Z kraju

72 rocznica Obławy Augustowskiej

Ogólnopolskie uroczystości 72 rocznicy Obławy Augustowskiej, ludobójczej sowieckiej akcji, odbyły się dziś (16 lipca) w Gibach. Uroczystości patronatem objął Andrzej Duda prezydent RP, którego reprezentował sekretarz stanu Andrzej Dera. 

Organizatorami uroczystości w Gibach był wójt gminy oraz parafia św. Anny w Gibach, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr. Piotr Kardela, który był obecny na uroczystościach oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku z jej prezesem ks. prałatem  Stanisławem Wysockim, który w Obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK. Mszę świętą w intencji zamordowanych podczas Obławy, pod krzyżem w Gibach, ustawionym na symbolicznym grobie jej ofiar, o godz. 12.00 odprawił ks. bp. Romuald Kamiński, sufragan diecezji ełckiej. W uroczystościach licznie wzięli też udział mieszkańcy ziemi augustowskiej,  harcerze, kombatanci, przedstawiciele niemal wszystkich służb mundurowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

Przed uroczystościami w Gibach Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, z pomocą więźniów z suwalskiego aresztu, ustawił na wzgórzu 300 dębowych krzyży – Rozmiar krzyża to taki średni wzrost człowieka i one są symbolem każdego jednego człowieka, który zginął w Obławie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że to miejsce jest przy drodze i od lat je tak sobie omijamy. Dzisiaj dzięki krzyżom bardziej zwraca uwagę, taki był cel, ma edukować, a my możemy na nowo odkrywa to miejsce – mówi ksiądz prałat Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej. Przeprowadzono ją w lipcu 1945 roku, głównie siłami około 45 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, w tym oddziałów NKWD i Smiersz, z udziałem funkcjonariuszy UB i konfidentów. Celem tej zbrodniczej pacyfikacji była likwidacja żołnierzy Armii Krajowej. Podczas Obławy aresztowano ponad 7 tysięcy osób, z których dużą część po przesłuchaniu wypuszczono na wolność. Część jednak zatrzymano i zamordowano. Podczas Obławy zostało zabitych od około 600 do nawet 2000 osób (różne opinie historyków).

Śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku prowadzi od roku 2001. Do tej pory trwają m.in. przesłuchania świadków (przesłuchano ich już kilkuset). Tworzona jest również baza DNA rodzin ofiar Obławy. Jednak możliwości działań prokuratury IPN na terenie kraju, które mogłoby dać odpowiedź na najważniejsze pytanie gdzie są doły śmierci,  zostały już właściwie wyczerpane.

W sprawie Obławy Augustowskiej polscy prokuratorzy wielokrotnie zwracali się o pomoc prawną do Rosji, Białorusi i Litwy. Białoruś odmawia, twierdząc że wydarzenia z czasu Obławy, które miały miejsce na jej terytorium, sama, na drodze śledztwa, zbada. Litwa poinformowała, że nie posiada takich dokumentów. Natomiast Federacja Rosyjska odpowiedzi z informacjami o tej ludobójczej sowieckiej akcji, udzieliła tylko raz i to dawno temu, bo w roku 1996.

W piśmie tym przesłanym przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, potwierdzono aresztowanie podczas Obławy przez organy Smiersz 3. Frontu Białoruskiego grupy 592 osób, które – jak czytamy – wspierały „antyradziecko nastawioną Armię Krajową”. Również w tym piśmie podano, że stronie rosyjskiej dalszy los aresztowanych jest nieznany. Władze Federacji Rosyjskiej obstają przy tym twierdzeniu do  dziś. Prokuratura IPN Białystok w najbliższym czasie ma skierować do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Pozostaje nadzieja, że nie będzie to kolejne „rzucanie grochem o ścianę”.

Na wniosek rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał i jego wiceprezesa Nikity Pietrowa, w roku 2012 władze Rosji ujawniły dwa szyfrogramy szefa Smiersz gen. Wiktora Abakumowa – jedyne dokumenty dotyczące Obławy, które do tej pory ujawniła Rosja.  Przyniosło to pewien przełom w sprawie wyjaśniania zbrodni Obławy Augustowskiej, ponieważ te szyfrogramy, z datą 21 i 24 lipiec 1945 roku, skierowane do Ławrientija Berii, szefa NKWD, potwierdzają, iż tą ludobójczą akcję przeprowadzono na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego, a najpewniej samego Stalina.

Jednak do chwili obecnej nie znane jest miejsce dołów śmierci, w których od 72 lat spoczywają szczątki pomordowanych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. IPN przyjął, że najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku ofiar Obławy jest uroczysko w Puszczy Augustowskiej – położone niedaleko Kalet na Białorusi. Jednak władze Białorusi, jak na razie, nie wydały zgody IPN na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych.

O możliwych pochówkach ofiar Obławy w rejonie Kalet mówi ostatni żyjący żołnierz oddziału AK sierż. Władysława Stefanowskiego „Groma” – zdziesiątkowanego w największej bitwie Obławy Augustowskiej (15 lipca 1945 r.) nad jeziorem Brożane. Miesiąc po bitwie wraz z kolegami z oddziału  Marian Tananis brał udział w wyprawie mającej na celu znalezienie miejsca pochówku towarzyszy broni zabitych podczas Obławy – Szliśmy coraz dalej na wschód. Droga była wyjeżdżona i zryta kołami. Natrafialiśmy m.in. na miejsca w puszczy, w których najwyraźniej przeładowywano więźniów i ciała z samochodów, które przyjeżdżały ze strony zachodniej i północnej, na samochody, które jechały potem drogą w stronę wschodnią, w stronę dzisiejszej granicy z Białorusią, w stronę Kalet – wspomina porucznik Marian Tananis.

Pierwsze prace poszukiwawcze ofiar Obławy Augustowskiej przeprowadzono w Puszczy Augustowskiej, w rejonie Gib, już w roku 1987. Między innymi w tym celu powstał wówczas Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. Przypuszczano, że w mogiłach znajdujących się w puszczy około 7 kilometrów od Gib, leżą ofiary Obławy. Jednak po przeprowadzeniu prac ekshumacyjnych, okazało się, że te groby kryły szczątki żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. W tym samym roku 1987 na wzgórzu w Gibach urządzono symboliczny pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Jest tam głaz z wyrytym na nim wymownym zdaniem „Ziemio nie kryj naszej krwi! Iżby nasz krzyk nie ustawał…”. Na tym wzgórzu w Gibach co roku odbywają się uroczystości rocznicowe.

Adam Białous

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

94 komentarze

94 Komentarzy

 1. فنادق مكة المكرمة

  3 listopada 2017 at 14:12

  But he’s proper – what are the promotion dates?

 2. أرخص موقع لحجز الفنادق

  5 listopada 2017 at 08:22

  BUT; beware. I simply came back from jeddah, saudi.

 3. Testere Gurubu

  5 listopada 2017 at 09:21

  Great post.

 4. أرخص موقع لحجز الفنادق

  5 listopada 2017 at 10:53

  Tai’f is a hilly region situated in Mecca.

 5. Louann

  5 listopada 2017 at 15:36

  I would certainly never ever attempt to claim that social media as well as electronic tool usage is devastating – my
  whole career has actually been built upon them.

 6. melhores informações de saúde

  7 listopada 2017 at 07:39

  Abra app Saúde e toque em „Dados de Saúde”.

 7. viva hair composicao

  7 listopada 2017 at 09:42

  Ou por outra, Viva Hair conclua sendo recomendado para nenhum gênero de tipo de
  população, por ser um produto integralmente originário,
  este complete não tendo nenhum classe de restrição de
  uso e também qualquer população interessada em ter um cabelo
  mais potente, oriundo, com brilho e com macieza, pode se utilizar desse complemento para melhorar a figura capilar. http://wiki.openn.eu/index.php?title=Viva_Ares

 8. melhores informações de saúde

  7 listopada 2017 at 13:08

  Abra app Saúde e toque em „Dados de Saúde”.

 9. reviews organifi green juice

  8 listopada 2017 at 02:59

  Organifi Green juice will advantage most folks. http://www.bodyworks-Uk.co.uk/component/k2/item/21-gallery-6

 10. appcheat.info

  8 listopada 2017 at 08:39

  I do know a man that may by no means cheat though he has had the opportunity however now his spouse is accusing
  him of cheating.

 11. senior living facilities in dallas tx

  8 listopada 2017 at 09:52

  Gusto niya sana magkita kami ngunit wala nako time.

 12. luxury car

  8 listopada 2017 at 17:38

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 13. cheap jordan shoes online

  8 listopada 2017 at 21:19

  Greater newspaper last year, a few each month state brake shoe metro look a much bigger plan

 14. intelligen energy

  9 listopada 2017 at 14:43

  Aber dort ist es egal ob eine Dorsalbeugung dazukommt. http://www.whwltg.com/comment/html/?6860.html

 15. irritable bowel syndrome

  9 listopada 2017 at 21:38

  Ι am impressed with thiѕ internet site, rattling
  I ɑm a fan.

 16. http://kucharka.190.sk/

  12 listopada 2017 at 09:11

  I’d like to find out more? I’d lie to find out more details.

 17. افضل فنادق جدة

  12 listopada 2017 at 12:39

  The Irish are recognized for their hospitality.

 18. V Tight Gel

  12 listopada 2017 at 17:34

  Hello there! Terrific blog post! Please keep all
  of us posted!

 19. last day on earth survival hack

  16 listopada 2017 at 13:38

  Entry The On-line Generator Ϝor Ƭhe Sport.

 20. last day on earth survival hack

  16 listopada 2017 at 14:35

  Ιn its core, Last Day onn Earth іs ɑ survival game.

 21. judygraves.com

  17 listopada 2017 at 04:53

  Não agrega naɗɑ novo na carreira. Aguardemos novidades.

 22. www.arm9board.net

  17 listopada 2017 at 08:02

  Does any one have the grioto’s garage floor jack?

 23. use your very best 5 main keywords

  17 listopada 2017 at 08:08

  Find out why it’s simpler than going to the gym or signing up for a health class!

 24. color copies

  18 listopada 2017 at 05:43

  Touche. Great arguments. Keep up the good work.

 25. Zloty-serwis.pl

  22 listopada 2017 at 01:12

  Super post, w sumie masz racje, jednak w niektórych aspektach bym
  polemizowała. Na pewno ten blog może liczyć na szacunek.
  Jestem pewna, że tu jeszcze wpadnę.

 26. how to get a weed card online

  22 listopada 2017 at 19:50

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 27. janessawillason7.soup.io

  24 listopada 2017 at 02:30

  Hello there! Great post! Please keep sharing simply because I will be staying tuned for many more!

 28. Pingback: Psychologia

 29. BBA Study

  25 listopada 2017 at 04:18

  A three-year programme offered entirely in English.

 30. vidente economica y buena

  25 listopada 2017 at 12:52

  luzcia vidente natural atiendo personalmente vidente economica y buena tirada de cartas gratis vidente que significa la palabra bidente y
  vidente la mejor vidente de murcia vidente en capital federal vidente sin cartas buena vidente
  gratis consultar vidente gratis en linea una buena vidente en barcelona vidente buena
  en valencia vidente barato y bueno vidente por telefono vidente gratis por wasap
  vidente natural economico vidente fiable en granada vidente
  gratis pelo whatsapp como ser vidente natural algun vidente serio alguna vidente buena que acierte vidente famoso venezolano el mejor
  vidente de argentina vidente para el amor vidente sin preguntas visa vidente
  madrid vidente natural una pregunta gratis vidente visa barato consulta vidente en linea gratis vidente barcelona
  gratis vidente brasileno en peru el vidente y lo oculto el mejor vidente peruano medium vidente sin preguntas vidente de verdad en madrid medium vidente em vila real
  casos de gente vidente vidente gratis por chat el mejor vidente de venezuela como saber soy vidente
  vidente por chat vidente tarotista vigo vidente valencia
  mislata vidente barcelona gratis vidente 806 vidente en directo gratis
  vidente en linea gratis vidente en malaga buena
  vidente do amor gratis vidente 806 vidente natural en cordoba

 31. tarot libra abril 2017

  25 listopada 2017 at 13:36

  tarot 806 fiable tarot libra abril 2017 tarot del amor diario tarot medium vidente tarot gratis de
  dinero y trabajo tarot gratis lectura rapida quiero tirar las cartas del tarot
  gratis tarot gratis para la suerte leer cartas del tarot gitano gratis tarot verdad o mentira tarot gratis trabajo y amor tirada de tarot
  del amor verdadero cursos tarot madrid arquitecto
  de suenos tarot semanal como leer la cruz celta tarot lectura del tarot gratis del trabajo foros
  de tarot tarot gratis y si no del oraculo como tirar el tarot tarot en el amor tirada de 3
  cartas del tarot para hoy tarot de trabajo gratis aprender a leer tarot
  gratis tirar tarot gratis arcanos mago no tarot do amor tarot capricornio
  2017 tirada cartas tarot gratis para hoy tarot en vivo gratis tirar cartas gratis tarot gitano sola
  busca tarot mayer 1998 tarot haya etalari gratis tirada de tarot del amor verdadero gratis
  tarot efectivo si o no tarot real gratis en linea tarot del si ono y certero gratis tarot
  libra abril 2017 tarot visa economico barcelona
  tarot libra mayo pregunta gratis tarot uruguay gratis tarot del amor tarot virtual amor gratis cartas tarot hadas
  gratis la emperatriz en el tarot la mejor tarotista
  de madrid tarot gratis geminis junio 2017 tarot del amor economico tirada de carta de tarot
  gratis tarot para piscis abril 2017 tarot sacerdotisa cartas
  del tarot madrid

 32. vidente en madrid buena

  25 listopada 2017 at 20:30

  la mejor vidente de murcia vidente en madrid buena que significa la palabra bidente y vidente ana
  vidente tarot vidente realmente buena vidente barcelona voluntad como ser vidente medium vidente de verdad en barcelona
  una buena vidente en valencia vidente natural sin cartas tarot vidente barato
  vidente 24 horas vidente natural medium unica
  vidente famosa colombiana jogos de vidente do amor gratis mejor vidente de
  malaga paqui vidente en malaga mejor vidente por telefono vidente brasileno en peru como saber si soy
  vidente gratis vidente barcelona gratis vidente buena
  en valencia vidente y medium de nacimiento que significa vidente y clarividente tarotista vidente acierta en todo vidente
  gratis por correo conoceis alguna vidente buena en madrid primera consulta vidente gratis
  vidente medium sin cartas vidente en sevilla gratis vidente de verdad
  en madrid la mejor vidente de murcia vidente bueno en zaragoza vidente natural visa vidente barcelona buena vidente malaga buena
  vidente buena en coruna vidente sin preguntas gratis vidente telefono movil vidente por correo vidente en linea ahora como saber si soy vidente o medium tirada de cartas vidente vidente buena sin cartas vidente consulta gratis por telefono como puedo ser
  vidente vidente sincera y economica como puedo saber si soy medium o vidente vidente gratis
  por chat mejor vidente de malaga

 33. tarot del amor chat

  26 listopada 2017 at 08:32

  tarot bueno en zaragoza tarot del amor chat tarot gitano del amor verdadero tarot de la salud gratis 2017 interpretacion cartas tarot gitano tirada tarot gratis verdadero tarot del amor hoy tauro
  tarot gratis del amor preguntas si o no rueda dela
  fortuna invertida en el amor cartas del tarot de amor en linea gratis tirada cartas
  tarot dinero tarot del amor volvera mi ex tarot geminis 2017 mayo mundo astro tarot gratis horoscopo tarot hoy
  virgo tirada de cartas del tarot del dinero gratis tarot fechas exactas gratis tarot del amor barato tarot
  gratis del amor para capricornio tarot gratis por telefono uruguay lectura de tarot gratis confiable tarota
  tarot de embarazo si o no gratis tarot rapido gratis tarot
  consultas magia tarot gratis tarot de hadas del bosque consultas del tarot del amor gratis que significa la carta
  del tarot el carro chat lectura de tarot gratis tarot
  virtual de mi futuro preguntas al tarot tarot
  si ono gratis tarot si o no cinco cartas tarot hoy gratis
  oraculo aprender a leer cartas de tarot gratis osho
  zen tarot tirada gratis tirada de tarot para
  hoy gratis mi futuro economico con el tarot gratis tirada diario tarot amor gratis mi carta de tarot para hoy mi tarot del trabajo el papa tarot en buenas manos tarot
  gratis tarot de 3 cartas amor trabajo y salud
  leer las cartas del tarot gratis en linea lectura delas cartas del tarot gitano
  gratis tarot 8 euros media hora consultas de tarot
  economico tarot amor parejas

 34. tirada tarot gratis por correo

  26 listopada 2017 at 10:22

  tarot si o no efectivo tirada tarot gratis por
  correo tirada tarot gratis carta del dia consultas de tarot
  por telefono preguntale al tarot tarot oraculos gratis tarot verdadero o falso tarot tauro hoy el carro y el mundo tarot amor tarot tauro hoy tarot mensaje tarot 10 euros muntaner tarot las brujas de
  toda la vida tarot gratis gratis del amor tarot gratis hoy dia tarot gratis
  para hoy cancer horoscopo lectura de cartas del tarot tarot real gratis amor es verdad lo que dice
  el tarot consulta gratis tarot embarazo tarot aprender gratis preguntas de tarot gratis si o no la fuerza invertida en el tarot tarot de las hadas
  gratis tarot mundo loco tirada gratis de tarot del dia de hoy
  tarot de amor gratis cartomancia tirada gratis tarot
  gitano amor tarot futuro trabajo tarot del dia para virgo las cartas
  del tarot gratis tendre suerte en el amor tarot rozonda 8 de copas tarot virtual
  del amor tarot tauro 2017 mayo osho tarot zen tarot papisa carro lectura tarot el diablo tarot y gratis tarot sin enganos tarot ermitano torre
  tarot trabajo dinero y amor horoscopo tarot tarot signo libra hoy cartas de tarot gratis del
  dia cartas del tarot mexicano gratis rueda de la fortuna tarot tarot gratis horoscopo tarot cruz celta gratis horoscopo do dia tarot gratis cartas del tarot del amor si o no

 35. vidente gratis primera consulta

  26 listopada 2017 at 11:16

  la mejor vidente de murcia vidente gratis primera consulta el mejor psiquico del peru vidente real gratis porque
  una persona puede ser vidente vidente en capital federal consulta tarot vidente la mejor vidente de gijon vidente bueno
  barcelona buen vidente telefonico algun vidente
  serio vidente buena en madrid la mejor vidente de murcia vidente tarot
  barato tarot del amor gratis vidente vidente gratis al instante
  vidente particular visa economica ser vidente se hereda vidente en capital federal
  como lograr ser vidente como llegar a ser vidente consulta
  tarot vidente vidente madrid buena vidente natural gratis argentina busco una
  vidente buena busco vidente de verdad vidente famosa en sevilla vidente en ronda malaga vidente mas fiable porque hay gente vidente vidente
  natural en cordoba capital el vidente y lo oculto vidente barata
  y buena consultar vidente gratis en linea buen vidente telefonico vidente
  gratis chat vidente en linea ahora vidente atiendo personalmente economico vidente en directo gratis medium vidente consulta gratis vidente gratis whatsapp vidente de verdad gratis vidente totalmente gratis buena vidente sevilla vidente en linea gratis ahora como saber si soy vidente gratis como saber
  soy vidente alguna vidente buena que acierte vidente barcelona el vidente pelicula reparto

 36. Angela

  27 listopada 2017 at 09:09

  Before the fluids, there were Fibre Trim, Fat-Magnet diet regimen tablets, the
  Ultimate Service Diet plan Program, Dream Away diet plan pills,
  Le Patch, La Creme, even magic glasses making food appearance unappealing.

 37. ho ca koi ho ca nghe thuat

  28 listopada 2017 at 10:49

  Highly descriptive blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 38. vintage sofas

  28 listopada 2017 at 11:14

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for sofa

 39. Bachelor of Business Administration

  28 listopada 2017 at 20:03

  MBA study is a life-changing experience.

 40. croyfreegems.xyz

  29 listopada 2017 at 01:46

  IW

 41. ruko

  3 grudnia 2017 at 20:30

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ruko

 42. Flat Belly Detox PDF

  5 grudnia 2017 at 07:21

  They claimed that it attenuated body-weight loss.

 43. Others, however, use the commitment of free of charge learning to
  entice information-seeking prospects to a sales sound.

 44. thue ban ghe gia re

  8 grudnia 2017 at 22:13

  Highly descriptive blog, I liked that a lot.

  Will there be a part 2?

 45. Also personalities without knowledge perks
  are going to consequently profit from their Mastery.

 46. samuelhopwood742.postbit.com

  10 grudnia 2017 at 21:53

  Food preparation classes off Latelier deliver a successful
  team reward which will attract every member of workers.

 47. Jared

  10 grudnia 2017 at 22:23

  Example my holy priest definitely likes her mastery my ele shaman is okay using it as well as my MM seeker reforges that away as long as is actually possible.

 48. Anton

  16 grudnia 2017 at 14:06

  An educator using the knowledge strategy will utilize the evidence generated from his/her examination to change activities to ideal
  offer each pupil.

 49. Flower used Carroll’s theoretical design to make his
  own working style from Knowledge Learning.

 50. Hermelinda

  16 grudnia 2017 at 15:16

  Los angeles gran dama de Proficiency (abuela materna), Consistent Feline, terminó segunda en un the same level de
  clásicos de grado en la corta y, en benefit de Steady Training program, produjo a un ganador de Grado 2 y
  padrillo como Jump Start.

 51. Kristen

  16 grudnia 2017 at 16:11

  Proficiency Educational institution is definitely regarding bold to dream, then obtaining established tactics to turn that goal into reality.

 52. Very enbergetic post, I loved that bit. Will there be a prt
  2?

 53. csr racing 2 hacked apk

  16 grudnia 2017 at 23:34

  That is Jurassic World The Game Hack number one!

 54. In mastery discovering class, students need to totally recognize (demonstrate proficiency from) the
  component just before moving on to the upcoming topic.

 55. top porn sites

  18 grudnia 2017 at 17:54

  Inspiring quest there. What occurred after? Take care!

 56. http://antonettawoodall.postbit.com

  19 grudnia 2017 at 05:23

  Connections: Proficiency is actually had by Everett
  Dobson’s Cheyenne Stables The racing operation is actually called
  for Dobson’s neighborhood of Cheyenne, Okla.

 57. Elizabeth

  19 grudnia 2017 at 05:36

  La gran dama de Knowledge (abuela materna), Constant Pet cat, terminó segunda en un the same level de
  clásicos de grado en los angeles corta y, en benefit de
  Steady Program, produjo a un ganador de Grado 2 y padrillo como Jump
  Beginning.

 58. elmabaumgardner33.host-sc.com

  19 grudnia 2017 at 06:00

  A few years ago I was privileged enough to witness a keynote speech
  entitled Masai Masterclass through a sound speaker phoned Chris Howe.

 59. p11796

  19 grudnia 2017 at 06:48

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore
  he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 60. brigettell.jimdo.com

  19 grudnia 2017 at 07:06

  Blossom utilized Carroll’s visionary version to produce his own functioning design from Proficiency Discovering.

 61. brandyeve94535.skyrock.com

  20 grudnia 2017 at 03:13

  A couple of years ago I was blessed enough to witness a keynote pep talk
  entitled Masai Masterclass through an audio speaker phoned Chris Howe.

 62. Lynn

  20 grudnia 2017 at 03:15

  In my coaching adventure players that have actually
  been actually by means of the sphere proficiency system are
  actually much more capable as well as less
  complicated to coach.

 63. поющие чаши и вода

  22 grudnia 2017 at 08:11

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for поющие чаши из индии

 64. bronquite cronica artigo

  24 grudnia 2017 at 10:27

  Acredito que logo ma is vai ajudar teu criação. http://www.willforge.fr/wikiosp/index.php?title=User:LisaAlbertson6

 65. UAN Registration

  25 grudnia 2017 at 16:04

  Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming
  again to read more news.

 66. gcmobileboost org

  27 grudnia 2017 at 00:17

  LY

 67. Gregg

  25 lutego 2018 at 17:57

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back
  in the future. Many thanks

 68. Ludie

  14 marca 2018 at 01:33

  I’m extremely inspired with your writing skills as smartly as with the layout in your weblog.

  Is this a paid subject or did you modify it yourself?
  Either way stay up the excellent quality writing,
  it is uncommon to look a great blog like this one today.

 69. residential vpn

  2 kwietnia 2018 at 06:25

  Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a
  little comment to support you.

 70. phone case

  12 kwietnia 2018 at 23:35

  I need to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every bit of
  it. I have got you book-marked to check out new things you post…

 71. Benício

  16 kwietnia 2018 at 17:12

  A aconchego melhora e a banha desaparece.

 72. Webcams Coquines Gratuites

  22 czerwca 2018 at 08:08

  Нelⅼ᧐, aftfer reading tһiѕ remarkable post i am tоo
  haρpy to share my experience herе ԝith mates.

 73. wigs

  18 lipca 2018 at 06:31

  On Empire, Henson’s Cookie is the ex wife and former business partner to Howard’s Lucious, a former drug dealer turned famous rapper,
  who’s parlayed an indie record label into a major commercial
  enterprise.
  cheap wigs human hair wigs onlin gvprgx2315wigs onlin 18431

 74. Appreciation to my father who told me concerning this weblog, this weblog is truly amazing.

 75. www.californiaadultpersonals.com

  14 kwietnia 2019 at 01:41

  You need to be a part of a contest for one of the best blogs on the internet.
  I will recommend this web site!

 76. gröna bönor näringsvärde

  6 maja 2019 at 21:48

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually
  enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

 77. leddsmerter i fingrene

  9 maja 2019 at 08:12

  It’s really very complex in this active life to listen news on TV, so I only use web for
  that purpose, and obtain the latest news.

 78. Jodi

  9 maja 2019 at 13:08

  I believe this is among thhe most important information forr me.
  And i’m glad studying your article. Howeger want to statemesnt on some common things, The
  web site taste is great, the articles is inn point of fact great :
  D. Just right process, cheers.

 79. canada goose outlet jackets

  10 maja 2019 at 13:41

  Nice blog here! Also your web site quite a bit up very fast!
  What web host are you using? Can I am getting your associate link on your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 80. denim hemdjurk

  11 maja 2019 at 16:22

  Excellent, what a webpage it is! This weblog gives useful data to us, keep it
  up.

 81. fit och smart protein

  13 maja 2019 at 17:23

  You made some good points there. I looked on the web for more info about the
  issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 82. thai rod karry

  16 maja 2019 at 21:53

  Can you tell us more about this? I’d want to find out
  some additional information.

 83. coup de soleil 2nd degre

  18 maja 2019 at 17:27

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is presented on net?

 84. carte cadeau coiffeur

  19 maja 2019 at 23:42

  What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and piece of writing is in fact fruitful for me, keep up posting these articles or
  reviews.

 85. islami otel yorumları

  29 maja 2019 at 18:27

  When some oone searches for his required thing, so he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained ovber here.

 86. telephone portable belle photo

  3 czerwca 2019 at 22:36

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche
  as yours and my users would certainly benefit from
  some of the information you provide here. Please let me know if this
  ok with you. Many thanks!

 87. eczema medicamenteux

  4 czerwca 2019 at 21:06

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 88. jag orkar inte mer

  7 czerwca 2019 at 22:46

  Thanks designed for sharing such a good thought, article is nice, thats why i have read it completely

 89. ugg vantar rea

  8 czerwca 2019 at 14:24

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established
  blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Appreciate it

 90. appareil dentaire horrible

  11 czerwca 2019 at 17:54

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is actually good.

 91. recherche tablette tactile

  12 czerwca 2019 at 17:29

  of course like your website however you have to test the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth then again I’ll certainly come again again.

 92. sms kodu al

  19 sierpnia 2020 at 01:01

  Hi, I do believe your web site might be having web
  browser compatibility issues. Wheenever I look at
  your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fahtastic blog!

  my page; sms kodu al

 93. Thepornmap

  24 lutego 2021 at 17:13

  smutna historia

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra