika jest w składzie znanego preparatu immunostymulującego Esberitox. Wyciągi z żywotnika na alkoholu powyżej 70% skutecznie zmniejszają lub nawet likwiduję bóle stawów. W Rosji i krajach dawnego ZSRR stosowany jest powszechnie olejek z żywotnika.
  Dr Różański prawie 9 lat temu pisał:
  Wchodzi w skład preparatów złożonych immunostymulujących, przeciwpasożytniczych (np. przeciw pierwotniakom) przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych np. Anti-Fungal – krople, Vagi-Mend Anti-Yeast Support, Esberitox), zalecanych do profilaktyki i leczenia zakażeń Candida, wirusami opryszczki, Epstein-Barr’a, przewlekłych zakażeń bakteryjnych, grzybowych, chlamydiowych i wirusowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
  Wyciągi z Thuja działają immunstymulująco, przeciwrobaczo, żółciopędnie, rozkurczowo, przeciwbólowo, moczopędnie, antybakteryjnie, antywirusowo. W dużych dawkach działają halucynogennie. Tujopolisacharydy i glikoproteiny pobudzają proliferację limfocytów T i produkcję cytokinin. Hamują również replikację wirusów, między innymi HIV-1. Cytotoksyczne właściwości Thuja mogą być wykorzystane do leczenia niektórych nowotworów i łuszczycy.
  Wywary z Thuja w medycynie ludowej były wykorzystywane do wywoływania poronienia. Ponadto do leczenia reumatyzmu, zapalenia mięśni, chorób pasożytniczych, chorób zakaźnych, przeziębienia, nieżytów układu oddechowego, infekcji układu płciowego, wyprysków (eczema), łuszczycy (psoriasis), trądziku (acne).
  Wyrazy współczucia dla rodziny.

 48. Stepskege

  6 lipca 2019 at 16:09

  Propecia Craigslist Sun Rash With Keflex Viagra Senza Ricetta viagra prescription Cytotec Acheter En Ligne Methylprednisolone Canada No Prescption

 49. bartek

  7 lipca 2019 at 20:28

  Na linii Odry kończy się tujowy krajobraz. Niemcy nazywają tuje Krematorienbaume /drzewa krematoryjne/. Otaczanie się tujami spowodowane jest kulturowym poziomem moich rodaków-
  krzewy i drzewa liściaste wymagają pracy przycinania, grabienia liści plewienia chwastów
  Ogrody z czerwonym klonem, bukim pendula,brzozą pendula, rajska jabłonią, wiśnią, borówką grabem, ognikami, pęcherznicami, krzewuszkami, lawendami, płotem z lingustru oraz różami przekraczają intelektualny poziom wizji ogrodu komentujących, wystarczy trawa i tuje. Ogród do podziwiania to tylko telewizja „Maja w ogrodzie” Chrząszcz, biedronka, mszyca, pszczoła, wróbel, kowalik, rudzik, sikora to tylko wikipedia. Woda deszczówka z dachu w kanał /po co studzienka chłonna trzeba wykopać i ponieść koszty i nosić wiadra do podlewania /wystarczy kanapa i telewizor 50 cali/. A więc zostaje żyć w otoczeniu trawy i tui wylęgarni grzybów, śmierdzących pleśni i kleszczy na wschód od Odry.

  • Marek

   6 listopada 2019 at 18:02

   Wariarctwa Wymierajacych Spoleczenstw! Srednia wieku w Polsce to 45 lat, w niemczech duzo wiecej. W krajach gdzie srednia wieku to <30 lat nie ma mody na ekologie. Bo dla starszych ludzi liczy sie Bezpieczenstwo i zdrowie, gdy jest ich za duzo to nadaja ton reszcie. W europie odwrocila sie piramida demograficzna, rodzi sie tylko polowa potrzebnych gospodarce dzieci i dlatego ciagle przyjmuje sie miliony imigrantow. Przyczyna sa wojny swiatowe, bo zostaly miliony wdow. Zmienila sie kultura bo musialy one porzucic patriarchalny styl zycia (bo chlopi byli martwi) kobiety musialy stac sie samodzielne. Gdy weszla antykoncepcja to szybko odkryly ze rodzenie dzieci przeszkadza w samorealizacji. Zaden kraj nie naprawil demografii programami tylko 500+ nie da sie tez zabrac kobietom prawa do pracy, wiec przyszlosc waszych dzieci lub wnukow jest przesadzona. Tuje to ioh najmniejszy problem xD

 50. Austpi

  10 lipca 2019 at 11:19

  Buy Propecia Online Safe On Line Pharmacy’S Healthy Male Internet cheapest cialis Cialis 10 Mg Effets Indesirables

 51. Stepskege

  20 lipca 2019 at 07:25

  Clarinase Bestellen wheretobuylevitrapills Dosage Size For Amoxicillin Viagra Perime

 52. Leswesque

  15 stycznia 2020 at 21:30

  Cephalexin Dog No Prescriptions Propecia Fiabilidad cialis tablets for sale Precio De Cialis En Andorra Viagra Professionnel Priligy Eczane

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra