Z kraju

Usunięto obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza. Żenada!

Przykre, a nawet szokujące, jest podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie, tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie to się nie podoba. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

10 listopada br., w przeddzień Święta Niepodległości minister obrony narodowej odsłonił na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablice z nazwami dwudziestu wsi i miasteczek na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które stawiły opór napastnikom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Obrońcami byli członkowie samorzutnie tworzonych  samoobron, wspierani przez żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wielu z nich poległo, ale dzięki ich heroicznej postawie miejscowości uratowano od zagłady, a ich mieszkańców od okrutnej śmierci. Odsłonięcie tablic było efektem wieloletnich starań rodzin ofiar UPA oraz różnych organizacji kresowych i patriotycznych. Wsparcia udzieliło też kilku posłów, w tym Michał Dworczyk i Tomasz Rzymkowski, a także działacze społeczni np. Ewaryst Fedorowicz i Marcin Palade.

Jednak na parę dni przed uroczystością, która była zaplanowana na 11 listopada, doszło do kolejnych nieporozumień pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP. Skutkiem tego pan prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w odsłonięciu tablic, a sama uroczystości została przesunięta o dzień wcześniej. Zresztą to nie pierwszy, kiedy to prezydent Duda uchyla się od upamiętnienia ofiar UPA i SS Galizien. Największym jednak zaskoczeniem było podmienienie tablic, które zamontowane zostały na Grobie Nieznanego Żołnierza parę dni wcześniej. Jeszcze wieczorem 9 listopada na jednej z tablic widniała nazwa Birczy na Podkarpaciu, która w latach 1945 i 1946 została  trzykrotnie obroniona przez polskich żołnierzy. Nazwa ta zniknęła dnia następnego, co od strony technicznej wymagało podmienienia tablicy w porze nocnej. Pomimo zapytań ze strony dziennikarzy przedstawiciele tak MON, jak i Kancelarii Prezydenta RP, dawali wymijające odpowiedzi.

Jednak z informacji nieoficjalnych wynika, że uczyniono to pod presją strony ukraińskiej, a zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskiej ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów. W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili „czekiści”. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce.

Co do meritum sporu o Birczę, to wbrew twierdzeniem Wiatrowycza i polskich sympatyków nacjonalizmu ukraińskiego wioski tej nie broniło ani UB, ani radzieckie NKWD. Jedna z najlepszych badaczek tych spraw, Ewa Siemaszko pisze: „W Birczy, napadanej wielokrotnie, miały miejsce trzy ważne walki z UPA, które uratowały miasto. Po stronie polskiej ataki banderowskie odpierali żołnierze frontowi z 17 DP, 9 DP i 12 DP oraz milicjanci – byli akowcy, którzy specjalnie wstąpili do MO, by bronić ludności. Żołnierze wcześniej walczyli z Niemcami, byli wśród nich kresowianie (np. żołnierz 27. WDP AK, Stefan Dominik Demczuk „Ryś”, przedwojenny zawodowy żołnierz, podoficer, w „Dwudziestej Siódmej” był w zwiadzie konnym I/19 pułku Zgrupowania „Osnowa”). Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma podstaw. Nie było tam NKWD, jak podaje na podstawie kłamliwych źródeł ukraińskich Wikipedia. Dzięki desperackiej skutecznej obronie UPA nie dała rady spalić miasta i wyrżnąć ludności. Spośród ludności cywilnej w Birczy z rąk UPA zginęło 44 Polaków znanych z nazwiska, straty obrony (żołnierze i milicjanci) to siedemdziesiąt kilka osób.

Podsumowując, bardzo dobrze się stało, że doszło  w końcu do upamiętnieniu bohaterskich obrońców z Kresów. Przykre jednak, że ustawiczne konflikty pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP uniemożliwiły odsłonięcie pamiątkowych tablic w Narodowe Święto Niepodległości. Przykre, a nawet żenujące,  jest także podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie i to tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie napisy na tych tablicach się nie podobają. Jest to uderzenie w polską  suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

(mpw)
Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

51 komentarzy

51 Komentarzy

 1. kwal

  12 listopada 2017 at 21:36

  No cóż. Żydostwo nigdy nie reprezentowało Polskiej Racji Stanu…Nikt tego nie chce powiedzieć, wszyscy się boją i robią w gacie…na Marszu Niepodległości znalazł się jeden na 60 000 tyś. uczestników który powiedział…

 2. Soplica

  12 listopada 2017 at 22:17

  Tam musi być jakieś drugie dno. To się kupy nie trzyma. Tablica została , miejscowość zniknęła. Normalne?

  • gosc

   12 listopada 2017 at 23:11

   Następnemu Dudusiowu, jak ryżemu Tuskowi, marzy się wielka eurokołchozna kariera za bajeczne pieniądze po prezydenturze!
   Wstydu nie mają nie-nasi politycy!

 3. Winicjusz

  12 listopada 2017 at 23:00

  Każdy kto bronił ludność Birczy przed wykolejeńcami z ludobójczej UPA, bez względu na pochodzenie narodowe i organizacyjne, zasługuje na nasz hołd i szacunek.

 4. Tomek

  12 listopada 2017 at 23:09

  Sam ksiądz pisze, że Birczy broniło MO i Ludowe Wojsko Polskie, więc o co chodzi? Ze AKowcy w tym MO byli? No proszę, AKowcy akurat nieraz bratali się z komuną. Komuna nie równa się tylko NKWD, jak ksiądz pisze. Świerczewskiego może tez upamiętnimy, wszak z UPA tez walczył? Trzeba mieć jednak trochę złej woli, żeby nie dostrzec, ze tablice upamiętniające walczących z UPA wreszcie znalazły się na Grobie Nieznanego Żołnierza i wyciągać taką jednostkową sprawę. Tak, akurat w sprawie Birczy Duda „ukrainofil” się ugiął, a wszystkie inne miejscowości zostały. Kto w to uwierzy?

 5. zdolnyślązak

  13 listopada 2017 at 00:39

  Jeżeli urzędnicy Prezydenta Polski podmienili nocą tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza usuwając Birczę to świadczy, że Prezydent Duda napluł obrońcom polskiej ludności cywilnej w twarz. Wstyd, podłość i hańba. Tablica powinna być natychmiast zamieniona na poprzednią z nazwą miasteczka Bircza.

 6. Leszek1

  13 listopada 2017 at 02:00

  Osobnik nakazujacy po kryjomu zmieniac tablice wmurowane w Grob Nieznanego Zolnierza powinien odpowiadac karnie za ten czyn, poniewaz kazdy pomnik, a nawet zwykly grob posiada ochrone prawna. Szef MON powinien zawiadomic prokurature o dokonanym przestepstwie. Byloby ciekawe widowisko!

 7. Art

  13 listopada 2017 at 02:51

  Trochę obok tematu,ale czy to prawda,że na Pomniku Nieznanego Żołnierza jest napis: „Honor i Ojczyzna”, a nie Bóg Honor i Ojczyzna? Byłem tam wiele razy,ale nie zwróciłem uwagi.Może ktoś sprawdzić?

 8. Antoni

  13 listopada 2017 at 10:11

  „ Dobra zmiano ” oddajcie Birczy to co należne, zwróćcie mieszkańcom Birczy HONOR !

 9. jacezlublina

  13 listopada 2017 at 10:28

  Chciałbym wiedzieć, czy ten „patriotyczny” rząd zwrócił się oficjalnie o zdjęcie tablicy upamiętniającej ludobójcę Polaków Szuchewycza, którą władze ukraińskie umieściły na polskiej szkole we Lwowie?

 10. Jacek

  13 listopada 2017 at 16:57

  Jak to jest łatwo wybrać partyjnych idiotów do ław poselskich przy obecnej ordynacji wyborczej, którzy poniżają i ośmieszają później polski naród.

 11. jacek z Warszawy

  13 listopada 2017 at 17:02

  Wyrazy uznania i szacunku dla księdza Tadeusza za wierność prawdzie.

 12. Polna Wierzba

  13 listopada 2017 at 17:45

  Teraz mamy wolną Polske. Sprawa się wyjaśni, winni zostaną ukarani.
  Tylko pawda jest ciekawa.

 13. bardo

  13 listopada 2017 at 21:37

  Tylko tak dalej i PiS przerżnie wybory. Na własne życzenie. Rezydent Duda już przegrał, to pewne.

 14. dick

  16 listopada 2017 at 17:37

  Głupota pisowców i ich prezydencika, na którego głosowałem, by poprzedni nie wygrał (niestety) jest porażająca.
  Choć pewnie to nie głupota, a wypełnianie dokładnie planu dla kolonii nadwiślańskiej…

 15. Robert

  18 listopada 2017 at 15:03

  Hańba,po trzykroć hańba.Włażą ukraińcom w d…

 16. Noe Manora

  16 grudnia 2017 at 23:17

  No matter if some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 17. Rogelio Akahi

  19 grudnia 2017 at 21:19

  Awesome post.|

 18. Ricardo Teuscher

  23 grudnia 2017 at 10:42

  Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra