Serca pielgrzymów starsze od nich samych!

0
0
0
/

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” po raz kolejny sprawdzili zdrowie pielgrzymów. 14 i 15 sierpnia podczas uroczystości zwieńczających wędrówkę na Jasną Górę, przebadało się ponad 1500 osób! Każdy kto w tym dniu pojawił się na placu Biegańskiego w Częstochowie mógł skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi oraz zbadać wiek serca.  

 

14 i 15 sierpnia pielgrzymi, którzy dotarli na Jasną Górę mogli sprawdzić stan swojego zdrowia pod kątem układu sercowo - naczyniowego.  Wykwalifikowany personel medyczny kampanii „Ciśnienie na Życie”, zmierzył ciśnienie tętniczego krwi oraz sprawdził wiek serca każdej osoby, która w tych dniach pojawiła się w Częstochowie na placu Biegańskiego. Aplikacja „wiek serca” pozwoliła oszacować czy u badanej osoby istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Prawdopodobieństwo zwiększa się wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.


Wyniki badań przeprowadzonych w Częstochowie pokazały, że wiek serca co 2 pielgrzyma przekracza jego wiek metrykalny o ponad 5 lat. Co więcej, aż 80% przebadanych miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.


Dobra wiadomość - wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.


Organizatorzy akcji „Ciśnienie na życie” w Częstochowie zachęcali także do  regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowa wartość ciśnienia powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem.


„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne  pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także  szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie
na życie”.

 

Za: Ciśnienie dla Życia

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną