Dywersyfikacja inwestycji - klucz do sukcesu

0
0
0
/

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem – większym lub mniejszym. Ryzyko rozpatruje się w ujęciu neutralnym – należy brać pod uwagę zarówno odniesienia sukcesu jak i poniesienia straty. Ryzyko to zmienność w czasie. Jego poziom zależy od instrumentów, w jakie inwestujemy. Jeśli zdecydujemy się inwestować w lokaty, będzie to wiązało się z mniejszym niebezpieczeństwem niż inwestowanie w akcje. Z drugiej strony jednak, taka inwestycje może generować większe zyski. Wybór optymalnego rozwiązania należy od naszych decyzji.

Przez pojęcie dywersyfikacji rozumie się podział portfela pomiędzy różne inwestycje. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie inwestycji dających najwyższe stopy zwrotu przy określonym poziomie ryzyka. Każdy inwestor dąży do maksymalizowania skuteczności podejmowanych decyzji. Celem dywersyfikacji jest ograniczenie ryzyka inwestycyjnego poprzez właściwy dobór, różniących się od siebie inwestycji.

Metody dywersyfikacji

Dywersyfikować portfel można na 3 różne sposoby, biorąc pod uwagę: cel i horyzont inwestycyjny, rodzaj aktywów oraz różne rynki na świecie. Dywersyfikacja powinna zależeć od tego, czy nasza inwestycja na charakter krótko-, średnio-, czy długoterminowy?

Dywersyfikacja celów i horyzontu inwestycyjnego

Aby ograniczyć ryzyko, powinniśmy wykorzystywać wszystkie możliwe rozwiązania – zarówno krótko- jak i długoterminowe. Wybór powinno się uzależnić od czasu niezbędnego pod inwestycję, i wytypowaniu celów, gwarantujących osiągnięcie planów finansowych.

Dywersyfikacja aktywów

Istotną kwestią jest wybór instrumentów udziałowych ( m.in. akcji, jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych) lub instrumentów dłużnych (obligacji, bonów). Fundusze można lokować także w surowce np. złoto (instrumenty pochodne).

Bardziej ostrożniejsi inwestorzy w swoich portfelach maja lokaty bankowe, polisy i konta oszczędnościowe. Wiele osób inwestuje też w nieruchomości, które stanowią dobrą formę lokowania pieniędzy. Przykładowo, w średnim i dłuższym okresie, nasz portfel może zarobić dzięki pomyślnej koniunkturze na różnorodnych grupach aktywów. Inną opcją jest pasywne inwestowanie w różne aktywa i przenoszenie kapitału pomiędzy aktywami bezpiecznymi i ryzykownymi.

Dywersyfikacja rynków

Inwestor ma do wyboru rynki rodzime albo obce (zobacz indeksy światowe). Często inwestowanie w instrumenty zagraniczne wiąże się z wyższym ryzykiem (ryzyko walutowe) a dodatkowo w grę w wchodzą kwestie niestabilności gospodarczej lub politycznej. Jednakże wybór rynków i ich stała kontrola umożliwia szybkie wycofywanie środków z zyskiem, co ogranicza ryzyko utraty.

Umiejętna dywersyfikacja powinna zapewnić oczekiwane zyski i ochronę dotychczasowego kapitału. Jeśli czujesz, że nie posiadasz niezbędnej wiedzy, oddaj się w ręce profesjonalistów, którzy pomogą Ci poznać tajniki inwestowania. Możesz wziąć udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach, rozmawiać z doświadczonymi inwestorami. Pamiętaj, aby początkowo nie inwestować dużych kwot. Na swoich błędach będziesz uczyć się funkcjonowania giełdy (ale bądź na bieżąco z indeksami GPW).

 

fot.sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną