Niepełnosprawność dziecka wyzwaniem, ale i wartością

0
0
0
/

W reakcji na niepełnosprawność dziecka matki najczęściej odkrywają na nowo, co jest w życiu ważne (62 proc.) oraz poszukują wsparcia i pomocy (60 proc.), z którą są niestety poważne kłopoty - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Celem badania było sprawdzenie jakości życia kobiet, które wychowują niepełnosprawne dzieci. Nie trzeba było wprawdzie badań, żeby stwierdzić, że jest ona zdecydowanie niższa, jednak zdecydowana większość matek dostrzega jasne strony tej trudnej sytuacji. Tylko 36 proc. z nich odczuwa poczucie krzywdy, 22 proc. unika kontaktów towarzyskich i zamyka się w sobie, 18 proc. ma pretensje do siebie. Ze wszystkich ankietowanych zaledwie jedna osoba sięgała po używki.

 

80 proc. badanych matek pogodziła się z niepełnosprawnością swojego dziecka i przechodziła okres konstruktywnego przystosowywania się do sytuacji. 88 proc. podało, że często lub czasami odczuwa pozytywne doznania rodzicielstwa. Aż 74 proc. badanych obawia się o zabezpieczenie opieki nad dzieckiem w przyszłości.
Badaniami objęto 50 matek dzieci niepełnosprawnych – niewidomych, niedowidzących oraz z upośledzeniem umysłowym z dodatkowymi ograniczeniami. Grupę kontrolną stanowiło 50 matek dzieci pełnosprawnych.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną