Kościół

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich mówi NIE „Nergalowi” w Toruniu!

Kolejny list wyrażający sprzeciw wobec koncertu grupy „Behemoth” w Toruniu skierowano do Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – prof. dr hab. Andrzeja Radzimińskiego. Tym razem pismo wystosowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.

Koncert zadeklarowanego satanisty i jego grupy w toruńskim klubie „Od Nowa” zaplanowano na 22 października. Członkowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej wyrażają nadzieje, że koncert nie dojdzie do skutku przynajmniej w pierwotnie zaplanowanym terminie.

 

Zaprotestuj przeciw "Nergalowi" i koncertowi „Behemota” w „Od Nowie”! >>

22 października obchodzić będziemy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Jednocześnie będzie to 33. rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka.

Treść listu skierowanego do Rektora UMK prof. dr hab. Andrzeja Radzimińskiego:

 
Jego Magnificencja Rektor
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
prof. dr hab. Andrzej Radzimiński

Szanowny Panie Rektorze

Z wielkim niepokojem przyjmujemy informację, że w dniu 22 października br. w klubie studenckim "Od Nowa" (na terenie UMK) ma odbyć się koncert zespołu "Behemoth".

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec organizacji tego koncertu, a w szczególności udziału w nim Adama Darskiego, ps. Nergal. Będąc liderem tego zespołu, w swojej dotychczasowej działalności zaistniał on, jako zdeklarowany satanista, profanujący i bezczeszczący symbolikę chrześcijańską oraz depczący godność człowieka.

Zaproszenie (czy choćby dopuszczenie do publicznego występu) osoby o takich poglądach uważamy za niedopuszczalny sygnał skierowany do opinii publicznej, szczególnie do młodych ludzi, że satanizm może być traktowany jako część polskiej kultury i wspólnoty. W naszym przekonaniu decyzja umożliwiająca występ publiczny „Nergala” to przejaw braku poszanowania dziedzictwa narodowego budowanego od pokoleń na innych wartościach, a także wyjątkowo niebezpieczna edukacja promująca kult zła, bluźnierstwa antychrześcijańskie, agresję i pogardę.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej oczekuje – tak jak ogromna większość polskich rodzin – iż uczelnia publiczna utrzymywana w dużej mierze wysiłkiem społeczeństwa, wykaże należyte poczucie odpowiedzialności i podejmie takie działania, które wspierać będą rodziców i odpowiednie instytucje w etycznym i moralnym wychowaniu młodego pokolenia Polaków, co urasta dzisiaj do rangi podstawowego imperatywu.

Swoje obawy uzasadniamy dotychczasową działalnością zespołu Behemoth, jak i jego lidera – Adama "Nergala" Darskiego. Tożsamość zespołu od lat budowana jest na nienawiści i braku tolerancji, przede wszystkim wobec chrześcijan. Należy wspomnieć między innymi o fakcie podarcia Biblii na scenie i rzucenia jej strzępami w publiczność z niecenzuralnym wezwaniem ("żryjcie to gówno"), albo ostatnie ekscesy Adama Darskiego, który podczas koncertu zespołu Times New Roman przebrany za księdza "uzdrawiał" siedzących na wózkach inwalidzkich muzyków. Warto również przypomnieć wcześniejszy pseudonim artystyczny lidera zespołu – "Holocausto" – który pokazuje, że celem ataków ideologicznych są nie tylko chrześcijanie, ale również osoby pochodzenia żydowskiego.
Wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie faktem występu zespołu "Behemoth" w klubie działającym w strukturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdyż naszym zdaniem godzi to w wartości zawarte w misji Uniwersytetu.

Dotychczas Uniwersytet Mikołaja Kopernika jawił się nam jako instytucja starająca się budować tożsamość na fundamentach ideałów szczególnie bliskich Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II (o czym świadczy nadany Mu tytuł Doktora Honoris Causa, czy też nazwa Collegium Jana Pawła II). Kończąc, wyrażamy zatem nadzieję i przekonanie, że koncert zespołu, który całkowicie neguje te wartości nie dojdzie do skutku, w szczególności 22 bm. – na terenie UMK.

Z wyrazami szacunku,
 
Waldemar Furmanek

Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej

Agata Bruchwald
 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra