Z kraju

Jan Olszewski wybiela Stepana Banderę

Były premier Polski Jan Olszewski udzielił wywiadu dziennikowi „SuperExpress”, w którym przekonuje, że Bandera nie odpowiadał za Rzeź Wołyńską i odegrał niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość.

Jan Olszewski uważa, że penalizacja gloryfikacji zbrodni ukraińskich nacjonalistów oraz propagowania banderyzmu w ogóle nie powinna znaleźć się w nowelizacji ustawy o IPN, ponieważ „temat stosunków polsko-żydowskich jest zbyt ważny, by mieszać go z innymi sprawami”. W jego ocenie „wrzucenie tego do jednej ustawy ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją”.

Zapominając o wkładzie Stepana Bandery w rozwój zbrodniczego ukraińskiego nacjonalizmu, Olszewski stwierdza, iż jedyną zbrodnią, jaką miał na sumieniu Stepan Bandera był zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, przy czym dodaje, iż dobrze się stało, że mimo skazania Bandery na śmierć wyroku nie wykonano, ponieważ „Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość”.

Na pytanie dziennikarza: „Jednak dla Polaków jest postacią nie do zaakceptowania, choćby z uwagi na to co działo się na Wołyniu w latach 40.?” Jan Olszewski odpowiedział, że Bandera „niewątpliwie jest dla Polaków postacią mało sympatyczną, jego wypowiedzi na temat Polski były bardzo nieprzychylne”. „Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego” oświadczył wbrew historycznym faktom, przekonując, iż „Przecież całą akcję wołyńską przeprowadzano wtedy, gdy Bandera był już uwięziony przez Niemców. Myślę nawet, być może wiele osób się tu obruszy, że gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło. Po prostu był politykiem myślącym, miał wielki zmysł polityczny i zdawał sobie sprawę z tego, że po Stalingradzie i klęsce Niemców wynik wojny jest już w zasadzie przesądzony, a akt ludobójstwa wobec ludności polskiej mógł służyć tylko jednej stronie – stronie sowieckiej. A na pewno bardzo szkodził sprawie zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. I tylko ta trzecia strona może się z tego cieszyć. Bandera by to zrozumiał”.

Zapytany, kto zatem jego zdaniem odpowiada za zbrodnie na Wołyniu, odpowiedział, że Roman Szuchewycz. „Jednak potrzeba tu bardzo pogłębionych badań. Także w kwestii roli sowieckiej w wywołaniu tej zbrodni. Osobiście doskonale rozumiem obawy Bandery, który dopatrywał się wpływów sowieckich w ukraińskim radykalnym ruchu niepodległościowym. Te obawy nosiły wręcz znamiona może nawet obsesji. Ale ta obsesja miała swoje racjonalne podstawy. Myślę, że historycy polscy i ukraińscy powinni wątek sowieckiej inspiracji dla zbrodni wołyńskiej poważnie wziąć pod uwagę. Choć zdaję sobie sprawę, że jeśli są jakiekolwiek dokumenty na ten temat, to znajdują się one w archiwach KGB” oświadczył.

Na uwagę dziennikarza, że u naszych wschodnich sąsiadów czczony jest nie tylko Bandera, ale też wspomniany Szuchewycz, Olszewski odpowiedział: „Czczony jest cały nurt niepodległościowy na Ukrainie. Ukraińska Powstańcza Armia, na co Polacy się oburzają, jest dla Ukraińców tym, czym dla nas Armia Krajowa. Należy pamiętać, że zaraz po niemieckiej agresji na ZSRR w 1941 r. Bandera, będący w sojuszu z III Rzeszą, ogłosił we Lwowie proklamowanie niepodległości Ukrainy” przekonywał.

Zdaniem Olszewskiego dziś na Ukrainie czczony jest nie antypolski, ale antysowiecki nurt w walce UPA.
„Wołyń był straszliwą zbrodnią, zginęło tam ponad sto tys. ludzi. Ale wobec zorganizowanej sowieckiej czy niemieckiej machiny śmierci był epizodem. Konflikt z Ukrainą jest nieraz brutalnym i przykrym, ale jednak sporem sąsiedzkim. Konflikt z imperialną Rosją jest kwestią egzystencjalną, w której na szali stoją byt i niepodległość państwa. Dlatego Polacy i Ukraińcy skazani są na współpracę. Powinni ją oprzeć na chrześcijańskich wartościach bliskich tradycji obu narodów. A kwestie zbrodni sprzed lat powinni wyjaśnić niezależni historycy”.

Problem w tym, że to wybielanie postaci Stepana Bandery, zaprzeczanie rzeczywistemu charakterowi ukraińskiego nacjonalizmu, zrównywanie AK z UPA i relatywizacja dziejów polsko-ukraińskich jest działaniem – niezależnie od tego, czy celowym, czy nieświadomym – w interesie Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy bowiem już nie raz dogadywali się z Rosjanami i zapewne nie będą mieli oporów, aby uczynić to raz jeszcze.

W tym kontekście warto przytoczyć słowa posła Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz’15): „Dziwię się tym wszystkim głosom pseudoautorytetów, pseudohistoryków, którzy twierdzą, że trzeba Ukrainie pozwolić na ten szerzący się banderyzm, a kto walczy z banderyzmem ten jest „ruskim agentem”. To jest kompletna bzdura i zakładam oczywiście, że jest to głupota, a nie celowe działanie V rosyjskiej kolumny w Polsce”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Jasza

  26 lutego 2018 at 10:18

  Porąbało go,bandera bohater!porównuje AK do UPA!Panie Olszewski,AK to była armia rządu Polskiego a upa to była organizacja partii politycznej uon,której przewodził bandera!

  • spider

   26 lutego 2018 at 11:30

   Menda która sprzedała by własną matkę.

   • msn wiadomosci

    26 lutego 2018 at 14:12

    Jan Olszewski krytykuje PiS.

    • kibol

     26 lutego 2018 at 17:53

     A taki był dobry jeszcze niedawno premier Jan Olszewski i tak się s…….

  • podolak

   26 lutego 2018 at 18:00

   Dokładnie tacy sami politycy II RP, w czasie II WŚ
   BLOKOWALI udzielenie przez struktury polskiego państwa podziemnego udzielenia adekwatnej i sprawczej pomocy Polakom, mordowanym bestialsko w Genocidum Atrox, przez ukronazistów.

   Gdyby znowu sytuacja się powtórzyła, jako polityk też bedzie będzie wraz z kolesiami blokował.
   Polityczno pseudogeopolityczne rojenia są dla niż ważniejsze od REALNYCH rodaków.

   Jeszcze w czasie PRL-u i USRR umizgiwał się do ukronazitów.
   Takimi kolesiami się teraz otacza.

   https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/ukrainski-historyk-warszawy-czlonkowie-upa-byli-sa-beda-bohaterami-dla-ukraincow-polsce/

 2. Wołyń1943

  26 lutego 2018 at 10:26

  Adwokat diabła?

 3. darek

  26 lutego 2018 at 10:31

  masoneria, pomocnicy diabła,innego wytłumaczenia chyba nie ma

 4. aga

  26 lutego 2018 at 10:37

  to nie pierwszy raz , mowil to samo kilka razy ostatnio w rmf , radiu zet i ktoryms radiu publicznym. ale pis zrobil mu legende patrioty i Polacy plakali nad obaleniem jego nierzadu , ogladajac propagandowa agitke „”nocna zmiane””

 5. ja-da

  26 lutego 2018 at 10:42

  Romaszewska do kwadratu. Albo się staremu wszystko porąbało – umiłowanie żydostwa i jego interesów na Ukrainie, potępienie bolszewizmu chociaż to też wymysł zawodowych rewolucjonistów żydowskich, porównanie UPA do AK ……albo to już jest taki kosmopolityczny mąciwoda. Oby nikt już nigdy nie stawiał go na piedestale

 6. Soplica

  26 lutego 2018 at 10:56

  Na starość różne brednie się klepie. Ten pan nigdy nie był z „mojej bajki” ale obecnie „przekracza rubikon” 🙁

 7. A

  26 lutego 2018 at 11:41

  Dobrze ze Walesa kopnal w du.ę tego szkodnika bo by nawyrabial .

 8. Zorro

  26 lutego 2018 at 11:46

  Kompletnie mu się wszystko pomyliło i klepie brednie jak potłuczony. Ale to może ze starości. A może jest co innego na rzeczy. Jak nie wiadomo o co chodzi ? To chodzi o ? Jak się nazywała ta Fundacja co na zlecenie amerykańskiego lobbysty Manaforda płaciła różnym europejskim politykom w tym Kwaśniewskiemu za przedstawianie w nie korzystnym świetle rządów Janukowycza ?

 9. finka

  26 lutego 2018 at 12:14

  Chyba to jednak starość, przecież to był przyzwoity człowiek, adwokat broniący opozycjonistów. Niestety p.Staniszkis, Romaszewska i p.Olszewski zeszli do jednego poziomu, można to tłumaczyć starczym uwiądem umysłu, innego wyjaśnienia nie widzę.

  • LSED

   26 lutego 2018 at 15:37

   Żaden uwiąd starczy. Ten mienszewicki mason robiący u najciemniejszego luda za „bohatera” i „patriotę” jest wierny poglądom, którymi nasiąkł w domu rodzinnym i na praktykach w stalinowskim ministerstwie sprawiedliwości. To zawsze był socjalistyczny pasożyt wyznający kult piłsudszczyny.

 10. Slawomir Tomasz Roch

  26 lutego 2018 at 12:16

  Panie Janie Olszewski jak mozna tak obezydliwie klamac, tak podle usprawiedliwiac jednego z najwiekszych zbrodniarzy wszechczasow?! To skandal! Pan sie calkowicie, publicznie skompromitowal! Stepan Bandera byl b. dlugo przywodca OUN-UPA i to on przygotowal innymi rzez na Wolyniu i Kresach. Mowia o tym wszystkie dokumenty! Gen. Roman Szuchewycz tylko wprowadzil w czyn to co bylo od lat przygotoqywane! Nacjonalisci ukrainscy wymordowali bestialsko od 1939 do 41 setki niewinnych Polakow i tysiace Zydow, zanim Bandera zostal aresztowany przez Niemcow, Bandera byl w tym czasie niekwestionowanym przywodca i zgadzal sie na to calkowicie. Bandera nigdy nie potepil rzezi wolynskiej! Nigdy nie odcial sie od ludobojstwa baderowskiego! A zatem Panie Olszewski niechze sie Pan opamieta i prosze nie szerzyc klamstwa i zgorszenia. Z Panem Bogiem

 11. Zofia

  26 lutego 2018 at 12:40

  Czy zgłupiał na stare lata?.

 12. Reytan

  26 lutego 2018 at 12:47

  Po prostu wychodzi mason,i Wielki Mistrz lozy.

 13. Dick

  26 lutego 2018 at 12:48

  Kiedyś myślałem,że to mądry człowiek i Polak…

 14. Slawomir Tomasz Roch

  26 lutego 2018 at 13:17

  Poza tym jak Pan Olszewski smie, jako prawnik i mecenas, mowic Polakom publicznie jakoby tylko o jednej zbrodni na Ministrze Pierackim, tego krwawego upiora Bandery!? A kto odpowiada za innych zamordowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej, gdy Bandera byl szefem OUN-UPA, to niby on o niczym nie wiedzial?! Zgroza. Jak mozna takie kity wciskac Polakom?! I jeszcze jedno Panie Janie Olszewski, otoz jak mozna pomijac fakt, iz Bandera jako przywodca ukrainskich nacjonalistow, zgodzil sie na oficjalna kolaboracje z III Rzesza Niemiecka Adolfa Hitlera, powolujac do zycia rzad Stecki we Lwowie w czerwcu 1941 r.?! Godzil sie tym samym Bandera, by Ukraincy i Ukraina oficjalnie wspomagala nazistow w eksterminacji Zydow, Polakow, Rosjan, Cyganow i ludzi z wielu innych narodow. I to nie jest potwor?! Panie Olszewski niech sie Pan ogarnie i traci rozumu. Z Panem Bogiem

 15. Ferdek

  26 lutego 2018 at 13:20

  No i pech p.Olszewski…zwoje mózgowe się poprzepalały…i absolutna marmolada we łbie (głowę to już pan stracił dawno).Pan zapomniał ..albo nie ma pan pamięci historycznej i bajdurzy od rzeczy..A może zacznie pan promować oficjalnie banderyzm..?

 16. Mal

  26 lutego 2018 at 13:27

  Skandaliczne są te słowa !!! Jak można w ogóle nie pamiętać o setkach polskich ofiar terrorystów z OUN finansowanych przez hitlerowców podczas II RP i tysiącach polskich ofiar nazistowskich kolaborantów oraz ludobójczych bandytów z UPA podczas okupacji niemieckiej. Bandera był liderem OUN a UPA działała zgodnie z jego ideologią i zaleceniami.

 17. jacek

  26 lutego 2018 at 14:03

  Adolf Hitler odegrał wielką rolę w walce o niepodległe Niemcy,a mason Olszewski odleciał na starość w kosmos,ze swojej loży Kopernik.

 18. Matwiej Płatow

  26 lutego 2018 at 14:11

  Tak się ZESZMACIĆ. Wstyd ,,panie” Janie.Pora odejść z polityki DEMENCJA,Skleroza. HAŃBA.

 19. Marian

  26 lutego 2018 at 14:24

  Czy kogoś jeszcze dziwi, że żadne „jednoczenie prawicy” w latach 90-tych nie mogło się udać?
  Kto dziś pamięta bohaterów Konwentu św. Katarzyny, przypomnę: Adama Strzembosza, Jana Olszewskiego, Leszka Moczulskiego i Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 20. Hania

  26 lutego 2018 at 14:55

  Szanowni Forumowicze, to nie skleroza, demencja starcza czy inne dolegliwości
  To polityka w wydaniu masona Jana O.
  Przytoczę artykuł pod znamiennym tytułem
  „Czy Jan Olszewski dopuszczał oddanie Niemcom części Polski?”

  A w nim

  W 1978 roku w londyńskim „Tygodniu Polskim” ukazały się niezwykle zastanawiające dziś dokumenty podpisane przez anonimową wówczas „Czwórkę” stanowiącą Zespół Problemowy Polskiego Porozumienia Niepodległościowego.
  (za Encyklopedią Solidarności, warto ujawnić nazwiska polityków kryjących się za zbiorowym pseudonimem: “Czwórka”. Tworzyli ją wówczas: Zdzisław Najder, Jan Olszewski, Jan Józef Szczepański oraz Andrzej Kijowski)

  10 czerwca upubliczniono tekst pt. „Polska a Niemcy”, a 5 i 12 sierpnia – dwuczęściowy artykuł „Niemcy, Polska i inni”. Głównym ich przesłaniem była nieuchronność zjednoczenia obu państw niemieckich i rzekomo ciążący na Polakach moralny obowiązek wspierania Niemców w tym dążeniu, a także wizja naszej części Europy po dokonaniu tego aktu. Bardzo wymowne jest to, że fragmenty tych dokumentów znajdujących się w internetowym serwisie Ośrodka KARTA zostały przez kogoś świadomie ocenzurowane! Wszystko najpewniej po to, by nie burzyć legendy przywódców „Solidarności” i przemian, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku.

  Z perspektywy lat widać, że „Czwórka” była bardzo dobrze wtajemniczona w plany zaprowadzenia nowego porządku w Europie, którego realizacja zapoczątkowana została przez tzw. wydarzenia sierpniowe 1980 roku. W jej dokumentach czytamy: Dla każdego kryzysu czy konfliktu międzynarodowego w tej części Europy decydujące będzie to, co stanie się na terytorium Polski. Również dlatego, że zmiana systemu rządzenia w Polsce otwiera możliwość zmian u jej sąsiadów.I dalej:Stosunki międzynarodowe wchodzą w nową fazę historyczną, (..), co wpływać będzie na integrację całych kontynentów i makroregionów, na powstawanie nowych, ponadnarodowych związków gospodarczych i wojskowych.

  całość: https://konserwatyzm.pl/zagozda-czy-jan-olszewski-dopuszczal-oddanie-niemcom-czesci-polski/

  Polecam a łuski z oczu spadną…
  Po to potrzebna im była Solidarność i Papież- Polak.

 21. jacek

  26 lutego 2018 at 15:27

  stary dziad, niech się leczy na głowę..

 22. spisek

  26 lutego 2018 at 15:36

  i jak tu się nie zgodzić z księdzem profesorem Guzem, że ten protest żydowski wobec ustawy ipeenowskiej to najwspanialsza rzecz, jaka mogła się nam przydarzyć.
  Jeszcze kiedyś będą za to stawiać Jakiemu pomniki!
  Dzięki tej ustawie wypłynęły wszelkie szumowiny, zobaczyliśmy, co myślą o nas tak naprawdę żydzi, Ukraińcy, Amerykanie i jak się rozpanoszył w kraju dwużydzian Polaka.
  Nawet PiS wystawił na pokaz wszystkich swoich skundlonych urzędników, dał im szansę publicznie się skompromitować wobec całego narodu.
  To oczyszczenie, które teraz następuje przyda się wszystkim, i nam i naszym sąsiadom bliższym i dalszym. Prawda nas wyzwoli a to nie my musimy bać się prawdy.

  • Marian

   26 lutego 2018 at 20:02

   Co prawda, to prawda. Wszystkie mendy na pokład wylazły.

 23. jaś podglądacz

  26 lutego 2018 at 18:38

  Starość jest piękna, starość jest wredna.

 24. sneik

  26 lutego 2018 at 19:23

  Na starość sieczka we łbie

 25. ziemianka

  26 lutego 2018 at 19:39

  Panie Olszewski! Stalina nie było w Katyniu, Hitlera nie było w Oświęcimiu, a Bandery na Wołyniu, ale mianownik jest wspólny: to najwięksi zbrodniarze XX wieku, odpowiedzialni za ludobójstwo na obywatelach II Rzeczpospolitej. To po pierwsze. A po drugie, ruch banderowski to nie był ruch wyzwoleńczy, ale ruch separatystyczny. Rusini, tak jak Ormianie, Żydzi, Cyganie, Tatarzy i inne narodowości, byli obywatelami państwa polskiego od setek lat. Odzyskiwać niepodległość i wyzwalać się można, jak się ją uprzednio straciło, tak jak Polska ją straciła, a potem odzyskała. Ukraina nie straciła niepodległości, bo takiego państwa nigdy nie było. Narodowość to jeszcze nie naród, Panie Olszewski. Nacjonalizm ukraiński to był wyjątkowo bestialski ruch separatystyczny, oparty na opętańczej, pogańskiej ideologii, podtrzymywany przez Hitlera, bo takie bandziory zawsze sa przydatne do brudnej roboty, co miało miejsce zarówno wtedy, jak i teraz.

 26. Joy

  5 marca 2018 at 08:19

  Są tylko dwie grupy ludzi złoczyńcy i dobroczyńcy do której grupy go zaliczyć no oczywiście że do złoczyńców

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra