Z zagranicy

Prerogatywy polskiej dyplomacji przekazano Brukseli

W związku z zaostrzeniem się sytuacji na Ukrainie, zasiadający w Radzie Ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu jednogłośnie zdecydowali o poszerzeniu listy osób i podmiotów objętych sankcjami za destabilizację Ukrainy. W rozmowach dotyczących bezpośrednio zainteresowanego ukraińską rewolucją sąsiada, Polskę będzie reprezentowała Catherine Ashton.

 

Sprawa ta jest bezprecedensowa, ponieważ jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby polską dyplomację w momencie pojawienia się punktów zapalnych, godzących w nasze interesy i bezpieczeństwo, wyręczał urzędnik Unii Europejskiej.

 

Rozmowy na temat dalszych działań w sprawie Ukrainy zostały zaplanowane na czwartek w Genewie. Udział w nich wezmą oprócz Catherine Ashton, przedstawiciele UE jako całości, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Rosji.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, wykluczając obecność Polski podczas tych kluczowych dla niej rozmów, z pewnością uczynił ukłon w stronę Rosji. Ponadto udzielając mandatu Catherine Ashton wycofał Polskę z rozmów dotyczących przyszłości regionu, w jakim jest położona.

Anna Wiejak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra