Sytuacja na Ukrainie i szaleństwo separatystów w Syrii skłania do liberalizacji prawa do posiadania broni w Polsce
Świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczny. Rosja prowadzi wojnę na Ukrainie, i według różnych opinii nie ma powodu by armia rosyjska nie przekroczyła wschodniej granicy Polski. Po drugiej stronie morza śródziemnego islamscy separatyści dokonują zagłady nie muzułmanów, i nie mamy gwarancji czy nie zaczną tego samego robić w Europie zachodniej, a Polacy jak byli bezbronni tak dalej są.
Nieodpowiedzialność polskojęzycznych polityków przejawia się w tym, że nie robią nic by zliberalizować prawo posiadania broni i dać Polakom jakąkolwiek szansę na przetrwanie w trudnych czasach. Polskojęzyczni politycy pozostają głusi na promowane przez znanego reżysera Grzegorza Brauna wezwania do promocji strzelectwa w Polsce.
Polska jest jednym z niewielu krajów Europy z niezwykle bardzo restrykcyjnym prawem realnie zakazującym Polakom posiadania broni palnej. Prawo do posiadania broni nie jest obligatoryjne dla wszystkich zdrowych, nieuzależnionych, pełnoletnich i nie karanych Polaków. O tym, czy Polak dostanie czy nie dostanie, a zazwyczaj o tym, że nie dostanie, decyduje policja.
Wzorem dla Polski powinna być Szwajcaria, gdzie każdy obywatel objęty obowiązkiem służby wojskowej trzyma broń automatyczną w domu - dzięki czemu armia szwajcarska jest wstanie przeprowadzić pełną mobilizację w 72 godziny. Do 2007 roku w domu przechowywana była też amunicja do broni automatycznej. Po opuszczeniu rezerwy (czyli osiągnięciu lat 30) można zachować broń i ekwipunek wojskowy w domu, karabin musi jednak zostać przerobiony na broń nie automatyczną.
Władze Szwajcarii finansują ćwiczenia i zawody strzeleckie, propagując strzelectwo wśród kobiet i mężczyzn, dotują sprzedaż amunicji na strzelnicach.
Według statystyk z 2001 roku Szwajcarzy w domach mają 420 tys. karabinów automatycznych i 320 tys. karabinów przerobionych na broń nie automatyczną. W sumie w rękach Szwajcarów znajduje się 3 miliony broni palnej. Zezwolenia na broń wydawane są na 5 lat, tym osobom które mają zaświadczenia o umiejętności obsługi broni. Myśliwi i ochrona nie muszą posiadać pozwolenia na broń. Pozwolenia na zakup trzech sztuk broni wydawane są każdej zdrowej, niekaranej i pełnoletniej osobie - dotyczy to obywateli Szwajcarii i cudzoziemców legalnie przebywających w Szwajcarii (o ile nie są obywatelami Chorwacji, Bośni, Macedonii, Turcji, Sri Lanki, Albanii czy Algierii). Sprzedający na podstawie dokumentów kupującego notują fakt sprzedaży broni i amunicji.
Według statystyk z 2006 roku na 7,6 miliona Szwajcarów popełniono 34 zabójstwa z broni palnej i 69 z broni białej, uszczerbek na zdrowi odniosło 89 osób od broni palnej i i 526 od broni białej.
Prawo obywateli do broni palnej szanują państwa skandynawskie - Norwegia, Szwecja i Finlandia. W Norwegii na 4,6 miliona mieszkańców jest 1,3 broni palnej - i jest to jeden z powodów dla których sąsiad ze wschodu uznaje potencjalny atak na Norwegię za zbyt kosztowny. Do 1990 w Norwegii nie trzeba było rejestrować broni palnej, i zapewne duża jej część nie jest przez Norwegów zarejestrowana.
Norweg, który chce mieć broń musi być pełnoletni, być myśliwym lub sportowcem. Podobnie jest w Szwecji. W Finlandii prawo do broni zyskują osoby powyżej lat 20.
W Niemczech prawo posiadania broni mają osoby 21-lenie. Młodsze mogą posiadać małokalibrową broń sportową. Osoby od 21 do 25 roku życia muszą przejść dodatkowe badania psychologiczne. Władze mają prawo sprawdzać czy broń jest przechowywana zgodnie z przepisami.
Czesi mogą posiadać broń za zezwoleniem policji. Jednak w tym małym kraju w 2010 roku wydanych było 311 876 pozwoleń na broń. Warunkiem starania się o pozwolenie jest 21 lat, niekaralność, i zaświadczenie o zdrowiu od lekarza pierwszego kontaktu. Licencje są pięcioletnie i można je przedłużać.
Słowackie władze wydają pozwolenia na broń na okres 5 lat. Badania dopuszczające do posiadania broni wykonują psychologowie kliniczni. Władze w trakcie pozwolenia mogą badać stan psychiczny posiadacza.
Włoskie władze wydają zezwolenia niekaranym i zdrowym psychicznie. Trzeba mieć świadectwa lekarskie i zaświadczenie o umiejętności posługiwania się bronią. Pozwolenia wydawane są na sześć lat na broń myśliwską i pięć lat na pistolety. W 2010 roku pozwolenia miało 800 tys. myśliwych, 178 tys. sportowców i 35 tys. osób do ochrony osobistej. Szacuje się, że we Włoszech jest 10 milionów nielegalnej broni.
W Hiszpanii zezwolenia na broń są wydawane na podstawie niekaralności, zaświadczenia o zdrowiu i wywiadu środowiskowego. Nie można posiadać broni automatycznej.
Bardzo trudno jest uzyskać prawo posiadania broni nie myśliwskiej we Francji. O wiele łatwiej jest posiadać broń myśliwską. Nie wymaga się zezwoleń, tylko trzeba zgłosić posiadanie broni w urzędzie. Oficjalnie Francuzi posiadają 2 miliony sztuk broni, nie oficjalnie 10 milionów.
Jan Bodakowski
źródło: wiadomosci.gazeta.pl
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl