Z zagranicy

Unijni antyfederaliści przyjdą z odsieczą?

Flandryjscy separatyści z silnego belgijskiego ugrupowania N-VA dołączyli do brytyjskich Torysów, tworzących postrzegany jako antyeuropejski sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, co oznacza, że grupa ta może stać się trzecią co do wielkości w Parlamencie Europejskim.

 

Eurodeputowani z N-VA planowali pierwotnie dołączyć do uważanej za centroprawicową grupy Liberałów, na czele której stoi były belgijski premier, jednakże ta frakcja zaskoczyła wszystkich wpisując się do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

 

ECR złożona jest głównie z przeciwnych UE brytyjskich Torysów oraz polskich konserwatystów, jednak należą do niej również niemiecka antyunijna frakcja Alternatywa dla Niemiec (AfD), zwalczająca imigrację Duńska Partia Ludowa (DF) oraz nacjonalistyczna fińska partia Prawdziwi Finowie.

 

Swoje miejsce w ECR znalazło również 60 eurodeputowanych z Czech, także krytycznie odnoszących się do członkostwa swojego kraju w strukturach wspólnoty.

 

ECR to kolejna eurorealistyczna frakcja w Parlamencie Europejskim. Daleko jej jednak do radykalizmu Nigela Farage'a oraz Marine Le Pen. Wiele wskazuje na to, że ECR będzie w tej kadencji PE spełniać rolę falochronu, chroniącego unijne struktury przed sztormami społecznego niezadowolenia. Należy bowiem pamiętać, że wchodzące w jej skład partie nie są antyunijne sensu stricte.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra