Kościół

2 listopada: Dzień Zaduszny

W dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W Dniu Zadusznym modlimy się za wszystkich, którzy już odeszli. Jest to znak naszej pamięci i wierności wobec tych osób.

Nie tylko 1 czy 2 listopada to dni szczególnej pamięci o zmarłych. Cały listopad ma taki właśnie charakter. Modlitwa za zmarłych wyraża naszą wiarę w życie wieczne. Modlitwa za zmarłych, szczególnie na cmentarzu, odrywa nas od pędu codzienności i wyraża nadzieję na przyszłe spotkanie z tymi osobami.

Modląc się za zmarłych w szczególny sposób myślimy o duszach w czyśćcu. Czyściec czyli miejsce, w którym znajdują się dusze, które zeszły z tego świata w grzechach powszednich i nie odbyły jeszcze na ziemi całej doczesnej kary. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest dogmatem wiary.
 
Pamięć o zmarłych jest czczona od dawna. Zwyczaj ten pochodzi ze zwyczajów pogańskich. Np. w Rzymie rytuały te obchodzono w lutym.

Chrześcijanie przejęli część tych zwyczajów, które były zgodne z wiarą. Początkowo wspominano tylko zmarłych członków rodziny. Powszechne wspominanie wszystkich wiernych zmarłych rozpoczęto w VII w.

2 listopada jako Dzień Zaduszny zaczęto obchodzić w 998 roku w klasztorach podległych opactwu w Cluny.

Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra