Z kraju

Lunch na koniec dnia, papierek, śmieciówka, a potem kolejne bezrobocie

Jedyną korzyścią, jaką odnosi bezrobotny z uczestnictwa w kursie aktywizacyjnym jest lunch na koniec dnia – uznali posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wskazywali przy tym, że statystyki mówiące o liczbie osób, które dzięki wspomnianym szkoleniom otrzymały pracę są sfingowane. Resort pracy i polityki społecznej protestuje.

 

 

 

– W 2013 r. 41 proc bezrobotnych w wieku 50+ znalazło pracę – przekonywali przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. – Finansowanie tego typu aktywizacji z Funduszu Pracy jest typowym marnotrawieniem pieniędzy ze Skarbu Państwa, ponieważ na Fundusz Pracy wpłacają pracodawcy konkretne sumy składek, natomiast pracodawcy, którzy korzystają z umiejętności w ten sposów wykształconych pracowników, pracujących najczęściej na umowę o dzieło wspomnianych składek nie płacą – zauważyli niektórzy posłowie.
 

Powszechny jest również inny proceder, którego mechanizm tego jest bardzo prosty: zatrudnia się bezrobotnego po szkoleniu na umowę o dzieło na bardzo krótki okres czasu, aby wypełnić wymogii UE, po czym powraca on znów do Urzędu Pracy i „poluje” na kolejny kurs i posiłek.

Inną, zupełnie pominiętą podczas dyskusji na forum komisji kwestią jest to, jak mają znaleźć pracę osoby w podeszłym wieku, skoro nie ma jej dla młodych?
 

Anna Wiejak

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra